Jídlo dodává tělu nejen potřebnou energii, ale při jeho správném výběru dokáže zahřát tělo zevnitř či naopak ochladit. Kromě toho jedení některých potravin umí podpořit imunitu a rychlejší uzdravení, ať už se to týká rýmy, kašle, nebo virózy.
Co se dozvíte v článku
K tomu však Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu Naturhouse, dodává, že k vyléčení je zapotřebí také dostatečně odpočívat a nemoc nepřechodit. „Svou imunitu můžete podpořit kvalitním jídlem, doplňky stravy, sportem a pravidelným otužováním, v případě potřeby byste se však měli obrátit na lékaře,“ říká Věra Burešová. Pojďme se nyní podívat, která jídla by se přes zimu měla pravidelně objevovat na talíři.
Domácí vývary a polévky
Poctivý horký vývar se zeleninou či polévka zahřejí a doporučují se při infekcích horních cest dýchacích. Kromě toho polévka může být jednou z nejlepších možností, jak do těla dostat potřebné živiny. Pokud je totiž člověk nemocný, na jídlo nemá obvykle chuť. Lehká polévka nebo vývar bývají lehce vstřebatelné a pomohou také s hydratací organismu.
Věra Burešová doporučuje vyzkoušet třeba recept na petrželovou polévku. „Petržel obsahuje velké množství flavonoidů, které mají silné antioxidační vlastnosti. Důležitý je rovněž obsah vitamínu C, který je extrémně důležitý pro zdravou funkci imunitního systému. Navíc petržel obsahuje také kyselinu listovou a zlepšuje střevní mikroflóru a trávení,“ říká výživová poradkyně.
Recept: Petrželová polévka
Suroviny:
- 0,5 kg petržele
- 0,5 l zeleninového vývaru
- ½ vaničky měkkého tvarohu
- 1 lžička kari
- špetka muškátového oříšku
- sůl a pepř
- opražená slunečnicová, dýňová či lněná semínka na ozdobu
Petržel nakrájejte na menší kousky a vařte v zeleninovém vývaru nebo lehce osolené vodě do změknutí přibližně 15 minut. Pak vše rozmixujte do jemného krému, přidejte tvaroh, koření, sůl a pepř. Zamíchejte a ještě krátce povařte, aby se chutě spojily. Krémovou polévku servírujte se semínky dle chuti.
Ovesná kaše netradičně s chilli papričkami
Ovesná kaše je snadná na přípravu a společně s chilli poskytne tělu energii a řadu nutričně hodnotných látek. Chilli papričky mají navíc protizánětlivé účinky, prokrvují tělo, a tím pádem i zahřívají. Nachází se v nich mangan, hořčík, draslík a železo. Jsou plné antioxidantů a chrání organismus před působením volných radikálů.
Zahřívací funkci však nemají jen chilli papričky, ale i samotné vločky, což potvrzuje Michaela Ryglová, odborná garantka výživy za společnost Bonavita. „Ovesné vločky dodají tělu dostatek energie do celého dne a dokážou i dobře prohřát,“ říká specialistka.
Recept: Zahřívací kaše s chilli a lyofilizovaným ovocem
Suroviny:
- 250 ml kokosového mléka
- 50 g ovesných vloček
- 1 čajová lžička kakaa
- špetka chilli
- 1 čajová lžička medu
- arašídové máslo
- nesolené a nepražené mandle
- lyofilizované ovoce
Nejprve v hrnci přiveďte k varu kokosové mléko. Pak přidejte ovesné vločky společně s kakaem a špetkou chilli. Za stálého míchání vařte na nízkém plameni do zhoustnutí. Nakonec přidejte med a ovesnou kaši podávejte například s arašídovým máslem, mandlemi a lyofilizovaným ovocem.
Mořské ryby
Mořské ryby jsou součástí středomořského jídelníčku, který je založený na lehké stravě, která je velmi bohatá na vitamíny, minerální látky a esenciální mastné nenasycené kyseliny (omega-6 a omega-3), přičemž tyto kyseliny je důležité jíst ve správném poměru. Mořské ryby jako losos, tuňák, sardinky, makrela a další jsou jejich cenným zdrojem.
Benefitem těchto kyselin je mimo jiné to, že působí protizánětlivě, a jsou tedy vhodné jako prevence některých nemocí. „V kombinaci s hřejivým zázvorem a sezamovými semínky, které jsou bohaté na železo, zinek, draslík, vitamíny skupiny B a vitamín E, mohou zvyšovat obranyschopnost těla,“ nabízí Věra Burešová praktický recept.
Recept: Losos v sezamové krustě se zeleninovým salátem z klíčků
Suroviny:
- menší kousek zázvoru
- losos – filety
- sůl a bílý pepř
- olivový olej
- šťáva z citronu
- černý či bílý sezam (černý je zdravější)
- na salát: ledový salát, naklíčené mungo fazolky, čočka nebo hrách, zálivka z olivového oleje a vinného octa
Zázvor oloupejte a nasekejte nadrobno. Filety osolte, opepřete a potřete směsí oleje, citronové šťávy a zázvoru. Zakryjte a nechte v lednici krátce marinovat. Z marinovaného lososa setřete marinádu. Každý kousek pak obalte v sezamu a vyrovnejte kůží dolů na pekáček. Dejte do trouby a pečte při teplotě 160 °C asi 30 minut podle výšky filetu. Čerstvý salát smíchejte dle chuti.
Hřejivý zázvor
Zázvor posiluje imunitu a je skvělým pomocníkem při boji s kašlem a nachlazením. Díky obsahu látky zvané gingerol dokáže zvyšovat tělesnou teplotu.
„Zázvor obsahuje velké množství antioxidantů, které podporují imunitu a obranyschopnost těla. Navíc má antibakteriální i protizánětlivé účinky. Jak si zázvor připravíte, je pak čistě na vašich chutích. Můžete si z něj uvařit zázvorový čaj, přidat ho do oblíbeného ostřejšího jídla nebo si ho připravit jako snídaňové smoothie,“ doporučuje Michaela Ryglová.
Recept: Zimní snídaňové smoothie se zázvorem
Suroviny:
- 2 pomeranče
- 2 střední mrkve
- cca 1 cm zázvoru
- lžíce cereálií Protein fit 20 % Bonavita
- kapka citronu
Oloupejte pomeranče a nakrájejte na kousky. Pak oloupejte a nakrájejte mrkev. Nakrájenou mrkev přidejte k pomerančům. Zázvor oloupejte a nastrouhejte. Přidejte k připravenému ovoci společně s cereáliemi a kapkou citronu. Vše důkladně rozmixujte.
Odborná spolupráce:
Věra Burešová
Hlavní výživová poradkyně poradenských center pro výživu Naturhouse
Ing. Michaela Ryglová
Odborná garantka výživy společnosti Bonavita