Pro lidi trpící nespavostí svitla nová naděje v podobě melaminových hypnotik. Čtvrtá generace léků proti nespavosti podle odborníků nezpůsobuje závislost a pro České pacienty je dostupná od loňského léta. Informuje o tom agentura ČTK.
U klasických hypnotik nejen vznikala závislost, měly také řadu jiných vedlejších účinků. Pacient se léků velmi těžko zbavoval, aniž by přestal spát. Když léky vysadil, obnovila se původní nespavost. „Naopak princip léčby melatoninem je v tom, že se na tři týdny nasadí léčebná kúra a předpokládá se, že obnovený spánek bude přetrvávat nadále i po vysazení,“ řekl již dříve psychiatr Petr Hrubeš z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Melatonin je látka tělu vlastní, která má velký význam pro synchronizaci vnitřních biologických hodin organismu s vnějším prostředím. Přispívá tím ke střídání spánku a bdění. To, jak tělo melatonin vyrábí, se liší podle věku. Například lidé kolem čtyřicítky ho vytvoří téměř o pětinu méně než lidé kolem třiceti. Lidé nad padesát let pak již téměř o polovinu méně. Starší lidé proto trpí nespavostí daleko častěji. „Efekt je hlavně u lidí nad 50 let, kde jsou výrazně nízké hladiny melatoninu,“ řekl přednosta olomoucké psychiatrické kliniky Ján Praško.
Podávání melatoninu ve formě léku může narušený spánek vrátit do normálního, přirozeného stavu. Jelikož se melatonin v organismu tvoří přirozeně, není pro tělo toxický a je bezpečný i při dlouhodobém podávání. Nezpůsobuje útlum ani svalovou slabost, neovlivňuje pohybové funkce a nemá negativní vliv ani na jiné funkce organismu. Neovlivňuje paměť, nevyvolává ospalost následující den a především nezpůsobuje závislost. Podání melatoninových hypnotik tak může výrazně přispět ke zvýšení kvality života.