Nevím, proč se autor článku podivuje nad "jahodovými knedlíky". Přesně totéž, jen místo knedlíků houskových byly použity knedlíky bramborové, servírovali mým rodičům v prvotřídním hotelu na dovolené v Soči (tehdejší SSSR) už v r. 1965. Rodiče tenkrát přijeli z Ruska s očima navrch hlavy a toto nám pak předvedli doma jako pravý ruský zákusek.
Mohu se mýlit, ale pokud si dobře vybavuji, tak tato "specialita" pochází z Německa. Takže možná tam šlo o snahu se zavděčit "inostráncům", (omylem) jim uvařit po jejich.
Co jsem byl v Rusku já, tak s žádným blafem jsem se tam nesetkal. Jediná potíž byla přesvědčit kuchařku, aby vařila místní jídla, a ne "světová". Ale to jsme vyřešili hned, a nelitovali jsme. Například cosi jako kobliha bez náplně, s miskou místní kyselé smetany a sibiřskou zavařeninou z lesních plodů.... to bylo naprosto excelentní.
Nemusíte do Soči. Něco hodně podobného (houskové knedlíky polité rozředěnou marmeládou a trochou zakysané smetany) se podává (či doufejme podávalo) i u nás pod názvem šumavské knedlíky. Já se s tím poprvé potkal na bramborové brigádě, kde nám to během týdne naservírovali snad čtyřikrát, a jaké bylo moje překvapení, když jsem to po pár letech při cestovaní po Jihočeském kraji našel na jídelním lístku (víceméně) normální hospody. Asi nějaké místní špecifíkum.
To je taky hodně divná kombinace, někde se tomu říká úpický řízek, taky sem nevěřil svým očím, když sem to v Trutnově viděl v docela obstojné restauraci na jídelním lístku (hotovka) a dokonce jak si to někdo vedle u stolu dává, podle jedné diskuse jinde to vzniklo tak, že jednou v nějaké hospodě už jim nezbylo nic jiného než knedlíky a řízky.
No právě, ten knedlík je potřeba něčím polít a pokud si mám pomáhat výpekem z jinýho jídla, tak v tom recetu něco poněkud nesedí, v hospodě výpek mít budou, ale když si to budu dělat doma k nedělnímu obědu tak si mám knedlíky polejt máslem? To si radši dám brambory, i rejže by byla lepší. Každopádně němci sou prasata :-)
Z podobného ranku pochází i jídlo, zvané ".... (sem doplň název města) bašta". Dva plátky knedlíku bramborového, dva houskového, plátek pečeného vepřového masa, plátek uzeného, osmažený buřt. K tomu kyselé zelí. Na první pohled jsem měla dojem, že v kuchyni se snaží spotřebovat zbytky od včera.
Nemám pocit, že se autorka podivuje nad jahodovými knedlíky. Píše "A kdo by se patlal se skutečným jahodovým knedlíkem…" - z toho předpokládám, že proti jahodovým knedlíkům nic nemá (mimochodem je to bezva jídlo, ať už pochází odkudkoliv, když přijedu k rodičům a mamka má zrovna ovocné knedle navařeny, s chutí si dám).