Stav zubů českých dětí není zrovna perfektní. Počet malých pacientů se zkaženými zuby neustále roste. Zubním kazem až na třetině chrupu u nás podle statistik trpí každý druhý prvňák.
Proto je snad dobrou zprávou, že si rodiče konečně začínají uvědomovat význam péče o mléčné zuby dětí. Výsledky průzkumu iniciovaného letos v červenci organizací AquaLife Institute ukázaly, že devadesát procent dotazovaných rodičů dětí z prvního stupně základní školy považuje péči o mléčné zuby za „určitě důležitou“, osm procent za „spíše důležitou“. Dříve byl přitom hojně rozšířený mylný názor, že na mléčných zubech nezáleží.
Galerie: Děti mají černé mléčné zuby. Někdy všechny
Důvodů, proč by i dočasné zuby měly být zdravé, je celá řada. Zubní lékařka Hana Zallmannová, ředitelka Českého zeleného kříže a projektu Dětský úsměv, vyjmenovává ty nejdůležitější:
1. Zubní kaz je infekční ložisko
Zanedbání zubního kazu časem způsobí zánět dřeně (nervu) zubu, který může vést až ke vzniku kolemčelistního zánětu. Takové infekční ložisko představuje nejen velkou bolest, ale i život ohrožující stav. Jeho léčení vyžaduje antibiotika a hospitalizaci.
2. Zkažený zub ohrožuje sousední zuby
Zubní kaz je v podstatě díra plná bakterií, naleptávajících sklovinu zubů v dosahu. V přeneseném slova smyslu je nakažlivý, protože pokud se nachází na jednom zubu, je jen otázkou času, kdy se zkazí i zub sousední. A od šestého roku věku dítěte může být tím sousedním zubem už zub stálý.
3. Stálé zuby přijdou o své místo
Předčasná extrakce zkaženého mléčného zubu často vede k nesprávnému prořezání stálých zubů. Mezera po vytrženém dočasném zubu se totiž může začít uzavírat dříve, než stihne vyrůst zub stálý, a ten naroste křivě. Aby se pak vešly do úst všechny stálé zuby, je nezbytná péče ortodontisty.
Galerie: Mléčné zuby: mnohem větší, než si laik představuje
Prevence namísto drahých a nepříjemných zákroků
„Ošetřit zkažené dočasné zuby je naprosto nezbytné, avšak ošetření dětí je náročné. Má-li být kvalitní a ohleduplné, pak je i nákladné. Ohodnocení této náročnosti pojišťovnami neodpovídá skutečnosti,“ uvádí lékařka. Ve všech směrech a pro všechny je výhodnější, aby dětské zuby byly v pořádku.
„Děti, které nemají v pořádku mléčné zuby, nemají zažitou péči o dočasný chrup a těžko se budou dobře starat o chrup stálý. Pokud se nenaučí základním návykům ústní hygieny v čele s čištěním zubů a životosprávou v raném dětství, přenesou si špatné stereotypy do svého dalšího života. A s nimi i neodvratné důsledky pro jejich zubní zdraví, bolestivé zážitky, nepříjemné zkušenosti z akutního ošetření na zubařském křesle, náklady na zubní ošetření v budoucnosti,“ vyjmenovává Hana Zallmannová. Podle odborníků by vhodným řešením byl důsledný koncept preventivní zubní péče, který by v důsledku přinesl značnou finanční úsporu za stomatologická vyšetření.
O prevenci usiluje dlouhodobě i projekt Dětský úsměv: „Předáváme návod na správnou péči o zuby dětem v mateřských školách, na prvním stupni základních škol a v dětských domovech. Projekt Dětský úsměv byl zahájen v roce 2001 a od samého počátku klade velký důraz na nácvik správného čištění zubů pod odborným vedením vyškolených lektorek a opakované probírání souvislostí mezi účinným čištěním zubů, způsobem výživy a vznikem zubního kazu a parodontitidy,“ říká dentální hygienistka Vendula Jaklová, lektorka projektu.
Odborná spolupráce:
MUDr. Hana Zallmannová
Zubní lékařka. Ředitelka Českého zeleného kříže a projektu Dětský úsměv. Dlouhodobě se zaměřuje na záchovnou stomatologii a endodoncii, www.endozallmann.cz.
Vendula Jaklová, DiS.
Dentální hygienistka
Věnuje se mj. preventivní stomatologii, je dlouholetá lektorka projektu Dětský úsměv.