Novou nadějí pro léčbu diabetu 2. typu jsou léky, jejichž účinek je založen na efektu tzv. inkretinů, nově objeveného hormonálního systému. Tyto léky upravují odchylky v organismu pacienta s diabetem 2. typu tak, aby se přiblížil ke stavu před onemocněním. Informuje o tom server Ordinace.cz.
Hormony inkretiny u člověka vznikají v tenkém střevě, pomáhají regulovat hladinu krevní glukózy a spolu s inzulínem pomáhají zpracovat přísun energie z potravy. Podnětem pro jejich uvolňování je u zdravého člověka příjem potravy. Hladovíme-li, hladina těchto hormonů je velmi nízká. Mezi významné zástupce inkretinů patří glukagonu podobný peptid (tzv. glucagon-like peptid 1 (GLP-1). Pacienti s diabetem 2. typu mají účinky inkretinů porušené. ß-buňky ve slinivce ztrácejí schopnost reagovat na změny hladiny cukru v krvi produkcí inzulínu.
Hormon GLP-1 působí tak, že navozuje pocit sytosti, zpomaluje vyprazdňování žaludku, a tím zlepšuje schopnost těla zpracovat vstřebaný cukr. Zvyšuje také citlivost ß-buněk na stimulaci vysokou hladinou cukru v krvi.
Diabetes mellitus (cukrovka) v databázi nemocí.
Látka podobná lidskému GLP-1 byla objevena ve slinách ještěra korovce jedovatého (gila monster), který žije na jihu USA a v Mexiku. Tento objev dal vzniknout synteticky upravené látce, která se odborně nazývá agonista GLP-1 receptorů a má některé vlastnosti pozměněny. Nyní se nová unikátní léčba dostává k pacientům. Je určena pro diabetiky 2. typu, u nichž ještě nebyla zahájena léčba inzulínem.
Tři otázky pro MUDr. Jana Brože z II. interní kliniky FN Královské Vinohrady naleznete na serveru Ordinace.cz.