1. "Chcete zhubnout a myslíte si, že stačí, když se omezíte v jídle?"
Ne, to si nemyslim. Nemyslim si totiz, ze pricinou obezity je prejidani se, za pricinu obezity povazuji hormonalni nerovnovahu a jeji lecba tak musi vychazet ze zmeny kvality nikoliv nutne kvantity potravy. Tedy ne omezeni se v jidle, ale nalezeni jineho jidla. (duvody, proc nejsem zastancem kaloricke rovnice jsou na http://edcable.blogspot.com/2014/02/obezita-1-zakony-termodynamiky-cast-i.html a http://edcable.blogspot.com/2014/02/obezita-1-zakony-termodynamiky-cast-ii.html)
2. Pohybem jsem se specificky nezabyval. Je pravda, ze v urcitem typu situace muze pohyb pomoci s ubytkem tuku na ukor svalove tkane. Ale pricinou neni nejaky magicky narust kalorickeho vydeje oproti prijmu, ale pozitivni efekt svalove prace na inzulinovou resistenci, pokud dotycny ji kvalitni stravu. Pohyb vyvolava hlad a snizuje energeticky vydej po zbytek dne, proto jej malokdo doporucuje jako prostredek hubnuti.
http://www.runnersworld.com/weight-loss/miles-and-meals?cm_mmc=Facebook-_-RunnersWorld-_-Content-Nutrition-_-MarathonWeightLoss (44% OF RUNNERSWORLD.COM POLL RESPONDENTS HAVE GAINED WEIGHT WHILE TRAINING FOR A RACE; 28% HAVE LOST POUNDS.)
3. Zasadni je potom, jak nalozite s tim hladem - pokud se zasytite jidlem, ktere zpusobuje ci udrzuje vasi obezitu (skrze leptinovou nebo inzulinovou resistenci), tak jde pozitivni efekt pohybu vnivec.
http://www.nmsociety.org/docs/LowCarbDiet/low-carbohydrate-diets-promote-favorable-body.pdf - Odporove cviceni (posilovna) pomaha snizit mnozstvi tuku pri nizkokaloricke diete (a nizkosacharidova dieta je ucinnejsi nez nizkotukova)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10487375 - odporove cviceni a do mnohem mensi miry (!) vytrvalostni cviceni pomaha chranit svalovou hmotu pri hubnuti
Mnohem lepsi pro hubnuti (mysleno udrzeni svalu a rychlejsi ubytek tuku) vychazi temer vzdy odporova cviceni, tedy posilovani. Duvody jsem snad popsal srozumitelne - odporove cviceni vyvolava mnohem lepsi reakci svalu. Tedy zasadne nesouhlasim s tvrzenim, ze:
"Nejlepších výsledků docílíme aerobním cvičením, při kterém zapojíme co nejvíce svalových skupin. Jedná se například o běh, plavání, aerobik, rychlou chůzi apod. Při aerobní aktivitě dochází ke spalování tuků, ale zhruba až po třiceti až čtyřiceti minutách cvičení,“
A rad bych videl nejakou studii, ktera rika, ze takovy pohyb je lepsi nez dvakrat az trikrat tydne posilovat 20 - 30 minut s vlastnim telem.
P.S.: podobne dobre vysledky jako s odporovym cvicenim muzete dosahnout i pomoci intervalu typu HIIT