I kdyby byl opravdu nezávislý (o čemž rovněž pochybuji, loby trvanlivých potravin je mocná), tak testuje jen vliv jednotlivých sladidel na zdraví v poměrně krátkodobém horizontu. Lidské zdraví je ale věc složitá a o tom, jak se projeví po pár desetiletích kombinace sladidel, konzervantů, pesticidů, stresu, záření z mobilů u ucha, znečištěného ovzduší a mnoha dalších vlivů, nikdo nebádá. Ale těm, kteří tomu věří, přeji dobrou chuť se superlevnými potravinami plnými sladidel a dalších éček.
Vhodny namet na pokus na lidech, zadny dukaz. Na druhou stranu krysy se na tyhle prvotni vyzkumy pouzivaji casto a obcas se az nemistne generalizuje na cloveka. Bohuzel takovy experiment uz by byl na hranici etiky.
Korelace nahradni sladidla vs. tloustka je podle me spise prevracenou kauzalitou - obezni se snazi zit "zdrave" a tak jedi a piji vice "light" veci, hubeni neciti tu potrebu a tak jich jedi a piji mene.
Ze clovek nahradnimi sladidly nezhubne je logicke - telo si tu "chybejici" energii vyzada jinde - pridame jidlo nebo ubereme pohyb a ani si toho nevsimneme. Hubnuti musi cilit na zmenu hormonalni rovnovahy, ne na kalorie. (http://edcable.blogspot.com/2014/02/obezita-1-zakony-termodynamiky-cast-ii.html)
Co se tyce testovani a regulace chemickych latek, tak tomu jednoduse neverim (ostatne o statistice a pravdepodobnosti neco malo vim). Vsechny leky se "prisne testuji" a presto se spousta casto i velmi popularnich leku nakonec musela stahnout pro prilis neprijemne vedlejsi ucinky.
Co na to lidský organismus na umělá sladidla? Je zmatený. Pereme do něj něco, o čem si myslí, že jde o cukr. Mozek tím dostává informaci ke zpracování cukru. Cukr však v těle není, a tak mozek začne vysílat tělu signály, že má hlad
a chuť na sladké. Umělá sladidla tedy zvyšují chuť k jídlu a hlad, dva
faktory, které při redukci váhy nejsou žádoucí. Není zbytečné si takhle
“blbnout” tělo?
1. E951 Aspartam: Aspartam obsahuje aminokyseliny fenylalanin, který je nebezpečný pro osoby s vrozenou poruchou metabolismu, tzv. fenylketonurií. Snižuje kyselost moči, tím pádem zvyšuje riziko vzniku infekce. Pozor by si měli dávat lidé citliví na tuto látku - po nežádoucích účincích, které u nich Aspartam vyvolal, např. závratě, bolení hlavy, vyrážky, poruchy chování u dětí, by se měli její příští konzumaci vyhýbat. Určitě by se měly potravinám, obsahujícím tuto látku, vyhýbat těhotné a kojící ženy (protože se Aspartam v těle rozkládá na methanol, který není vhodný). Některé studie na hlodavcích uvádějí negativní účinky na jejich nervový systém.
2. E952 Cyklamáty: Bylo zjištěno, že mohou u pokusných krys způsobit rakovinu močového měchýře, vrozené vady, mutace a poškození varlat. V těle se cyklamáty přeměňují na cyklohexylamin, který může způsobit záněty močového měchýře. Další studie však toto tvrzení nepotvrdily, proto je názor na cyklamáty takový, že sami o sobě rakovinu nezpůsobují, ale možná mohou zvyšovat účinky ostatních karcinogenů. Bylo totiž zjištěno, že používání směsi cyklamátů se sacharinem, vyvolalo vyšší výskyt rakoviny močového měchýře.
3. E954 Sacharin a jeho soli: Při studiích na zvířatech byly zjištěny výskyty rakoviny močového měchýře a zvýšení účinků karcinogenních látek. Při dalších testech byl zjištěn výskyt zhoubných onemocnění dělohy, vaječníků, kůže, krvinek a dalších orgánů. Dle studií prováděných na diabeticích bylo zjištěno, že sacharin může zvýšit riziko výskytu rakoviny močového měchýře při konzumaci více než osmi tablet denně. To však bylo prokázáno pouze u mužů, ne u žen. V kombinaci s některými léky může poškodit sliznici. Lidé s potížemi s močovým měchýřem, by se měli vyhýbat konzumaci sacharinu. Ve výjimečných případech může vyvolat alergické reakce.
Já se jim teda vyhybám jak můžu :-}
Existují i jiné chemické látky, které se využívají v potravinářství a také jsou sporné. Já bych řekl, že sladidla splňují české normy a jejich vliv na zdraví je minimálně sporný. V některých případech se dá mluvit o prokázané škodlivosti. Dát ale rovnítko mezi "splňuje české normy", a "zdravotně nezávadné" je prostě naivita.
Viděl jsem krásný pokus se dvěma týmy Ragbistů: Jeden tým pil během celého utkání slazený nápoj cukrem. Druhý tým pil nápoj slazený umělým sladidlem. Po zápase na oba dva týmy čekaly v jídelně dva připravené stoly plné jídla. Jídlo bylo na obou stolech stejné a jeho kalorická hodnota dobře spočítána. Každý tým jedl pouze ze svého vlastního stolu. Když hodování skončilo, tak se spočítala kalorická hodnota zbylého jídla. Výsledek byl takový, že tým, který pil během zápasu nápoj s cukrem, snědl po zápase mnohem méně kalorií, než tým, který při zápase pil nápoj s umělým sladidlem. A co z toho plyne? Že tělo není hloupé a sladká chuť, která mu nedodává skutečnou spálitelnou energii, ho jen rozběsní, vytvoří mu deficit a ten je následně kompenzován jinde. HOWGH
respektive pro glukózu byly nedávno objeveny ve stěně tenkého střeva a mají velice podobnou strukturu jako chuťové pohárky v dutině ústní, o nichž víme, že reagují stejně na cukry typu glukózy nebo sacharózy jako na umělá sladidla.
Zdá se, že tyhle receptory signalizují někam do organismu, že se ve střevě tráví škrob na glukózu a že se má nastartovat ukládání energie do tukové tkáně. Tímhle mechanismem by mohla umělá sladidla přispívat k tloustnutí, navíc s tím, že "nastartovaný" organismus, kterému se glukózy současně nedostává, si bude brát materiál na ni nejspíš z bílkovin. Druhou věcí je, že uvedeným efektem by mohla umělá sladidla působit "protektivně" na tukovou tkáň a blokovat její odbourávání při snahách o hubnutí (a tím snižovat jejich dopad na váhu).
1/ samozrejme, ze se po umelych sladidlech tloustne - mozek chce cukr, nedostane ho, co udela? - chce ho vic - paneboze, chut je jednim z nejstarsich smyslu a byt si to neuvedomujeme i my homo sapiens sapiens (haha!), i ona je ovlivnovana tim, co potrebuje/chce mozek - astradani nuti mozek ke streckovani a delani zasob (a nemylte se, cukr je dulezity pro telo (a hlavne pro mozek - mozek je desne nenazranej organ - nejen po kysliku, ale prave i cukr potrebuje ke sve funkci), to neni nejaky jed - samozrejme v rozumnem mnozstvi)
2/ pro toho chytraka co psal, ze je rozdil mezi myší a člověkem:
ano, je, ale jak velký - prťavoučký, zrovna myši se velmi často používají pro výzkům člověka (tam kde z etických důvodů není vhodné testovat na lidech) a ne proto, že jsou levné, al ejsou nám velmi blízko nejen genově, ale i metabolismem.
Pan Suchanek spolupracuje s Coca Colou. Ma to vliv na jeho objektivnost, co se tyce umelych sladidel a cukru?
Zrovna tak mezi jeho klienty najdeme i Kraft Foods. To se jen nahodou dostaneme k tem doporucovanym "zdravym cerealiim" a veledulezitym sacharidum, mimo jine.
Pan Suchanek se taky dost vyznamne venuje davani rad v mediich. Kde tedy bere cas na studovani oblasti, ktera je tak komplexni a rychle se vyvijejici?
I takhle se dela business.
Dobrý den,
vhodnou náhradou cukru je xylitol. Toto přírodní sladidlo chutná a sladí stejně jako cukr, přitom má o 40% méně kalorií a až o 70% méně sacharidů než běžný cukr. Více než čtyřicet let výzkumů také prokázalo, že xylitol pomáhá čisti ústa a zabraňuje tak tvorbě zubního kazu.
Více informací o xylitolu najdete na: http://www.brezovycukr.cz
Ahoj, některá sladidla jsou míň a některá víc škodlivá. Jedním z míň škodlivých je maltitol, který je ze škrobů. Často se používá při výrobě sladkostí apod. Má méně kalorií i sacharidů než bílý cukr, ale zároveň si udržuje téměř stejnou sladivost. Také má nižší GI. Jeho vedlejší účinky je ale lepší si taky projít a rozhodnout se sám - mrkněte sem http://maltitol.cz/riziko-laxativnich-ucinku/