V anketě jsem nehlasoval, protože bych musel zaškrtnout všechno - a to nejde. Ještě bychom mohli přidat nový hit našich hospod: rozstřílené (či rozlítané) španělské ptáčky (když je kuchař neschopný či líný vytvořit klasický český závitek) a hity starší (sprejová šlehačka apod.).
Jinak bych chtěl k článku upozornit, že už 20 let u nás nemáme napětí 380 V (ani 220 V), ale 400 V a 230 V. Setrvačnost lidí v tomhle je veliká.
Za největší jazykový blivajz ovšem považuji slovo „chipsy“ s nesmyslnou kombinací dvou množných koncovek (viz odstavec „Kuřecí kůžičky“). Přitom lidé od počítačů totéž anglické slovo v češtině používají mnohem správnějí s množným číslem čipy (nebo chipy nebo chips).
Hlasování bylo nadmíru složité, protože mimibazar je opravdu nemožné překonat. Nakonec jsem nad ním mávl rukou, přičetl jej na vrub hormonům a jejich devastujícímu vlivu na myšlení/vkus/cokoliv a rozhodl se dát hlas prasatům z Novy za to, jak zpropagovali myšlenku, že žrát se dá i hovno.
Nedá mi to - paní Inko, ochutnala jste to vůbec? Ignorantia non est argumentum. Po vnuččině návratu z tábora jsem jsem jí byl donucen ten "blivajz" udělat z markeťáckých ingrediencí (jsme měšťáci) a od té doby je to i mé oblíbené jídlo, rychlé na přípravu a fakt chutné. Nelitujte mne, moje žena je skvělá kuchařka, ale přes týden na vyvářku kvůli práci nemá moc času. Na tom táboře prý si děti jahody na omáčku sklidily samy na táborové zahradě a o knedle pak byla neskutečná bitva, všichni se nacpali k prasknutí. Ony tábory byly vždycky o jednoduchém vaření, ale vzpomínám, jak tam šmakovalo :-). Hezký den!
Nevím, proč se autor článku podivuje nad "jahodovými knedlíky". Přesně totéž, jen místo knedlíků houskových byly použity knedlíky bramborové, servírovali mým rodičům v prvotřídním hotelu na dovolené v Soči (tehdejší SSSR) už v r. 1965. Rodiče tenkrát přijeli z Ruska s očima navrch hlavy a toto nám pak předvedli doma jako pravý ruský zákusek.
Mohu se mýlit, ale pokud si dobře vybavuji, tak tato "specialita" pochází z Německa. Takže možná tam šlo o snahu se zavděčit "inostráncům", (omylem) jim uvařit po jejich.
Co jsem byl v Rusku já, tak s žádným blafem jsem se tam nesetkal. Jediná potíž byla přesvědčit kuchařku, aby vařila místní jídla, a ne "světová". Ale to jsme vyřešili hned, a nelitovali jsme. Například cosi jako kobliha bez náplně, s miskou místní kyselé smetany a sibiřskou zavařeninou z lesních plodů.... to bylo naprosto excelentní.
Nemusíte do Soči. Něco hodně podobného (houskové knedlíky polité rozředěnou marmeládou a trochou zakysané smetany) se podává (či doufejme podávalo) i u nás pod názvem šumavské knedlíky. Já se s tím poprvé potkal na bramborové brigádě, kde nám to během týdne naservírovali snad čtyřikrát, a jaké bylo moje překvapení, když jsem to po pár letech při cestovaní po Jihočeském kraji našel na jídelním lístku (víceméně) normální hospody. Asi nějaké místní špecifíkum.
To je taky hodně divná kombinace, někde se tomu říká úpický řízek, taky sem nevěřil svým očím, když sem to v Trutnově viděl v docela obstojné restauraci na jídelním lístku (hotovka) a dokonce jak si to někdo vedle u stolu dává, podle jedné diskuse jinde to vzniklo tak, že jednou v nějaké hospodě už jim nezbylo nic jiného než knedlíky a řízky.
No právě, ten knedlík je potřeba něčím polít a pokud si mám pomáhat výpekem z jinýho jídla, tak v tom recetu něco poněkud nesedí, v hospodě výpek mít budou, ale když si to budu dělat doma k nedělnímu obědu tak si mám knedlíky polejt máslem? To si radši dám brambory, i rejže by byla lepší. Každopádně němci sou prasata :-)
Z podobného ranku pochází i jídlo, zvané ".... (sem doplň název města) bašta". Dva plátky knedlíku bramborového, dva houskového, plátek pečeného vepřového masa, plátek uzeného, osmažený buřt. K tomu kyselé zelí. Na první pohled jsem měla dojem, že v kuchyni se snaží spotřebovat zbytky od včera.
Nemám pocit, že se autorka podivuje nad jahodovými knedlíky. Píše "A kdo by se patlal se skutečným jahodovým knedlíkem…" - z toho předpokládám, že proti jahodovým knedlíkům nic nemá (mimochodem je to bezva jídlo, ať už pochází odkudkoliv, když přijedu k rodičům a mamka má zrovna ovocné knedle navařeny, s chutí si dám).
Vaření v myčce je spíš naprostá zhovadilost, když mám myčku, musím mít elektřinu a elektrický jedno/dvou-plotýnkový vařič stojí skoro řádově méně, než myčka, tak proč bych měl vymýšlet takovéto ptákoviny.
Knedlíky a další perly z mimibazaru, to jasný favorit.
Dippy Egg - pokud to funguje, proč ne, tady se lze pozastavit nad leností a cenou, ale nevidím důvod to označovat jako blaf, to by tu pak mohl být každý druhý polotovar.
Umělé maso - to je spíš vědecký experiment, často se mluví o tom, že pro rostoucí populaci tato planata nebude schopna produkovat dost masa, mléčných porduktů apod. a zdrojem živočišných bílkovin se bude muset stát hmyz, jako např. mouční červi.
Kupovat si kůže a plnit si je podobně výhodným čímsi moje druhá volba, tím že to prezentuje v TV osoba, která si dříve brala na mušku nezávadnost potravin to útočí i na první pozici.
Umělé maso mi přijde v pořádku; sice je umělé, ale taky skutečné (tj. je to maso). Zatímco umělý med není med, protože neobsahuje to, co skutečný med obsahuje. Na roveň s tím masem by to šlo postavit třeba ve chvíli, kdy bychom dokázali vypěstovat ty žlázy, kde se med vytváří, a pomocí nich vyrábět ten med.
No ale zatím je rozhodně jednodušší a levnější pěstovat kobylky a potemníky než hovězí v Petriho misce.
Včela je jediné hospodářské zvíře, ktrerému člověk bere jeho potravu na zimu. Kdyby včelař včely před zimou nenakrmil, včelstvo by uhynuli. Cukrem se krmí před zimou. Na jaře, kdy jsou včelstva do snůšky, mají obvykle zimné zásoby cukru spotřebované.
Než tu začneš něco plkat, tak se s tím laskavě aspoň nejdřív seznam.
Varanie v umývačke, je hra na alternatívu,
minibazar sa často pokúša spotrebovať pomyje, ako každá 2. domácnosť,
predvarejné vajcia sú iba ďalší polotovar, ak to nezjete ihneď, nikto vám nezaručí, že sa vám ´vraj´ nepokazili po ceste,
kuracie kožičky, ukrajovať na kvalite jedla je smiešne, okrem toho, nie je na tom nič zlého, keby tie kuratá boli z poctivého chovu, samozrejme, nie ich osmažiť a hovoriť tomu "jedlo".
Pre mňa je to umelé mäso, rovnako ako všetko, čo sa hrá na niečo... množstvo potravín sa odhaduje pre 11 mld. ľudí, treba sa začať správať zodpovedne a nemnožiť sa ako krysy, žiadne alibistické kecy o boji proti hladomoru nepomôžu, keď sa bude svet devastovať naďalej.
ještě že už jdu spát, kdybych to četla ráno tak asi nebudu jíst celý den, vaření v myčce musí být hrůza ikdyž se tam píše, že se to separuje od toho umytého nádobí ,když si to představím fuj,myslím si, že každý normální chlap by ženu sfackoval, kdyby zjistil jak mu jeho polovička uvařila , že se kolem toho válela ta špína je to hrůza na to jenom pomyslet, zajímavé jak je dnes už člověk líný, že opravdu vymýšlí kraviny...