Jeden kreslený vtip znázorňuje bazén, v jehož jedné části se smí čurat do vody a ve druhé nesmí, a připodobňuje to k odděleným nekuřáckým zónám. „S kouřením je to podobné jako s tím vtipem. Kouř se ve vzduchu šíří stejně jako moč ve vodě,“ říká Eva Králíková z Centra pro léčbu závislosti na tabáku.
Téma nekuřáckých hospod se vrací jako bumerang.
Skupině zákonodárců se vloni nepodařilo prosadit původně požadovaný úplný zákaz kouření v restauracích, nakonec se museli spokojit pouze s povinností provozovatele označit, zda je zařízení kuřácké, nekuřácké, nebo zda nabízí oddělený prostor pro nekuřáky.
Čtěte téma: Pasivním kuřákům hrozí i smrt
Pro zákaz kouření v restauracích a barech je většina obyvatel České republiky. Hlasy proti kouření dokonce pocházejí z řad samotných kuřáků. Když tedy nechceme k jídlu a pití cigaretový kouř, proč kouříme?
Novela antikuřáckého zákona, podle níž se musí vlastník daného zařízení sám rozhodnout, jestli kouření povolit či ne, a vyznačit to u vchodu příslušnou grafickou značkou, nabude účinnosti od 1. července. Deník Právo zjišťoval, kolik provozovatelů chce svůj podnik změnit na nekuřácký.
„Podle mých informací bude za nekuřácké v Praze vyhlášeno přes padesát procent hospod a drtivá většina restaurací nejvyšší cenové skupiny,“ sdělil Právu prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Pavel Hlinka. „Naopak na venkově budou ještě mnoho let převažovat kuřácké hospody, do nichž se chlapi nechodí najíst, ale při cigaretě a pivu si zahrát karty.“
Čtěte téma: O lahodném nikotinu
Nikotinová mánie je na první pohled tuctová, ale snad se mi přece jen podařilo rozvinout ji způsobem nějak atypickým. Vypěstoval jsem si totiž závislost na nikotinových žvýkačkách…
Ilustrační foto: Ivana Dvorská (Internet Info)