Stařeckou demencí trpí 35 milionů lidí

22. 9. 2009

Sdílet

Alzheimerovou nemocí nebo dalšími formami stařecké demence trpí ve světě přes 35 milionů lidí a jejich počet se má každých 20 let zdvojnásobit. O výsledcích studie zveřejněné u příležitosti dnešního Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby informovalaagentura AP. Alzheimerovou chorobou, nejběžnější formou stařecké demence, trpí asi pět procent lidí ve věku 65 let a až třetina osmdesátiletých. V České republice je to asi 120.000 lidí. Většina pacientů skončí v péči psychiatrů.

Alzheimerovou nemocí nebo dalšími formami stařecké demence trpí ve světě přes 35 milionů lidí a jejich počet se má každých 20 let zdvojnásobit. O výsledcích studie zveřejněné u příležitosti dnešního Mezinárodního dne Alzheimerovy choroby informovalaagen­tura AP.

starý člověk muž

Alzheimerovou chorobou, nejběžnější formou stařecké demence, trpí asi pět procent lidí ve věku 65 let a až třetina osmdesátiletých. V České republice je to asi 120.000 lidí. Většina pacientů skončí v péči psychiatrů.

Počet lidí s demencí se má každých 20 let zdvojnásobit. V roce 2050 jí bude trpět 115,4 milionu lidí, uvádí údajně jedna z dosud nejpodrobnějších
studií o nemoci, kterou provedla Mezinárodní alzheimerovská organizace (ADI). Předpokládaný růst pacientů je podle studie alarmující.

Podle ředitelky ADI Daisy Acostové je toto onemocnění v chudých zemích skrytou záležitostí, o které se nemluví. To znemožňuje včasné zahájení léčby. V Indii se pro symptomy nastupující nemoci používá označení „unavený“ nebo „slabý“ mozek a jsou mylně považovány za normální součást stárnutí. Podobný názor má prý také více než polovina pečujících o pacienty s demencí ve Velké Británii.

Agentura Reuters informovala o studii švédského ústavu Karolinska z roku 2005, podle které se na léčbu demence ve světě utratí 315 miliard dolarů ročně (5,4 bilionu korun), z toho 88 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) zaplatí země s nízkým a středním hrubým národním důchodem na obyvatele. V nich se podle letošní studie očekává nejvyšší růst nových případů, a tedy i nákladů na léčbu.

Čtěte téma: Má smysl mobil pro seniory?

Na Alzheimerovu nemoc zatím neexistuje účinná léčba a příčinou vzniku si vědci nejsou jisti. Kromě věku se na rozvoji nemoci podílí obezita, vysoký cholesterol nebo cukrovka. Podle AP jde o civilizační choroby spojené právě s chudšími zeměmi. Léky mohou oddálit příznaky, ale pacienti postupně ztrácí paměť, orientaci, přestávají rozumět okolnímu prostředí a ztrácí schopnost se o sebe postarat.

Foto: SXC

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).