10. „Mám geneticky špatný zuby po rodičích.“
Genetika je zaklínadlo. Mendelovy zákony dědičnosti zná málokdo, ale slovo genetika prostě zní cool. Pokud nemáte ektodermální dysplazii, amelogenesis imperfecta nebo Papillon-Lefèvre syndrom, radši téma genetiky moc neotvírejte. Je to tenký led.
Ano pane doktore. Radši téma genetiky moc neotvírejte. Je to tenký led.
Ale pan doktor v tom není sám. On i bývalý předseda komory Pekárek, i současný předseda tvrdil, stále tvrdí, že za kazivost zubů si může člověk sám, výhradně sám.
Asi je to na škole takhle už desítky let učí. Jak říkal zubař mé mámy "Když jsem mladý bez zkušeností vyšel ze školy, tak jsem si to také myslel. Po 30-letech praxe vidím, že je to nesmysl. Jsou lidi, kteří si mohou zuby čistit zcela bezchybně, a stejně je budou mít zkažené. Někdo má sklony k zubním kazům, někdo k paradentóze, je vidět v rodinách, jak se to dědí."
Například já bych si zuby vůbec čistit nemusel, a neměl bych jediný kaz. Ale brzo by mi vypadaly kvůli paradentóze.
Podívaj se paní redaktorko, když i zubař se všemi hygienisty konstatuje, že vše v pořádku, a přesto se kazí... tak co s tím mají společného "zděděné" (!) špatné návyky.
Stejně tak zkušenější zubaři mohou vyprávět o lidech zcela "bez údržby", zapáchající, a přesto bez kazu.
Stejně tak moho vyprávět o rodinách, kde se kazí jen u matky a dcer, u synů a otce nikoli. Obdobně s paradentózou. Otec se synem, vnukem sklon k paradentóze, matka, dcera atd. zase kazivost.
Ale jo, tohle je první věc, po které tihle s obhajobou skáčí. A znova a dokolečka, někdy to tak být i může, ale opravdu jen někdy.
Ale tohle je notoricky známá věc. Tedy, zdá se, mezi zubařskými papaláši a mladými uchy nikoli.
PS: To, že je dědičná (s pravděpodobností danou genetikou) barva očí, vlasů, inteligence, výkonnost v atletice, výška, sklony k tloustnutí, sklony k cukrovce, rakovině, hemofíli, to nikdo UŽ DNES nezpochybňuje. Doufám.
Jen ta pitomost se zuby se v jistých kruzích stále drží. Bohužel, i mezi NĚKTERÝMI (naštěstí !!) zubaři.
Jedna věc je, že čistit si zuby je dobré, protože když vezmeme konkrétního jedince, tak bude-li si čistit zuby, bude na tom lépe (a v extrémních případech "čistím pětkrát denně a stejně se kazí" a "nečistím vůbec a nekazí se" aspoň ne hůře) než v případě, kdy si je čistit nebude.
Jenže toto samo o sobě přece nevypovídá vůbec nic o tom, zda existují geneticky dané rozdíly v náchylnosti ke kazivosti mezi různými jedinci, opravdu není možné, že někdo může čištěním jednou denně dosáhnout stejného efektu, na jaký jiný potřebuje čištění dvě, případně k čemu jeden potřebuje "speciální pomůcky", na to jinému stačí "jakýkoliv kartáček"?
Damo, cetla jste co pan odpovedel o cem je vlakno a co jste napsala Vy?
Debata se vedla o tom, ze kazivost je dana geneticky a cisteni zubu maximalne oddali nebo snizi pocet kazu.
Vy presto budete lzive tvrdit "cisteni zubu=zadny kaz", muzete tedy vysvetlit, ze exituji lide co si tu pusu cisti dokonale a presto maji napr. ve 40 klapacky?
protoze... vy jste autobus a ostatni letadla :D
Ano, ale záleží také na tom, jak si ty zuby čistí. Každý den vidím lidi, kteří tráví pět i více minut v koupelně v čekárně a "čistí" si zuby, pak sednou do křesla a vyčištěné je rozhodně nemají. To jsou ti, kteří tady diskutují o tom, jak mají výbornou hygienu a stále se jim kazí zuby, protože mají špatné geny.
To není o návycích.
Mamka si poctivě zuby udržuje, ale má je bolestivé, kazivé a křehké stejně, jako většina členů rodiny z její větve.
Oproti tomu na tátově straně se louskají oříšky pomocí zubů a po vylomeném zubu ani stopy.
Já třeba už s mlíčňáky rozštípla vařenou kost (s dědou jsme vždycky zobali maso z kostí z polévky) či velký lískáč a stejně tak mám na zubech charakteristické výrůstky, stejně jako děda a táta.
Takže i zuby se "dědí" a i přes pečlivé čištění a používání zubní nitě a mezizubního kartáčku se mi tvoří zubní kámen a mám už i operované dásně.
Větší hloupost jsem v životě neviděl. Genetiku ovlivňují různé faktory a je jen na vás, jestli spustíte ten či onen gen. Samozřejmě ne všechno se dá ovlivnit, ale v případě zubů je velká šance na ovlivnění. Já jsem si zuby také nečistil a jedl pořád čokolády a sladké a téměř nikdy ne normální jídlo. Nemám ani jediný zubní kaz a zuby svým tvarem vypadají mnohem lépe než zuby mých přátel. Nicméně zde platí jedno pravidlo → metabolismus vápníku. S špatným metabolismem můžete jíst skoro cokoliv a čistit si zuby jakkoliv, ale dochází k degeneraci kostí a i zubů, tělo nemá dostatek vápníku a vytahuje proto vápník z vlastních rezerv. Proto když špatně trávíte jídlo, tak si klidně lítejte po zubařích, ale zuby nikdy nebudou lepší. Další věc je aktivita ústní a střevní mikroflóry, kterou ale můžete také ovlivnit, překvapivě tím, co jíte a částečně i čištěním zubů.
Takže stupidita typu : čistím si zuby 5x denně a mám zubní kazy a můj kamarád si nečistí zuby vůbec a nemá ani jediný a 10 zubařů se shodlo na tom... je naprosto k smíchu.
Jak spustím nějaký gen?
"S špatným metabolismem můžete jíst skoro cokoliv a čistit si zuby jakkoliv, ale dochází k degeneraci kostí a i zubů"
Hm, to je zajímavé. Kosti mám kvalitní, za celý život ani jedna zlomenina, přesto mám vyšší kazivost zubů přes dobrou hygienu. Podotýkám, že sladké nejím skoro vůbec.
"Takže stupidita typu : čistím si zuby 5x denně a mám zubní kazy a můj kamarád si nečistí zuby vůbec a nemá ani jediný a 10 zubařů se shodlo na tom... je naprosto k smíchu."
Inu, hlupák se směje, chytrý se zamyslí.
Jak aktivovat nebo deaktivovat gen je obor, který má spoustu neznámých, ale životním stylem a dietou dochází k aktivaci či deaktivaci některých genů. (=epigenetika). Zkuste prohledat pár webů zabývající se právě epigenetikou.
Fakt, že máte dobré kosti ještě neznamená, že máte fantastický metabolismus vápníku. K němu jsou potřebné různé minerály (magnesium, bór, vápník atd..) a taky vitamíny (A,D,E,K,K2). Třeba nadměrný příjem fosforu vyžaduje vyšší příjem vápníku.
Tohle byla spíš odbočka, ale třeba vaše tělo využívá právě zuby jako zdroj vápníku.
Na druhou stranu jsem viděl pár studií, které potvrdily, že složení bakterií ve střevech ovlivňuje hubnutí/tlousnutí. Když byla provedena fekální transplantace, hubenému člověku od tlustšího, tak hubený za určitý čas nabral na hmotnosti. Možná bakterie v ústech mají podobný efekt.
/Zajímavé je, že ačkoli k těmto změnám dochází nejčastěji ve stádiu embryonálního a nebo fetálního vývoje, výsledek ve formě náchylnosti k nemocem, a nebo změn v chování, se ukáže až v dospělosti. To znamená, že toto ovlivnění genů určitou dobu trvá a může se tedy přenášet z jedné na další generaci. Dalo by se říci, že epigenetické děje tedy jaksi sedí až na samém vrcholu genetického řízení. Zapínají a vypínají geny, a nebo jejich výkon, podle potřeby, jen jemně korigují./
http://www.osel.cz/1516-epigenetika-je-o-tom-co-jime-jak-zijeme-a-jak-se-mame-radi.html
Takže by se "to zapnutí" projevilo s velikou pravděpodobností až v příští generaci. Potom by ale tvé tvrzení, týkající se zapínání genů, znamenalo.... že čištění zubů nemá na kazivost vliv.
A i v případě, že by se zapnutí projevilo hned, tak by to znamenalo čistím = nemám kaz, a naopak. Jenže zde se tvá teorie rozchází s praxí (pokusem). A co je obvykle důkazem správnosti teorie? No smích to není. Je to pokus.
Takže jak jsi tedy to zapínání genů myslel? Vždyť je to v rozporu s tvým tvrzením "Větší hloupost jsem v životě neviděl. Genetiku ovlivňují různé faktory a je jen na vás, jestli spustíte ten či onen gen. Samozřejmě ne všechno se dá ovlivnit, ale v případě zubů je velká šance na ovlivnění"
Stejně tak sám sebe popíráš a zároveň potvrzuješ u střevní mikroflóry. Prý je to jeden z dalších vlivů.. ale vlastně mikroflóru ovlivňuje čištění zubů... tudíž se o další vliv nejedná... ale vlastně se o jiný vliv jedná, což dokazuje transplantace mikroflóry...
V dobrým, hodně jsi slyšel a četl, ale místo aby jsi o tom přemýšlel, snažíš se to pokroutit k předem vybranému názoru.
My si tykáme, pane ?
Já si v podstatě neodporuji. Logika čistím = absence zubního kazu atd.. nemá nic společného s tím, co jste napsal i s tím, co jsem já napsal. To "zapínání" genů máte právě v rukách už od narození, vlastně všechno souvisí se vším, Pohybujete se venku a něco děláte x sedíte u televize. Matka vás kojí x nekojí. Matka vás kojí a zároveň dokrmuje nějakými chemickými pochoutkami. Matka vás kojí a třeba dokrmuje banány... Za jak dlouho se geny projeví a aktivují ? To asi nikdo z nás neví. Proč jenom já z celé rodiny nemám ani jediný zubní kaz ? Já zde genetiku nevidím. Spíš epigenetiku.
Střevní mikrofloru ovlivníe především trávením jídla. Nestrávené jídlo podporuje různé, většinou ne pro člověka prospěšné, bakterie. Čištěním ovlivňujete ústní mikrofloru, ale ne na 100%. Jste si schopný vyčistit naprosto každý povrch v ústní dutině ? Asi ne, některé bakterie jsou navíc rezistentní vůči přípravkům (aka zubní pasty atd..).
Já neříkám a nechci říkat, že mám 100% pravdu, pouze vám nabízím můj pohled na věc. Já sám měl první zuby skoro všechny zkažené, ty druhé ani jeden. Jak je to možné ? Nikdy jsem nebyl u zubaře a všechny zuby jsem si vytrhl sám.
Ještě jedna věc. Co říkáte na těžké kovy z plomb ? Rtuť která se (najdetě si to klidně, je to dokázaný) průběžně uvolňuje a v podstatě vás tráví ?
ono je to trochu smíchaný všecko dohromady. je třeba si uvědomit, že epigenetické změny sice ovlivňují genovou expresi, ale zdaleka to není jediný proces, který na GE působí.
taky je třeba rozlišovat, v kterých buňkách se ty epigenetické změny dějí - každý buň. typ reaguje na vnější podněty jinak. příklad: sním potravinu X, to vyvolá reakci takovou, že v nervové tkáni stoupne exprese genu A, klesne B. v jaterní buňce klesne exprese A, stoupne B.
pokud se tyhle změny dějí v pohlavních buňkách (a jen tehdy), pak se přenáší na potomstvo. tzn, epigenetické změny dědičné jsou, ale GE je u každého buněčného typu regulována nezávisle na ostatních. změny v GE ale nezávisí jen na epigenetice a mohou být velmi rychlé (řád minut).
chápeme se? :-)
"Fakt, že máte dobré kosti ještě neznamená, že máte fantastický metabolismus vápníku."
Vážně? Takže mi chcete tvrdit, že nedostatek Ca se může projevovat jen a pouze zvýšenou kazivostí zubů? Dlouhodobě? Žádné další příznaky jako osteoporóza, nervové poruchy, problémy s koagulací či trávením se u mě neprojevily.