Celosvětová úroveň obezity se od roku 1980 téměř zdvojnásobila. Rozdíly v počtu obézních panují zejména mezi bohatými a chudými zeměmi.
Bohatým západním zemím se za stejné období podařilo pokročit ve snížení vysokého krevního tlaku a zvýšeného cholesterolu. Vyplývá to z nových studií, které zveřejnil časopis Lancet. Agentura ČTK z nich vybrala základní fakta a zjištění.
čtěte také: Obezita zabíjí i v Česku
V roce 2008 bylo 9,8 procenta mužů a 13,8 procenta žen na světě obézních, zatímco v roce 1980 to bylo jen 4,8 procenta mužů a 7,9 procent žen. Tichomořské ostrovní národy mají nejvyšší průměrný BMI (Body Mas Index, podle něhož se obezita určuje) na světě: dosahuje tu 34–35, což je o 70 procent vyšší BMI než u některých zemí jihovýchodní Asie či subsaharské Afriky.
Nejméně obézních je v Japonsku
Mezi rozvinutými zeměmi mají USA nejvyšší průměrný BMI (nad 28 u mužů i žen); na druhé příčce je Nový Zéland. Nejnižší BMI (22 u žen a 24 u mužů) má Japonsko následované Singapurem.
čtěte dále: Pivní břicha – jsou opravdu z piva?
Mezi rozvinutými zeměmi počet obézních v letech 1980 až 2008 nejvíce stoupl v USA. Na dalších příčkách byl Nový Zéland a Austrálie v případě žen a Velká Británie a Austrálie u mužů. V Evropě mají nejvyšší BMI turecké ženy a čeští muži (shodně nad 28). Nejnižší BMI v Evropě mají ženy ve Švýcarsku (kolem 24).