Jak přivodit personalistovi spolehlivě bolest hlavy? Požádejte ho, aby vám sehnal elektrikářku. Nebo třeba kadeřníka.
Ani ekonomická krize, která mazala v Česku pracovní místa po tisících, nepřiměla muže či ženy změnit pohled na práci typickou pro opačné pohlaví. Muži „ženskou“ práci berou jen výjimečně. Stejné tvrzení platí i o ženách, i když ne tak silně.
Čtěte téma: Ona vydělává víc. Jemu to nevadí.
Ve dvaadvaceti procentech amerických manželství je žena hlavním živitelem rodiny, skoro třetina žen má vyšší vzdělání než jejich manželé a jejich počet stále roste. A zřejmě nejenom v Americe.
Až na zákonem dané výjimky mohou muži i ženy vykonávat stejná povolání. Jenže praxe vypadá jinak. Muži i ženy často raději zůstanou bez práce, než aby překonali stereotypy ve vnímání, co je a co není práce pro muže (ženy). Potvrzují to personalisté, které oslovila redakce serveru Aktuálně.cz, ale i informace z úřadů práce či konkrétní zkušenosti firem.
„Dlouhodobě se o práci u nás hlásí asi 85 procent žen a 15 procent mužů. Muži chtějí pracovat jen u bezpečnostní služby nebo jako skladníci,“ uvedla mluvčí řetězce Tesco Eva Karasová. Hypermarkety jsou přesným příkladem toho, jak si většina mužů a žen podvědomě dělí role i v práci.
Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz.
Čtěte téma: Řekni, kde ti chlapi jsou?
Došlo opravdu k oslabení hodnot, které kdysi představovaly pozitivní význam „chlapství“?