Kde všude lze v Praze grilovat? V parku i na loďce. Nejlépe se ale stejně uhlíky žhaví na zahradě v domácím prostředí s partou dobrých přátel a soudkem dobře vychlazeného pitiva. A protože nás i o nadcházejícím víkendu čeká krásné počasí, můžete se už teď nechat inspirovat atraktivními pivními recepty, kterými všechny ohromíte. Připravte Steak z tuňáka, s kuskusem s pšeničným pivem a olivovou tapenádou nebo Grilovanou vepřovou plumu s letním bramborovým salátem. A k tomu všemu si dopřejte škopek dobrého piva. Dozvíte se, jak vařit a jak s pivem správně zacházet.
Pivní sud se nikdy nekutálí
Pivo je součástí prakticky každé oslavy, zvláště pokud se jedná o oslavu konanou v létě pod širým nebem. Máte-li dostatek džbánků a rukou, můžete skočit na růžek, pokud však chcete piva víc, protože ho budete využívat kromě vaření i na hašení žízně, pořiďte si na grilovačku sud. A to ideálně zítra, před gril party by měl být totiž alespoň dvacet čtyři hodin v chladu, například ve sklepě s teplotou ideálně do 10 °C. Když pak budete sud přenášet, netřeste s ním a už vůbec s ním nekutálejte po zemi, byť je to samozřejmě velká zábava a šetření vlastních sil. Pokud si totiž nedáte říct, pivo vám pak bude silně pěnit.
I když budete mít sud vychlazený, časem bude pivo nabírat teplotu, zvlášť za horkého počasí. „Pokud je opravdu horko, oceníte chladicí zařízení s kompresorem, které ale napřed důkladně propláchněte. Nenechte jej na přímém slunci a pivo čepujte ideálně na jeden zátah,“ radí František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. Pivo se čepuje po skle v úhlu cca 45° vůči pípě. Až v závěru čepování sklenici narovnejte a dočepujte i pěnu. Správně načepované pivo vytvoří při pití na vnitřním obvodu sklenice kroužky. Takhle čepujete klasiku nebo pivo, které využijete do našich receptů, jenže Správný výčepní umí čochtana i mlíko. Tak potrénujte a nechte si chutnat. A nezapomeňte, doma naražený sud je ideální vypít do jednoho dne.
Steak z tuňáka, kuskus s pšeničným pivem a olivová tapenáda
Suroviny pro 4 porce:
- Steak z tuňáka (chlazeného) 170 gramů
- Olivový olej na potření před pečením
- Bílý pepř (čerstvě namletý)
- Kuskus 150 gramů
- Čerstvá máta 2 lístky
- Plochá petržel 5 lístků
- Olivový olej 5 centilitrů
- Kuřecí vývar 1 decilitr
- Pšeničné pivo 1 decilitr
- Salátová okurka (oloupaná a nakrájená na kostičky) 1 kávová lžička
- Rajče (jen dužina nakrájená na kostičky) 1 kávová lžička
- Žlutá paprika 1 kávová lžička
- Černé olivy (nakrájené na kostičky) 1 kávová lžička
- Salátová okurka na dekoraci (naškrábaná škrabkou na brambory na dlouhé proužky)
- Bílý pepř
- Sůl
- Černé olivy (vypeckované) 100 gramů
- Lístek bazalky 5 kus
- Filet ančovičky 1 kus
- Olivový olej 1 decilitr
- Stroužek česneku 1 kus
- Černý pepř
- Sůl
Olej se sušenými rajčaty
- Extra virgin olivový olej 1 polévková lžíce
- Nakládané sušené rajče v oleji (nadrobno nakrájené) 1 kus
- Pepř
- Sůl
Pracovní postup:
Tuňák: Na velké grilovací pánvi či na grilu rozehřejeme olej a vložíme tuňáka. Zprudka ho opečeme “dokola” tak, aby uvnitř zůstal syrový. Tuňáka nesmíme „přepéct”, jinak ztratí svou vláčnost a tzv. vyschne.
Kuskus: Kuskus dáme do široké mísy, prolejeme olejem a odstavíme na 10 minut. Přivedeme k varu kuřecí vývar s pivem, kuskus zalejeme a přikryjeme pokličkou. Opět odložíme na teplé místo (trouba, peřiny, sluníčko atd.) Tekutina se musí do kuskusu vsáknout tak, aby byl kyprý. Nakrájíme si ostatní ingredience a zhruba po dalších 10 minutách vše přimícháme do mísy s kuskusem. Osolíme a opepříme.
Tapenáda: Vše vložíme do mixéru. Pomalu přiléváme olej, až vznikne husté pyré. Odložíme do lednice na pozdější použití.
Grilovaná vepřová pluma a letní bramborový salát
Tento kus masa se získává nejvíce z iberijských prasat, ale v České republice je k dostání již několik let také z tuzemských prasat, a to i vyzrálé. Tato část svalu nad krkovicí je výjimečná svou křehkostí. Jedná se totiž o maso krásně prorostlé vnitrosvalovým tukem, který mu dodává jedinečnou lahodnost.
Suroviny pro 4 porce:
- Vepřová pluma 800 gramů
- Sůl 50 gramů
- Pepř 50 gramů
- Malé brambory 16 kusů
- Olivový olej 2 polévkové lžíce
- Kyselé okurky 2 kusy
- Dijon hořčice 1 polévková lžíce
- Vinný ocet 1 polévková lžíce
- Vývar 1,5 decilitru
- Pivo – ležák 0,5 decilitru
- Menší cibule 1 kus
- Sekaná petržel 1 hrst
Pracovní postup:
Nejprve uvaříme jarní brambory ve slupce a necháme je trochu vychladnout. Ještě teplé je krájíme i se slupkou na kolečka. V míse ještě teplá bramborová kolečka smícháme s nakrájenou cibulí, hořčicí a kyselými okurkami. Přidáme teplý vývar, olej a ocet. Nakonec trochu osolíme, opepříme a přidáme nasekanou petržel.
Na rozpáleném grilu zprudka opečeme vepřovou plumu. Necháme maso chvíli odpočinout a znovu na grilu přihřejeme. Osolíme a opepříme celý kus masa a pak jej krájíme přes vlákno. Servírujeme s vlažným bramborovým salátem.
TIP: Maso musí mít před vložením na gril pokojovou teplotu. Aby se maso nepřipalovalo, vyplatí se mřížku grilu potřít sádlem či špekem. Důležité je i nechat maso po zatažení chvíli odležet mimo gril, aby šťáva měla čas se rozložit do svalu.
Grilovaný sýr se zeleným chřestem a limetovým olejem
Suroviny pro 4 porce:
- Sýr typu Halloumi 800 gramů
- Olivový olej 100 ml
- Zelený chřest 800 gramů
- Limetová šťáva 1 kus
- Nealko pivo/radler 100 ml
- Petržel velkolistá (nasekaná) 2 gramy
- Lískové ořechy (opečené) 50 gramů
- Sůl a pepř dle chuti
Pracovní postup:
Nejprve oloupeme konečky zeleného chřestu. Povaříme je cca 3 minuty v osolené vodě a zchladíme pod tekoucí studenou vodou. Smícháme s olejem, pivem, solí, pepřem, limetovou šťávou a petrželí. Chřest namarinujeme a odložíme alespoň na 1 hodinu, ideálně je to den předem. Na rozpáleném grilu kravský sýr ogrilujeme z obou stran. Teplý sýr servírujeme s marinovaným chřestem a pečenými ořechy.
TIP: Chřest si připravíme den předem, aby se chutě dobře prolnuly. Pokrm můžeme doplnit pečenou paprikou, ředkvičkou a jarní cibulkou. V kombinaci s lehkým pivem je grilovaný sýr a marinovaný chřest perfektním osvěžením do horkých dnů.
Grilované fíky s akátovým medem, levandulí a ořechovou zmrzlinou
- Suroviny pro 4 porce:
- Čerstvé fíky 8 ks
- Akátový med 1 polévková lžíce
- Třtinový cukr 1 polévková lžíce
- Ořechová zmrzlina 4 kopečky
- Levandule
- Růžový pepř
- Máta peprná
Pracovní postup:
Na rozpáleném grilu opečeme fíky, které jsme rozkrojili na poloviny a řezem položili do třtinového cukru. Na grilu je necháme cca 2 minuty, stáhneme ihned, jakmile fíky s cukrem začnou získávat hnědou barvu. Přidáme akátový med a dochutíme levandulí. Jídlo dozdobíme mátou, růžovým pepřem a přidáme zmrzlinu.
TIP: Fíky by měly být zralé, aby byly šťavnaté. Neloupejte je, po tepelné úpravě slupka změkne. Kdyby se fíky napalovaly na gril, zastříkněte je pivem.
Zdroj: ČSPS