10. „Mám geneticky špatný zuby po rodičích.“
Genetika je zaklínadlo. Mendelovy zákony dědičnosti zná málokdo, ale slovo genetika prostě zní cool. Pokud nemáte ektodermální dysplazii, amelogenesis imperfecta nebo Papillon-Lefèvre syndrom, radši téma genetiky moc neotvírejte. Je to tenký led.
Ano pane doktore. Radši téma genetiky moc neotvírejte. Je to tenký led.
Ale pan doktor v tom není sám. On i bývalý předseda komory Pekárek, i současný předseda tvrdil, stále tvrdí, že za kazivost zubů si může člověk sám, výhradně sám.
Asi je to na škole takhle už desítky let učí. Jak říkal zubař mé mámy "Když jsem mladý bez zkušeností vyšel ze školy, tak jsem si to také myslel. Po 30-letech praxe vidím, že je to nesmysl. Jsou lidi, kteří si mohou zuby čistit zcela bezchybně, a stejně je budou mít zkažené. Někdo má sklony k zubním kazům, někdo k paradentóze, je vidět v rodinách, jak se to dědí."
Například já bych si zuby vůbec čistit nemusel, a neměl bych jediný kaz. Ale brzo by mi vypadaly kvůli paradentóze.
Podívaj se paní redaktorko, když i zubař se všemi hygienisty konstatuje, že vše v pořádku, a přesto se kazí... tak co s tím mají společného "zděděné" (!) špatné návyky.
Stejně tak zkušenější zubaři mohou vyprávět o lidech zcela "bez údržby", zapáchající, a přesto bez kazu.
Stejně tak moho vyprávět o rodinách, kde se kazí jen u matky a dcer, u synů a otce nikoli. Obdobně s paradentózou. Otec se synem, vnukem sklon k paradentóze, matka, dcera atd. zase kazivost.
Ale jo, tohle je první věc, po které tihle s obhajobou skáčí. A znova a dokolečka, někdy to tak být i může, ale opravdu jen někdy.
Ale tohle je notoricky známá věc. Tedy, zdá se, mezi zubařskými papaláši a mladými uchy nikoli.
PS: To, že je dědičná (s pravděpodobností danou genetikou) barva očí, vlasů, inteligence, výkonnost v atletice, výška, sklony k tloustnutí, sklony k cukrovce, rakovině, hemofíli, to nikdo UŽ DNES nezpochybňuje. Doufám.
Jen ta pitomost se zuby se v jistých kruzích stále drží. Bohužel, i mezi NĚKTERÝMI (naštěstí !!) zubaři.
Jedna věc je, že čistit si zuby je dobré, protože když vezmeme konkrétního jedince, tak bude-li si čistit zuby, bude na tom lépe (a v extrémních případech "čistím pětkrát denně a stejně se kazí" a "nečistím vůbec a nekazí se" aspoň ne hůře) než v případě, kdy si je čistit nebude.
Jenže toto samo o sobě přece nevypovídá vůbec nic o tom, zda existují geneticky dané rozdíly v náchylnosti ke kazivosti mezi různými jedinci, opravdu není možné, že někdo může čištěním jednou denně dosáhnout stejného efektu, na jaký jiný potřebuje čištění dvě, případně k čemu jeden potřebuje "speciální pomůcky", na to jinému stačí "jakýkoliv kartáček"?
Damo, cetla jste co pan odpovedel o cem je vlakno a co jste napsala Vy?
Debata se vedla o tom, ze kazivost je dana geneticky a cisteni zubu maximalne oddali nebo snizi pocet kazu.
Vy presto budete lzive tvrdit "cisteni zubu=zadny kaz", muzete tedy vysvetlit, ze exituji lide co si tu pusu cisti dokonale a presto maji napr. ve 40 klapacky?
protoze... vy jste autobus a ostatni letadla :D
Ano, ale záleží také na tom, jak si ty zuby čistí. Každý den vidím lidi, kteří tráví pět i více minut v koupelně v čekárně a "čistí" si zuby, pak sednou do křesla a vyčištěné je rozhodně nemají. To jsou ti, kteří tady diskutují o tom, jak mají výbornou hygienu a stále se jim kazí zuby, protože mají špatné geny.
To není o návycích.
Mamka si poctivě zuby udržuje, ale má je bolestivé, kazivé a křehké stejně, jako většina členů rodiny z její větve.
Oproti tomu na tátově straně se louskají oříšky pomocí zubů a po vylomeném zubu ani stopy.
Já třeba už s mlíčňáky rozštípla vařenou kost (s dědou jsme vždycky zobali maso z kostí z polévky) či velký lískáč a stejně tak mám na zubech charakteristické výrůstky, stejně jako děda a táta.
Takže i zuby se "dědí" a i přes pečlivé čištění a používání zubní nitě a mezizubního kartáčku se mi tvoří zubní kámen a mám už i operované dásně.
Větší hloupost jsem v životě neviděl. Genetiku ovlivňují různé faktory a je jen na vás, jestli spustíte ten či onen gen. Samozřejmě ne všechno se dá ovlivnit, ale v případě zubů je velká šance na ovlivnění. Já jsem si zuby také nečistil a jedl pořád čokolády a sladké a téměř nikdy ne normální jídlo. Nemám ani jediný zubní kaz a zuby svým tvarem vypadají mnohem lépe než zuby mých přátel. Nicméně zde platí jedno pravidlo → metabolismus vápníku. S špatným metabolismem můžete jíst skoro cokoliv a čistit si zuby jakkoliv, ale dochází k degeneraci kostí a i zubů, tělo nemá dostatek vápníku a vytahuje proto vápník z vlastních rezerv. Proto když špatně trávíte jídlo, tak si klidně lítejte po zubařích, ale zuby nikdy nebudou lepší. Další věc je aktivita ústní a střevní mikroflóry, kterou ale můžete také ovlivnit, překvapivě tím, co jíte a částečně i čištěním zubů.
Takže stupidita typu : čistím si zuby 5x denně a mám zubní kazy a můj kamarád si nečistí zuby vůbec a nemá ani jediný a 10 zubařů se shodlo na tom... je naprosto k smíchu.
Jak spustím nějaký gen?
"S špatným metabolismem můžete jíst skoro cokoliv a čistit si zuby jakkoliv, ale dochází k degeneraci kostí a i zubů"
Hm, to je zajímavé. Kosti mám kvalitní, za celý život ani jedna zlomenina, přesto mám vyšší kazivost zubů přes dobrou hygienu. Podotýkám, že sladké nejím skoro vůbec.
"Takže stupidita typu : čistím si zuby 5x denně a mám zubní kazy a můj kamarád si nečistí zuby vůbec a nemá ani jediný a 10 zubařů se shodlo na tom... je naprosto k smíchu."
Inu, hlupák se směje, chytrý se zamyslí.
Jak aktivovat nebo deaktivovat gen je obor, který má spoustu neznámých, ale životním stylem a dietou dochází k aktivaci či deaktivaci některých genů. (=epigenetika). Zkuste prohledat pár webů zabývající se právě epigenetikou.
Fakt, že máte dobré kosti ještě neznamená, že máte fantastický metabolismus vápníku. K němu jsou potřebné různé minerály (magnesium, bór, vápník atd..) a taky vitamíny (A,D,E,K,K2). Třeba nadměrný příjem fosforu vyžaduje vyšší příjem vápníku.
Tohle byla spíš odbočka, ale třeba vaše tělo využívá právě zuby jako zdroj vápníku.
Na druhou stranu jsem viděl pár studií, které potvrdily, že složení bakterií ve střevech ovlivňuje hubnutí/tlousnutí. Když byla provedena fekální transplantace, hubenému člověku od tlustšího, tak hubený za určitý čas nabral na hmotnosti. Možná bakterie v ústech mají podobný efekt.
/Zajímavé je, že ačkoli k těmto změnám dochází nejčastěji ve stádiu embryonálního a nebo fetálního vývoje, výsledek ve formě náchylnosti k nemocem, a nebo změn v chování, se ukáže až v dospělosti. To znamená, že toto ovlivnění genů určitou dobu trvá a může se tedy přenášet z jedné na další generaci. Dalo by se říci, že epigenetické děje tedy jaksi sedí až na samém vrcholu genetického řízení. Zapínají a vypínají geny, a nebo jejich výkon, podle potřeby, jen jemně korigují./
http://www.osel.cz/1516-epigenetika-je-o-tom-co-jime-jak-zijeme-a-jak-se-mame-radi.html
Takže by se "to zapnutí" projevilo s velikou pravděpodobností až v příští generaci. Potom by ale tvé tvrzení, týkající se zapínání genů, znamenalo.... že čištění zubů nemá na kazivost vliv.
A i v případě, že by se zapnutí projevilo hned, tak by to znamenalo čistím = nemám kaz, a naopak. Jenže zde se tvá teorie rozchází s praxí (pokusem). A co je obvykle důkazem správnosti teorie? No smích to není. Je to pokus.
Takže jak jsi tedy to zapínání genů myslel? Vždyť je to v rozporu s tvým tvrzením "Větší hloupost jsem v životě neviděl. Genetiku ovlivňují různé faktory a je jen na vás, jestli spustíte ten či onen gen. Samozřejmě ne všechno se dá ovlivnit, ale v případě zubů je velká šance na ovlivnění"
Stejně tak sám sebe popíráš a zároveň potvrzuješ u střevní mikroflóry. Prý je to jeden z dalších vlivů.. ale vlastně mikroflóru ovlivňuje čištění zubů... tudíž se o další vliv nejedná... ale vlastně se o jiný vliv jedná, což dokazuje transplantace mikroflóry...
V dobrým, hodně jsi slyšel a četl, ale místo aby jsi o tom přemýšlel, snažíš se to pokroutit k předem vybranému názoru.
My si tykáme, pane ?
Já si v podstatě neodporuji. Logika čistím = absence zubního kazu atd.. nemá nic společného s tím, co jste napsal i s tím, co jsem já napsal. To "zapínání" genů máte právě v rukách už od narození, vlastně všechno souvisí se vším, Pohybujete se venku a něco děláte x sedíte u televize. Matka vás kojí x nekojí. Matka vás kojí a zároveň dokrmuje nějakými chemickými pochoutkami. Matka vás kojí a třeba dokrmuje banány... Za jak dlouho se geny projeví a aktivují ? To asi nikdo z nás neví. Proč jenom já z celé rodiny nemám ani jediný zubní kaz ? Já zde genetiku nevidím. Spíš epigenetiku.
Střevní mikrofloru ovlivníe především trávením jídla. Nestrávené jídlo podporuje různé, většinou ne pro člověka prospěšné, bakterie. Čištěním ovlivňujete ústní mikrofloru, ale ne na 100%. Jste si schopný vyčistit naprosto každý povrch v ústní dutině ? Asi ne, některé bakterie jsou navíc rezistentní vůči přípravkům (aka zubní pasty atd..).
Já neříkám a nechci říkat, že mám 100% pravdu, pouze vám nabízím můj pohled na věc. Já sám měl první zuby skoro všechny zkažené, ty druhé ani jeden. Jak je to možné ? Nikdy jsem nebyl u zubaře a všechny zuby jsem si vytrhl sám.
Ještě jedna věc. Co říkáte na těžké kovy z plomb ? Rtuť která se (najdetě si to klidně, je to dokázaný) průběžně uvolňuje a v podstatě vás tráví ?
ono je to trochu smíchaný všecko dohromady. je třeba si uvědomit, že epigenetické změny sice ovlivňují genovou expresi, ale zdaleka to není jediný proces, který na GE působí.
taky je třeba rozlišovat, v kterých buňkách se ty epigenetické změny dějí - každý buň. typ reaguje na vnější podněty jinak. příklad: sním potravinu X, to vyvolá reakci takovou, že v nervové tkáni stoupne exprese genu A, klesne B. v jaterní buňce klesne exprese A, stoupne B.
pokud se tyhle změny dějí v pohlavních buňkách (a jen tehdy), pak se přenáší na potomstvo. tzn, epigenetické změny dědičné jsou, ale GE je u každého buněčného typu regulována nezávisle na ostatních. změny v GE ale nezávisí jen na epigenetice a mohou být velmi rychlé (řád minut).
chápeme se? :-)
"Fakt, že máte dobré kosti ještě neznamená, že máte fantastický metabolismus vápníku."
Vážně? Takže mi chcete tvrdit, že nedostatek Ca se může projevovat jen a pouze zvýšenou kazivostí zubů? Dlouhodobě? Žádné další příznaky jako osteoporóza, nervové poruchy, problémy s koagulací či trávením se u mě neprojevily.
„Zuby se mi zkazily v těhotenství, dítě mi z nich odčerpalo vápník.“
V tuhle chvíli jdu do kolen. Čím to, že dítě neodčerpalo taky vápník z kostí a maminka tak hned od těhotenství netrpí mnohočetnými zlomeninami končetin? Jak by asi dítě izolované placentární bariérou mohlo odčerpat ze skloviny zubu v ústech minerály? Brčkem? Ne. Maminka prostě nečistila. Buď neměla pro samé starosti s potomkem čas, vůli, nebo ani jedno, ale pokud se zvládla zkrášlovat v kadeřnictví, jistě by bývala našla i čas na čištění zubů nebo návštěvu zubaře.
Vážený pane, vaši zkušenější kolegové dávno vědí, že výrazně zvýšenou kazivost zubů provází děje v lidském těle, spojené se změnami. Například puberta, těhotenství. Také vědí, že tělo nečerpá z rezerv rovnoměrně (ze zubů /jaké části zubu/ kostí atd.). Takže ač laická maminka to zformulovala poněkud nepřesně, v podstatě měla s velikou pravděpodobností pravdu. Na rozdíl od vás, specialisty, který jste s velikou pravděpodobností zcela mimo..
A mně se ten článek líbí!
Forma jakou pan doktor nabádá k péči o zuby je vtipná a tohohle pana zubaře bych se nejspíš nebála jak čert kříže :))
Ostatně ruku na srdce, možná, že těhotným se zuby vážně kazí víc a mnohé z nich s tím nic nenadělají, ani kdyby se rozkrájely. Ale třeba je to u mnohých budoucích maminek dané i tím, že začnou jíst a pít mnohem víc sladkého atd., protože najednou mají pocit, že ve svém požehnaném stavu si to mohou (přece!) dovolit. Aneb nic není černobílé, že..
Podobně to vidím s genetikou - možná máte předpoklad, že se vám budou víc kazit zuby, to ale neznamená, že s tím nejde nic dělat a správnou péčí rizika nezmenšit.
Úplně stejně nechlubila, jako věděla, že se cpou sladkým, tak se jim kazí zuby. On když někdo říká "podívejte, jak mu kouká košile z kalhot", tak tu druhou část "a mě nekouká, jsem lepší" také nevyslovuje. To už je dáno tou první částí.
A stejně jako je nesprávné na tu košili takového člověka neupozornit, a místo toho upozorňovat jiné, tak je nesprávné hlásat nepravdivé informace. Třeba o zubech, a zdraví obecně. To ať se na mě nikdo nezlobí, to se mi nelíbí. O to nebezpečnější, když to hlásá "dochtor". Jó, kdyby to napsala nějaká redaktorka, no tak mávněme nad tím tukou, ale dochtor je študovaný, tak to Máňo bude pravda.
Nic proti "odlehčeným" článkům. Ale definujme si význam slova "odlehčený". Já to chápu tak, že se jedná o zjednodušení, méně přesná terminologie, použití lidových, namísto odborných výrazů, snad i nějaký vtip, či malůvka. Ale v žádném případě to neznamená, že tam budou nepravdivá tvrzení.
No tak teď už opravdu nevím. Redaktorka to má rovnou v nadpisu, předtím to sama vymyslela a napsala, a přesto píše "Zřejmě tedy nemáte odpověď k věci."
Obávám se, že zde jsou jen dvě možnosti. a) trolling b) mimořádná... když to napíšu, bude smazáno. Anebo je zde ještě třetí možnost? Sem s ní.
Paní Krbcová, asi před čtvrt rokem jste slibovala, že se zeptáte té milé paní, co používá Google Translate k psaní článků, jak to myslela s tím, že může rovněž aktivovat mozkové proteiny misfold do spojené formy Alzheimerovy choroby, známé jako beta-amyloid.
Jak jste dopadla?
Paní redaktorko, zkusím to, co jsem pochopil z příspěvků, do kterých se tak nehezky navážíte, popsat tak, abyste to pochopila i vy.
Jsou lidé, kteří mohou konzumovat cokoli, zuby si nečistit, ale mají v této věci štěstí a zuby se jim nezkazí.
Jsou lidé, kteří se mohou přetrhnout, čistit si zuby naprosto dokonale, stravovat se pouze tak, jak doporučuje zubařská věda a zuby se jim kazit budou. Mají smůlu.
A pak je ta naprostá většina lidí, u kterých správnou hygienou bude riziko problémů se zuby sníženo (byť nikoli vynulováno).
Tedy to, že jsou lidi, kteří nepotřebují čistit zuby a to, že jsou lidi, kterým ani dokonalá hygiena nepomůže, neznamená, že nemá cenu si je čistit.
Stejně jako jsou lidé, kteří mají v paneláku papundeklové dveře a nikdy je nikdo nevykradl. Neznamená to ale, že lidé, kteří si pořídí dveře kvalitní, zbytečně vyhazují peníze.
Mám se tu i vykakat nebo je to už jasné?
Dámo, kdyz jste nepochopila pri studovani podkladu pro clanek, ze vedci se snazi delat "latky" co spevni sklovinu protoze nekdo ji nema tak odolnou z duvodu ruznych druhu bakterii vs imunitni system apod. a vykladate pohadky o neexistenci genetickych predpokladu pro to ci ono, pak jak vam ma clovek odpovidat?
Co asi budete jedna s tech co veri v bibli ci koranu, ze vse je vlastne bozi trest, a tak lekdy co treba africanum na srdce pomahaji a u indoevropanu nefunguji jsou zvasty atestu co spochybnuji viru?
Když pominu ten rádobyhumorný sloh a věty, které by při návštěvě stomatologa pravděpodobně vypustil z úst jen člověk s výrazně podprůměrnou inteligencí, jsou tady dva evidentní nesmysly.
1) Těhotenství má na zuby matky obrovský vliv. Podle pana doktora jednoduše "nečistila". Nesmysl. Má žena čistila jako blázen, výživu měla více než v pořádku, a přesto se jí v období po těhotenství zuby výrazně zhoršily, i přes pravidelné prohlídky. Po několika letech se situace stabilizovala a dnes již naprosto bez problémů. Čistí pořád stejně. A není sama, u koho to takto probíhalo.
2) Jak říká má kamarádka zubařka, ke které s celou rodinou chodíme už téměř 20 let: dnes je již jednoznačně dokázáno, že zubní kaz je virové/bakteriální (nejsem si jist, tak aby mě někdo nechytal za slovíčko) onemocnění a odolnost proti němu je geneticky dána. Ano, čištění je velmi důležité, proč to oné bakterii/viru ulehčovat a narušená sklovina určitě není stejně odolná, jako ta zdravá. Ale říct s tak bohorovnou jistotou, že genetika nemá vliv, to mi silně připomíná, jak se pár let zpátky stejně jistě vědělo, že Země je placatá a na jejím konci lidi padají střemhlav do propasti. Možná by se na okraj té propasti měl jít podívat autor článku.
Ono nemusime chodit daleko az k placate Zemi, staci, kdyz dnes vidite, ze doktori leci stylem, ze v tele nic nesouvisi s nicim, a jsou tak uzce specializovani, ze Vam poprou i to, ze zuby jsou vyzivovany krvi. Na souvislost mezi zuby a krevnim obehem muze prijit jen myslici clovek, ktery ma na to cas, snazi se starat o sve zdravi a zubni lekarstvi pro nej neni zdrojem zisku. -)
...možná nebude úplně nepodložená. V naší rodině chlapům z otcovy strany po třicítce začnou praskat zuby (konkrétně stoličky) a nikdo neví proč, zatímco ženské jsou úplně v pohodě a do rakve jdou s kompletním chrupem. Nemám dostatek empiricky ověřených údajů, abych to mohl tvrdit jistě, ale nějaká dědičná lumpárna tam patrně bude. Tohle se na čištění / nečištění bude svádět těžko.
Dědičnost bych úplně nezatracovala ... ale?
Mám rodiče, kteří se zuby trpěli na kazivost a paradonózu, a tak poctivě a tvrdě dbali i na naše dětské zoubky. Taky mám dvě sestry, jednu o 7 let starší, jednu o 11 let mladší.
Starší ségra: byla u zubaře od 7-mi let jak doma ... kazy, zuby křivé, horní špičáky ji v pubertě vytrhli, dvě osmičky jí v dospělosti vysekávali v narkóze, neb kořeny prorůstaly horním patrem a zub směřoval do líce. Trpí takovou parontózou, že jí v nedávné minulosti nějak odřízli dásně a přišili na nové místo ... no katastrofa.
Já: poučena rodiči i ségrou, že pokud si zuby nebudu čistit lépe, než ségra - a ona si je čistila víc než dobře, skončím jako ona. Skončila jsem tak nějak relativně jako ona - i v mléčných zubech kazy, trvalé zuby v horizontální poloze taky dva (v mém příípadě spodní - vysekali mi je zaživa dlátem v 15-ti letech), dva trvalé zuby mi vyrostli zcela bez zubní skloviny, z toho jeden dodnes mám v puse jako relativně zdravé torzo - momentálně cca 1 měsíc pod můstkem, a přitom je to osmička, "bezskovinovou pětku" mi pro trvalou bolestivost vytrhli - spíše tedy vydloubali - ještě za totáče. Zbytek zubů od č.5 výše mi vyrostly s velmi tenkou či částečně chybějící sklovinou.
Zuby od čísla 1 do čísla 4 nikdy nebylo potřeba stomatologicky ošetřit. Od 5-ky katastrofa.
Mladší ségra: nyní 33 let - nedávno jeden kaz, žádné horizontální komplikace.
Když jsem před cca 20-ti lety byla u našeho již stařičkého zubaře napoled, říkal mi, že má podežření, že tyto zubní komplikace má na svědomí zřejmě Tetracyklin (a že jsem ho snědla na kila... a starší ségra asi taky).
Tohle je jen internetová diskuze, kam chodíme v podstatě za zábavou, odreagovat se, a potom zase zpět k skutečném životu. Takže v podstatě sranda.
Ale to, že v skutečném životě můžete narazit na MDDr. Adama Šímu, z Dentální kliniky Jan Stuchlík (to si zapamatujte!), který namísto nalezení příčiny nemoci mávne rukou a řekne "málo si čistíš zuby", to vůbec sranda není. On sice na škole nabifloval spoustu věcí, ale v praxi odmítá o nich přemýšlet, co vlastně znamenají, jestli dávají smysl.
A takovýchto odmítačů myšlení je spousta. Například byly doby, a mnozí to tak dodnes činí, že na horečku obvoďák předepisoval automaticky acylpyrin/paralen. Tedy prášek, co snižuje teplotu. Zvýšená teplota je ale imunitní zbraní organismu v boji s nemocí. (Nad 39°C je ale dobré teplotu snižovat, protože to už příliš oslabuje organismus.) Jiní automaticky předepisují třeba ten Sulfonamid, aniž by byl třeba.
Říká se vtip, že se baví dva inženýři. Já když si představím, jaký jsem já inženýr, tak mám strach jít k doktorovi.
Ale ty důsledky, třebas ztráta zubů, to už vtip není. Tak pozor při výběru lékaře.
Presto je zajimave, ze vetsina ucastniku te zabavne internetove diskuse zcela vazne sama sebe povazuje za vetsiho odbornika nez ten, kdo se tim treba nekolik desitek let zivi. Ale udela tu chybu, ze svoje zkusenosti prezentuje verejne s moznosti te internetove diskuse. On ten zubar denne vidi vic pripadu vymluv na dedicnost a tehotenstvi, pricemz dotycny si proste necisti zuby a nechce to priznat, nez vy stihnete slyset ve svem okoli za cely zivot. Samozrejme je tim ovlivneny a touhle optikou pomeruje dalsi hlaseni typu "za to muze genetika". Ale i tak je mnohem bliz realite nez mistni pansofiste a diskusni kulometcici.
1) Znova, znova a ještě jednou znova (ačkoli opravdu nechápu, že to někdo není schopen pochopit i přes 10-té zopakování): To, že se mnozí skutečně jen vymlouvají, a příčinou je u nich špatné čištění, či nečištění, opravdu nijak neopravňuje autora článku k nepravdivým tvrzením.
2) Způsob argumentace "říká to odborník* co ho to desítky let živí" je, a to se na mě nezlob, hloupý. To mohu stejně hloupě říci, že já znám dva takové, co tvrdí opak, takže jsem vyhrál. Za minulého režimu se říkalo: Jsem horník, kdo je víc? Dva horníci.
Zubaři, co ty desítky let praxe doopravdy mají, což pan Šíma, ve vší úctě není, říkají že pouze na čištění zubů zdaleka ne vždy záleží, že těch vlivů je více, nejen ta genetika. Například výše zmíněný Tetracyklin, ale i zmíněná strava atd.
"On ten zubar denne vidi vic pripadu vymluv na dedicnost a tehotenstvi, pricemz dotycny si proste necisti zuby a nechce to priznat, nez vy stihnete slyset ve svem okoli za cely zivot. Samozrejme je tim ovlivneny a touhle optikou pomeruje dalsi hlaseni typu "za to muze genetika". Ale i tak je mnohem bliz realite nez mistni pansofiste a diskusni kulometcici."
Nikoli. Pan Šíma napsal zcela chybné informace. Čím je ovlivněný, jakou má optiku, kdo se mu vymlouval, jestli byl unavený či tvoje urážky na tom nic nemění. To co předvádíš je chytristika typu, vrah za své činy nemůže, protože měl smutné dětství.
Vyborne. Takze tady je jeden odbornik a s protinazorem k nemu par anonymnich diskusnich vseznalku, kteri sice se zubnim lekarstvim nemaji nic spolecneho, ale zase rozumi uplne vsemu. Diky, ze jsi mim otevrel oci, fakt nechapu, jak lidstvo az do vynalezu anonymnich diskusi mohlo vubec necemu rozumet.
Není to tak dávno, co odborníci hlásali, že kdo si dá týdně více než jedno vejce, je sebevrah a zajde bídnou smrtí s žílami ucpanými cholesterolem.
Člověk, který ještě umí používat rozum, bude raději spíše důvěřovat deseti lidem v diskuzi se stejnými či podobnými zkušenostmi, hlupák pak bude věřit odborníkovi zkušenostem navzdory. A aby hlupák dokázal sám sobě i ostatním, jak moc je hloupý, nazve ty lidi všeználky, kteří rozumí úplně všemu, ačkoliv ti lidé pouze vyjadřují názor na jednu věc na základě svých vlastních zkušeností.
"Diky, ze jsi mim otevrel oci, fakt nechapu, jak lidstvo az do vynalezu anonymnich diskusi mohlo vubec necemu rozumet."
Díky (anonymním) diskuzím se začíná projevovat, že ti odborníci leckdy až takoví odborníci nejsou. Chápu, že se to odborníkům, zejména tedy těm, kteří si hrají na bohy a hlásají bludy, nelíbí.
A víš co? Abych jen jako ty tupě neblil nesmysly, tady máš jedno z vyjádření "odborníků":
Začaly trpět závažnými zdravotními problémy krátce po aplikaci Gardasilu, proto zašly za svým lékařem. Podle Luisy Juellund naprostá většina lékařů jim řekla, že HPV vakcína NEMÁ ŽÁDNÉ VÁŽNÉ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY a jejich příznaky vysvětlovali jako psychologické.
Více zde: http://www.svobodavockovani.cz/news/gardasilovy-pozar-v-dansku/
Mě nikdo zubařem jako malou neděsil a ani mi nenakecával, že mi zubařka nic dělat nebude, ale sotva jsem cítila ten odér ze zubní ordinace, naskočila mi husí kůže.
Mám zuby citlivé na kov, což moje dětská zubařka nechápala a vůbec jí nepřišlo divné, že mám takovou páru, že mě musí v křesle při vrtání držet táta, který aktivně posiloval a dělal na jatkách a přesto byl ze sedmileté prďoly zpocený až za ušima, jak jsem se vzpírala.
Když jsem ještě s mlíčňáky zrušila tři vrtáky a málem paní doktorce ukousla prst, protože jsem vždy kroužek z pusy nějak vytlačila, řekla rodičům, ať mi najdou jinou zubařku.
Druhá zubařka hned poznala která bije a udělala se mnou dohodu, že když se to budu snažit vydržet co nejdéle, stačí poklepat a udělá pauzu.
Voilá a vrtání zubů bylo sice nepříjemné i tak, ale na etapy už snesitelné.
Ne vždy dítě u zubaře vyvádí jen ze strachu. ;)
Jinak ten bod ohledně těhotenství...za zkaženými zuby z tohoto období bych spíš viděla nájezdy na ledničku a špajz z těhotenských chutí. :D
.....no pravda jsem laik, ale odborníci tvrdí že genetika ovlivňuje každou buňku v těle, a zubů se to netýká? tomu nevěřím. kdyby to byla pravda, tak by mému kamarádovi nenarostly "parazitní " zuby naprosto šíleným způsobem nad ostatními zuby. asi si je čistil špatným způsobem. :) chápu že chtějí zubaři víc peněz, ale alespoň by to mohli říct rovnou.
Odbornici toho tvrdi...zalezi na tom, na ci zakazku. Napr. uzci specialiste v oboru medicina vam mohou tvrdit, ze v tele nic nesouvisi s nicim, a ze jsou schopni lecit samotny nemocny organ. Jako kdyby ani neexistoval krevni obeh, a nevyzivoval vsechny organy a tkane. Krome jineho i zuby. Dentisti mohou dlouhe hodiny vypravet o perfektnich technikach cisteni zubu, ale kdyz se nezeptaji na to, co jite, tim padem co vam koluje v krvi, tak se sami shazuji.
Nemyslim si, ze pouze a jen u ridicu, kteri pozili alkohol, je krev vypovidajici obrazek. Zazivani mame vsichni lide stejne.
Drahý môj, ty ale svoje 2 a 2 pohromade nemáš. Pre tvoju smolu žiješ na planéte, kde v každej jednej krajine platí, že na vykonávanie odbornej praxe potrebuješ aj odborné znalosti. Na internetovú diskusiu ti stačí klávesnica a rady starej matere. Ja si nechám radšej poradiť niekým kto tomu naozaj rozumie, ty nie. Ako povedal filozof Majk Spirit: Pravda je iba jedna, jedna pre každého z nás, a ja tu nejsom, aby som uspokojil každého z vás.