Největším sítem se při generálce státních maturit stala pro studenty matematika. Z 44 procent studentů, kteří si ji zvolili, téměř polovina zkoušku neprošla. U zkoušky z českého jazyka a literatury, kterou absolvovali všichni žáci, byla neúspěšnost zhruba 22 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo školství.
„Výsledky potvrdily naše očekávání. Procento neúspěšných se může zdát vysoké. Je ale třeba brát v potaz, že u ostré maturity nebude chybět žákům dosud neprobrané učivo závěrečného ročníku, žáci budou mít za sebou intenzivní předmaturitní přípravu a budou více motivováni u zkoušek uspět. Osobní zkušenost s testy se navíc díky generálce bez pochyby pozitivně promítne do zodpovědné volby předmětové skladby pro ostrou maturitu,“ uvedl ministr školství Josef Dobeš.
Čtěte rozhovor: Dítě českým školám nesvěřím!
Štve vás způsob výuky, atmosféra nebo prostředí na českých základních školách? Máte možnost své dítě vyučovat sami. Povídali jsme si s matkou, která zvolila tuto cestu a svého rozhodnutí nelituje. Jak probíhá domácí vzdělávání v praxi, jaké jsou jeho klady a zápory a co všechno to obnáší?
Naopak minimální dopad na míru neúspěšnosti měl podle ministra bojkot maturitní generálky, o kterém před zahájením administrace zkoušek na školách informovala některá média. K bojkotu se rozhodlo zhruba 500 žáků přihlášených ke generálce, což odpovídá 0,05 procenta z celkového počtu žáků, kteří generálku absolvovali.
Z cizích jazyků měli žáci největší potíže s němčinou. K té se přihlásilo 22 procent maturantů, 39 procent z nich by ale nyní zkoušku nesložilo úspěšně. U angličtiny, kterou si žáci volili nejčastěji (72 procent), by neuspělo zhruba 34 procent maturantů.