Před čtyřiceti lety vážil mobil skoro kilo a po půldenním nabíjení jste s ním mohli uskutečnit maximálně dvacetiminutový hovor. Neměl displej, takže dnešní samozřejmost, jako zasílání textových zpráv, fotek a hraní her, byla z říše snů. A což teprve použít telefon k získání informací, kde a za kolik dobře vaří. Dnes už takové možnosti máme, pomocí stále novějších aplikací pomáhají najít restaurace, kde je cigareta tabu, za vodu z kohoutku nezaplatíte ani halíř, i kde mají nejlepší denní nabídku.
Vyzkoušeli jsme desítku aplikací vhodných pro iOS i Android. Jsou zdarma a ve vašem mobilu asi nebudou zbytečně zabírat místo. Už jen kvůli tomu, že je využijete na výletech, zahraničních dovolených, ale i ve všední den, kdy vám kručí v břiše.
LUNCHTIME
Pakliže po instalaci zvolíte volbu zobrazení polohy, aplikace se ihned pochlubí nabídkou aktualizovaného denního menu v nejbližších restauracích i s cenami a vzdáleností do restaurace ve vaší blízkosti. Vyhledávat však lze i dle názvu restaurace, ulice případně dalších kritérií jako Baby friendly, bio či letní zahrádka. Velkou výhodou aplikace je navigace do vybraného zařízení a okamžité volání bez nutnosti opisování telefonního čísla. Vše přehledné s mapou a informacemi o vlastnostech podniku (nekuřácká část, koktejly, TV, WiFi apod.) Restaurace můžete i hodnotit ať už jako host nebo majitel.
Minusy: Hodnocení podniků vyžaduje uvedení emailu, nenašli jsme žádná hodnocení ostatních uživatelů.
https://itunes.apple.com/cz/app/nevite-kam-na-obed-lunchtime.cz/id407371885?mt=8
NELSO PRAGUE
Jak už název napovídá, uplatnění najde hlavně u návštěvníků či obyvatel Prahy. Instalací aplikace zabijete několik much jednu ranou, kromě seznamu restaurací, barů, nemocnic i hotelů v ní najdete i pestrou nabídku tipů na výlet a zajímavostí z blízkého okolí (při využití polohy GPS). Funguje naprosto spolehlivě a rychle. Po rozkliknutí vybrané restaurace získáte okamžité info o vzdálenosti z místa, kde se nacházíte, o otevírací době, telefonním čísle, ale i vzhledu daného podniku. Součástí appky je i plán metra.
Minusy: Není zde možnost hodnocení podniku, ani uživatelské recenze, které o podniku vypoví nejvíce.
https://itunes.apple.com/cz/app/nelso-prague/id342067223?mt=8
Čtěte dále: Jaké kouření je bezpečné? Vodnice, slimka, nešlukovat?
KDE SE KOUŘÍ
Ať už kouříte či ne, stahujte. Aplikace nabízí hledání restaurací podle kuřáckých, nekuřáckých, oddělených či restaurací bez rozdílu. Opět se zde dobře uplatní volba aktuální polohy, kterou pokud povolíte, získáte aktuální přehled příkladně o nekuřáckých podnicích v nejbližších místech. Po výběru podniku se můžete nechat navigovat. V appce najdete i aktivní prolink vybrané restaurace.
Minusy: Mapa se otevírá v novém okně a aplikaci Kde se kouří tak musíte znovu otevírat. Není zde možnost hodnotit, lze jen nahlásit chybu v údajích.
https://itunes.apple.com/us/app/kdesekouri/id564843461?mt=8
KOHOUTKOVÁ
Díky této appce vyhledáte nejbližší kavárnu či restauraci, v níž vám nabídnou vodu z kohoutku. U vybrané restaurace vám aplikace ukáže cestu z výchozího bodu na mapě, nabídne kontaktní údaje pro případnou rezervaci či web pro získání více informací. Hledat se dá podle názvu podniku či adresy.
Minus: Pozor, to, že restaurace je v seznamu této aplikace, neznamená, že vodu v podniku dostanete zadarmo. Jak uvádí web kohoutkova.cz: „Nemáme právo určovat restauracím, že voda z kohoutku musí být zdarma. Cílem projektu bylo především rozšířit nabídku v restauracích o kohoutkovou vodu. Restaurace má určitě náklady při servírování vody a je jen na ní, jak si ji bude účtovat či podávat. Některé restaurace podávají karafu s vodou na stůl automaticky, některé si za ni účtují např. 30 Kč.“
https://itunes.apple.com/cz/app/kohoutkova.cz/id427781877?mt=8
ZOMATO
Profesionální společník na cesty do 21 zemí světa. Vyrážíte třeba do Londýna a nevíte, kde mají nejlepší čínskou kuchyni? Zvolte v pravém horním rohu „Settings“, určete London, potvrďte a vyberte si v hlavním menu z „Cousines“ Chinese, vyskočí na vás kolem 40 restaurací, které jsou hodnoceny uživateli (čím vyšší číslo, tím lepší hodnocení). Po rozkliknutí vybraného restaurantu získáte naprostý přehled o tom, kde se restaurace nachází, jestli se v ní dá platit kartou, jak mají otevřeno, uvidíte kompletní jídelní lístek, fotografie a v sekci Reviewes i hodnocení návštěvníků.
Minusy: Snad budou časem přibývat další města. Jedna z nejpropracovanějších appek našeho seznamu.
https://itunes.apple.com/in/app/zomato/id434613896?mt=8
SCUK
Krom vyhledání restaurací, kaváren a cukráren nabízí hledání mezi pekárnami, masnami či lahůdkářstvími. Po otevření vybraného podniku se na vás vysype opravdu velmi bohatá nadílka recenzí, kde se hodnotí opravdu z gruntu. Žádné hvězdičky, palce, liky ani jako ve škole, zde se hodnotí hlavně latinkou.
Minusy: Pozor, nejedná se aplikaci, ale pouze mobilní verzi SCUKu. V telefonu špatně pracuje s lokalizací, nedokáže zaměřit, kde jste, i když volbu hledání „restaurací poblíž“ nabízí. Vyhledáváte pouze podle krajů, v případě Prahy podle čtvrtí, nelze vyhledávat podle názvu podniku ani adresy.
http://blog.scuk.cz/post/5605134909/kam-s-nim-na-plochu
DÁME JÍDLO
Když máme hlad, ale prázdnou lednici, tak si DámeJídlo. Po instalaci dostaneme na výběr z restaurací z blízkého okolí, které mají ještě otevřeno a které jídlo rozváží. Výběr však můžete zužovat i dle zadaných kritérií: burgery, česká kuchyně, indická, pizza, sushi nebo třeba snídaně. Aplikace umožňuje okamžitý výběr z jídelního i nápojového lístku, i platbu na místě či kartou.
Minusy: Hodnocení v aplikaci určuje pouze počet hvězdiček, slovní hodnocení se sem bohužel nevešlo.
http://www.damejidlo.cz/stranka/mobil
Přečtěte si: Tomáš Čupr rozjíždí po Slevomatu nový projekt: Dáme jídlo?
PIVNÍ DENÍČEK
Bezvadná aplikace pro pivaře, která ukrývá téměř 9000 hospod. Umí vyhledat restaurace, jež mají aktuálně otevřeno, určí vzdálenost k vašemu cíli. V detailu konkrétní hospody nabídne výběr z nabízených piv i s cenami, komentáře návštěvníků i informace o WiFi, zahrádce a TV. Pro hračičky jsou zde Pivní síň slávy – soupiska superpivníků, kteří se nejvíce zasloužili o aktuálnost databáze, Rozpité sezení – kdy můžete vidět, co a kde popili vaši kamarádi…
Minus: Pokud si chcete aplikaci užít dosyta se všemi sekcemi po hračičky, je nutná registrace nebo přihlášení přes Facebook.
https://itunes.apple.com/cz/app/pivni-denicek/id577774129?mt=8
CORKBIN
Jestli pořádáte zahraniční výpravy za vínem, ochutnáváte nové druhy a chcete si vést svůj vlastní deníček o tom, kde jste jaké víno pili, je pro vás Corkbin jako stvořený. Oblíbené víno si můžete vyfotit, popsat, určit polohu jeho požití a uložit do seznamu, kde ho můžete představit ostatním, kteří mají aplikaci staženou.
Minusy: Pro plné využití všech funkcí je třeba registrace, databáze není příliš obsáhlá, slouží zatím spíše jako vlastní deníček vinaře.
https://play.google.com/store/apps/developer?id=Corkbin&hl=cs
FAST FOOD RESTAURANTS: CALORIES AND NUTRITION CHECK
Jak moc se podepisuje fastfood na našich tělech, zjistíte raz dva. Stačí v horním menu této americké aplikace zadat název fast foodu nebo jeho výrobku a okamžitě vidíte barevně seřazenou tabulku (obdobu GDA), kde zjistíte obsah tuku, cukru, soli i kalorií ve sto gramech pokrmu.
Minusy: Tzv. light verze zdarma je poměrně bohatá na potraviny, které v Evropě nemáme. Chcete-li rozšifrovat složení v produktech Burger King, McDonald´s nebo třeba McCafé či KFC, musíte si koupit rozšířenou verzi aplikace PRO za necelé euro. Nemá podporu českého jazyka.
Přečtěte si: Jídlo ve fast foodech je nezdravé. Ale ne kvůli tučnosti, to je to nejmenší
Internet v mobilu či připojení přes WiFi router je základem úspěšného používání těchto aplikací v mobilu. Pokud si i bez sítě v mobilu chcete nabízené aplikace prohlédnout a otestovat, a třeba i v počítači užívat, není nic snazšího než název aplikace zadat do vyhledavače. Většina námi zkoušených aplikací má svou internetovou podobu, která bývá obsáhlejší a ještě vyladěnější než mobilní verze.
Máte zkušenosti s uvedenými aplikacemi nebo jiné oblíbené?
Pozn. Aplikace byly zkoušeny na platformě iOS 6.1.3 a iOS 6.1.2