"Jsou lidé, kteří chodí ráno cvičit a před tím nejedí. My jsme vyzkoušeli, že to opravdu nefunguje, měli byste si dát aspoň piškoty, rozředěný džus nebo sladké kafe – a když k němu dodáte ještě vitamín C, je to ideální.“
Jak vyzkouseli? RCT? Ze nefunguje na co? Beh na lacno je treba mozno pouzit jako trenink tukoveho metabolismu, takze proc ne? V okamziku, kdy si dam piskoty nebo sladke kafe, tj. glukozu, tak realne muze pri intenzivnejsim naslednem pohybu taky dojit k hypoglykemii (telo preventivne vyplavi inzulin, docasne klesne hladina glukozy v krvi a do toho se rozhybete...).
"Vhodné jsou mléčné výrobky s celozrnnými cereáliemi nebo celozrnné pečivo. K pití si můžeme dopřát čaj, kakao, kávu nebo jiný oblíbený nápoj, klidně i slazený. "
a
"energii zkrátka potřebujeme a může to být klidně kus dobré domácí buchty nebo chleba s marmeládou."
Jasne, nastartuje den potravinami, ktere velmi pravdepodobne zpusobuji obezitu - vyrobky z mouky, cukr, to je genialni rada... Pokud nekdo po ranu ma abstak na jednoduche sacharidy, asi to znaci neco o nedobrem stavu jeho metabolismu.
Jinak Francouzi nebo Italove tradicne snidaji velmi malo a pak maji az obed (pro deti jsou mozne presnidavky).
Vzdyt to jsou stale jedny a ty same kvalitni rady - cerealie, mleko a klidne i ten slazeny napoj, treba coca colu. A hlavne se nevyhybat cukrum.
Ja osobne si treba domaci kefir a oves a seminka rano dam, ale 0 klasickeho cukru a sacharidu opravdu v mezich, aby neskakala glukoza a nebylo ani potreba ji tahat ze zasob. U kazde veci ale moc dobre vim, proc ji jim a proc je to ve srovnani s jinymi moznostmi dobra volba. Totez se ale rozhodne neda rict o techto pa-radach. Proste rika se rano cerealie a mleko, obili je zaklad vseho a cukr je nase hlavni "zivina", jak se muzeme docist. Vubec se neresi, jaka je realita. A navic, prumyslu to nahodou velmi vyhovuje.
Uz me docela vytaci, ze tyhle nesmysly se rvou lidem do hlavy ze vsech stran a jeste coby "doporuceni velkeho odbornika" .
Nesmíte zapomínat, že jde o rady pro lidi, kteří obvykle již mají nějaké zdravotní problémy (často právě narušenou funkci slinivky) a snížený energetický přísun při hubnutí. Tam je pravidelné častější jídlo stěžejní a před tělesnou aktivitou zvlášť, protože jinak dochází k vyčerpání a zbytečné zátěži pro tělo a pro psychiku. Pohyb nesmí být nepříjemný, jinak je celá akce předem odsouzena k neúspěchu.
Zdravý člověk s určitou fyziognomií to určitě zvládnout může, ale rozhodně je to individuální a zdaleka ne každému to bude prospívat. Mám s tím celkem bohaté osobní zkušenosti (přestože netrpím obezitou). Pokud to člověku nedělá dobře, lehkým jídlem nějakou dobu před sportem určitě nic nezkazí, spíše naopak.
Pokud jde o celozrnné pečivo, jednoduchých cukrů v něm tolik není a má příznivý glykemický index, takže při správné skladbě zbytku jídelníčku a přiměřeném množství je k snídani určitě dobré. Pokud se týče problematičtějšího "sladkého", určitě je vhodnější ho do jídelníčku zařadit dopoledne, neboť člověk očekává aktivitu a tělo ukládá měně energie než později v průběhu dne. Tedy když "hřešit" tak nejlépe ráno, a s rozumem. :) Též vyzkoušeno osobně v praxi - a opravdu to funguje,
I ti Francouzi si sem tam dají croissant... Samozřejmě není nejlepší nápad dát si půl medovníku, ráno ani večer.
Myslím, že rozumný přístup v tomto směru a více informací než může být uvedeno v jednom článku jde u nás najít třeba na http://www.stob.cz/. Nechci dělat reklamu, ale mám s daným přístupem dobrou osobní zkušenost.
Pokud ma nekdo narusenou funkci slinivky (mate asi na mysli problem s beta-bunkami produkujicimi inzulin), tak tim spise by se mel vyhybat sacharidum, protoze ma s nimi problem a vykyvy glukozy mu poskozuji cevni system.
Prijimat vetsi mnozstvi malych sacharidovych porci je daleko mene efektivni reseni, protoze glykemicka zatez je stale stejna, byt o neco lepe rozlozena. Dtto pro celozrnne potraviny.
Vetsina obeznich lidi nicmene nema problem s produkci inzulinu, ale s inzulinovou resistenci (jejimz projevem je metabolicky syndrom) a to je opet nejlepsi preventivne resit snizenim prijmu sacharidu, protoze jejich prijem pro takhle metabolicky narusene telo problem.
Snidani klidne, pokud to telo vyzaduje, nerikam nesnidat, ale prave ze otazka snidane ano/ne je silne individualni a to i pred sportem.
Male jidlo pred sportem muze znicit zamysleny efekt treninku. To zalezi co od nej ocekavam, co chci rozvijet. Kontext je zasadni, neexistuje takovahle univerzalni rada.
Problematictejsi sladke neni nejlepsi jist dopoledne, ale nejist vubec. Chut na sladke je jenom ziskana dopaminova odezva, ktere se lze abstinenci velice dobre zbavit. (mluvim nyni predevsim o obeznich, ale plati to pro vsechny)
Ano, Francouzi casto snidaji croissant. Jeden malicky s kavou a staci jim na cele dopoledne. Maji tri jidla denne. (mluvime doufam prirozene o tradicnim stravovani)
Web jsem si uz jednou prochazel a bohuzel jsem nenasel nic, co by melo silu me presvedcit. Chybi mi totiz odkazovani na zdroje informaci.
Používají podobné zdroje, jaké jinde uvádíte, a ze zkušeností. Nevyvozují extrémní závěry (např. nejíst "vůbec" sacharidy), proto jsou jejich doporučení přijatelná a proveditelná pro ty, pro které jsou určeny, a funkční. Chuť na sladké je daná vývojově, a je značně ovlivnitelná hormonálními výkyvy různého druhu a původu, každopádně jí možná lze odolat, omezit dobroým složením stravy, ale "odnaučit" nelze. Navíc ne vždy je to skutečně "sladké" horší než některé senzoricky "nesladké potraviny. Zvlášť příležitostně. Ono je v praxi občas těžké odmítnout a neurazit. ;-) A ani ten pravý francouzský croissant není zas tak malý.
Neříkám, že nemáte do značné míry pravdu, ale a) to ve své podstatě neodporuje informacím v článcích tohoto cyklu. b) spoléháte na články, které vždy z podstaty svého zaměření vždy zveličují důležitost jednotlivých segmentů něčeho, co funguje velmi komplexně, i při striktní vědeckosti tedy podávají svým způsobem zkreslený obraz, zatímco v praxi je třeba respektovat i další aspekty. Praktický přístup musí brát v úahu podstatně víc faktorů. Není třeba odrazovat lidi od ve své podstatě prospěšných rad proto, že extrémnější přístup může v určitých aspektech přinést výraznější prospěch (zatímco v jiném kontextu to až tak velký přístup být nemusí). Že to funguje, mám ověřeno v praxi, takže zas tak mimo pravděpodobně nebudou.
Opravdu netusim, jak vyvozujete, ze kdyz neco ciste arbitrarne oznacite za extrem, tak ze to nebude fungovat. Kdyz vim, ze mediokraticky pristup ma na petiletem horizontu petiprocentni uspesnost, tak to da vazne umeni prijit s jeste horsim postupem. K tematu: snidane neni potreba, ciste evolucne je nesmysl se najist drive nez si jidlo seberete ci ulovite. Strava extremne bohata na sacharidy, jidlo petkrat a vicekrat denne a snidane brzy po probuzeni je biologicky pro zivocisny druh homo sapiens nevhodna. Zavislost na sladkem neni vrozena, vrozena je pouze afinita k ni. Ale s kazdou zavislosti se da pri spravne strategii poprat. Pokud ma nekdo problemy s alkoholem, taky asi bude dlouhodobe ucinnejsi strategie uplne abstinence nez piti s mirou ci piti s obcasnym uletem. Pokud nekdo sve piti zvlada bez negativnich nasledku, asi nema potrebu to resit.
Nikdo, ani vy, nemluvil o závislosti na sladkém, ale o chuti na sladké, která je biologicky daná tak jako schopnost rozlišit sladkou chuť. Ne vždycky byly vysokoenergetické potraviny na škodu. Problém není ve sladkém nebo v sacharidech, problém je v jejich přemíře, skladbě potravy a vysokém celkovém energetickém příjmu.
Je celkem podstatný rozdíl mezi dietou pro zvýšení výkonnosti pro sportovce a dietou pro lidi s nadváhou. To, co jsem nazvala'extrémní přístup' samozřejmě fungovat může, nikde jsem neřekla, že apriori nefunguje. Problém je právě v tom, že hubnout potřebují obvykle lidé s různými problémy. A potřebují komplexní a udržitelný postup, který s tím počítá. je sice fajn,že něco může fungovat, když je pro dotyčného obtížné to v daném případě dodržet.
Vtip je v tom, že kromě ideální skladby je při dietě dána i celková energetická hodnota porce, kterou si v rámci jednoho jídla může dotyčný dopřát, a porce jsou rozděleny mezi potraviny s převahou sacharidů, bílkovin, zeleninu, ovoce. A rychle zjistí, že dát si krajíc celozrnného chleba je lepší než dopřát si pravidelně 2 1/2 BeBe sušenky nebo půl croissantu. Ale i když si je občas dopřeje, dieta pořád funguje, nic strašného se nestalo. Ono je to hodně o psychice.
Stejně tak s častějšími porcemi, které pomáhají udržet stabilnější hladinu glykémie. tlumí se tím pocity hladu i případné výkyvy nálad, což je opět důležité pro psychickou i fyzickou "zvládnutelnost" změny jídelníčku.
Co se týče lovecko-sběračské paralely, moc nám se skladbou jídelníčku nepomůže, protože už přinejmenším pár desítek generací nefunguje. Na vesnici se tradičně snídá brzy a vydatně a není to důsledek odborných výživových doporučení.