Češi se svou průměrnou roční spotřebou 47 litrů na rok a na osobu rozhodně nepatří mezi velké fanoušky mléka. V rámci Evropy se řadíme spíše k podprůměrným konzumentům. Z našich nejbližších sousedů jsou na tom hůře už jen Poláci. Mlékařští odborníci navíc soudí, že věříme některým mýtům, které se okolo mléka tradují. Které to jsou?
Mýtus první: Mléko zahleňuje
Nejčastěji zmiňovaným mýtem, který ve společnosti převládá, je že mléko zahleňuje organismus. Zatím žádná lékařská studie tuto skutečnost nepotvrdila. Mléko pouze vytváří na sliznici trávicího traktu ochranný film, který se po velmi krátké době trávením rozkládá na základní živiny. V minulosti se této vlastnosti využívalo k léčbě zánětlivých onemocnění trávicího traktu.
Mýtus druhý: Trvanlivé mléko obsahuje konzervanty/éčka
Dalším velice rozšířeným mýtem je, že trvanlivé mléko obsahuje konzervanty, a že čerstvé mléko je zdravější než trvanlivé. Mléko balené do nápojových kartonů Tetra Pak neobsahuje žádné konzervanty. Trvanlivost mléka je dosažena díky tepelnému ošetření metodou UHT (Ultra Heat Treatment) a speciálnímu složení obalu, který zabraňuje přístupu světla a vzduchu.
čtěte také: Válka o mléko je spíš svatá než věčná
Trvanlivé mléko díky tomu obsahuje téměř stejné množství proteinů, vitaminů a minerálu jako „čerstvé“ – pasterizované mléko. Tepelným zpracováním může mléko ztratit nanejvýš 10 procent výživných látek.
Mýtus třetí: Mléko je těžce stravitelné a pro člověka není vhodné
U 2 až 10 procent evropské populace se vyskytuje tzv. laktózová intolerance, za kterou může nedostatek enzymů štěpících mléčný cukr ve střevě. Mléko obecně je ale pro většinu populace velmi lehce a dobře stravitelná potravina, proto je i součástí různých dietních metod a postupů.
O vhodnosti mléka pro dospělého člověka, který je jediným savcem, který pije mléko jiného savce, se vedou dlouhodobé spory. Lidské stravování se zásadním způsobem liší od stravování ostatních savců. Člověk je také jediný savec, jehož mládě potřebuje velice dlouhou péči. Lidský druh vstřebává potřebný vápník nejsnáze z kravského mléka, a to po celý život. Navíc díky přirozenému výskytu vápníku v mléce slouží skvěle jako ochrana organismu před osteoporózou.
Ne každý je ale přesvědčen o tom, že nám mléko prospívá. Stoupenci ortodoxní výživy podporovaní současnou západní medicínou vedou v této otázce spory s vyznavači alternativní výživy a medicíny:
Čtěte více: Válka o mléko je spíš svatá než věčná
Zdroj: Tiskové materiály