Internetová poradna Znám své léky pomáhá pacientům odhalit rizikové oblasti užívání léků. Za dobu svého fungování od června 2014 zdarma pomohla a poradila bezmála dvaceti tisícům pacientů.
Stačí na stránkách poradny www.znamsveleky.cz vyplnit užívané léky (s pomocí našeptávače, což práci dost usnadní) a odeslat. Seznam bude zanalyzován odborníky napojenými na databázi léčiv. Odpověď dostanete mailem a dozvíte se z ní, zda zadané léky jsou, či nejsou ve vzájemné interakci, zda nejsou duplicitní, případně jakým bylinám a pokrmům byste se měli vyhnout včetně odůvodnění.
Čtěte více: Léky se tlučou s bylinami, jídlem i mezi sebou
„Poradnou Znám své léky se nám podařilo otevřít téma lékových interakcí
a duplicit u široké veřejnosti. Pacienti jsou aktivní a odpovědní za vlastní léčbu. Poradna odhalila v 10 % položených dotazů závažné lékové interakce a v 10 % případů byly odhalené duplicity léků,“ uvedl Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), která portál provozuje ve spolupráci se společností Infopharm.
Lékové interakce
Z celkového počtu 19 680 položených dotazů, 10 % obsahovalo závažnou interakci. Lékové interakce mohou:
- zvyšovat výdaje ve zdravotnictví,
- vést ke komplikacím a neúčinnosti léčby,
- zvýraznit některé nežádoucí účinky léků,
- rušit účinek léků.
Nejvíc interakcí bylo zjištěno v oblasti onemocnění kardiovaskulárního systému. Z celkového počtu 6123 interakcí bylo 39 interakcí stupně 6, tzn. život ohrožující.
Klasifikace rizik současného podávání dvou léků:
- 0 – k lékové interakci nedochází,
- 1 – nezávažná,
- 2 – málo závažná,
- 3 – středně závažná, u malé části pacientů může být zapotřebí změnit dávkování, je vhodné sledovat určité laboratorní testy, příznaky,
- 4 – závažná interakce, u většiny pacientů je zapotřebí změnit dávkování, je vhodné sledovat určité laboratorní testy, příznaky,
- 5 – velmi závažná léková interakce, podání obou léků je většinou vhodné se vyvarovat,
- 6 – kontraindikace ohrožující život.
Lékové duplicity
„Předepisování léčiv se stejnými účinky může zvyšovat riziko nesprávného užívání léků a celkově vede k vyšším nákladům na celý zdravotní systém,“ řekl k lékovým duplicitám Jakub Dvořáček.
Online poradna Znám své léky tak pomáhá pacientům i lékařům ve správné léčbě i k úsporám ve zdravotnictví. Cílem poradny od začátku jejího fungování bylo aktivizovat pacienty k odpovědnosti za svou léčbu. V současnosti neexistují elektronické registry pacientů, a tak se stává pacient jediným odpovědným zdrojem poskytnutých informací lékaři.
„Význam sledování lékových interakcí čím dál, tím víc stoupá. Lékové interakce mají dva zásadní významy: jednak je to otázka ochrany zdraví pacientů, druhá oblast se týká možných ekonomických úspor. Elektronizaci zdravotnictví vnímáme jako jedno z možných řešení sledování lékových interakcí u pacientů,“ doplňuje poslanec a člen Výboru pro zdravotnictví Jiří Skalický.