U starších lidí, kteří popíjejí malé až mírné množství alkoholu, je menší pravděpodobnost, že se u nich vyvine demence, nežli u abstinentů. Vyplývá to z výsledků výzkumu australských badatelů, které zveřejnil časopis American Journal of Geriatric Psychiatry a který citovala agentura ČTK.
Tým z Centra pro mentální zdraví při Australské národní univerzitě prováděl několik studií, do nichž bylo zahrnuto kolem 10.000 lidí.
„Zjistili jsme, že mezi lidmi, kteří popíjeli malé až mírné množství alkoholu, je o 28 procent menší pravděpodobnost vývinu Alzheimerovy choroby než u abstinentů, o 25 procent nižší možnost vzniku vaskulární demence a o 26 procent menší riziko výskytu jakékoliv demence,“ upozornila doktorka Kaarin Ansteyová.
Vědci ale zatím nevědí, proč může mírné požívání alkoholu nebezpečí demence snížit. Možná je to způsobeno tím, že alkohol má ochranný efekt při snižování zánětlivých a srdečních nemocí. Dalším faktorem je snad i přínos společenských kontaktů, s nimiž je pití alkoholu spojováno.
Badatelé také zjistili, že spojení mezi pitím a demencí se neliší podle pohlaví, nezabývali se však druhem konzumovaného alkoholu ani tím, jestli zjištěné skutečnosti platí i pro konzumaci alkoholu v mladém věku.