Tam, kde se pije více mléka, je i více osteoporózy, jak plyne z článku "Osteoporóza a fakty o nej, ktoré vám lekár nepovie" na adrese: http://www.badatel.net/osteoporoza-a-fakty-o-nej-ktore-vam-lekar-nepovie/.
Tam, kde mléko prakticky neznají, tak tam prakticky neznají osteoporózu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ano, protože to že mléko obsahuje více vápníku neznamená, že člověk ten vápník také využije.
On kyanid draselný obsahuje hodně draslíku, ale přesto ho nikdo nedoporučuje jíst při nedostatku draslíku. Proč asi?
Mléko vápník tělu často spíše bere, než dává. Vědecky je mnoha studiemi prokázáno, že kravské mléko způsobuje osteoporózu a nedostatek vápníku. Protože na jedné straně rovnice je obsah vápníku v kravském mléce a na druhé straně rovnice je kolik si tělo vápníku vezme a bilance je často záporná – mléko často vápník bere, protože často je primárně absorbován fosfor.
Oni si reklamní agenti myslí, že plácnou chemické složení a tím všichni padnou na zadek. Ale to chemické složení ještě nic neříká o tom, co to udělá v těle, ani kolik živin, minerálů, bílkovin a vitamínů tělo získá. Dosti často dokonce taková potravina bude minerály i brát. Když tělo musí pro nevyváženost prvků v potravině napravovat a utrácet vlastní živiny a minerály na obnovení homeostázy (rovnováhy v těle), pak může více živin brát než dávat. A to navzdory chemickému složení.
Bohužel nesmyslné fráze typu „obsahuje to vitamín fň a sq, a taky minerál abrakadabra“ na spoustu lidí platí, ačkoli samo o sobě to vůbec nic neříká.
Se selenem je to ještě horší. Obsah selenu závisí na půdě, takže klidně obsah selenu může v mléce kolísat 1:10 i více. Přičemž málo selenu škodí, hodně selenu také – vypadají vám vlasy, nehty, a další příjemné projevy nemoci zvané seleniáza.
Protože však ve zdravé výživě nikdo nenutí reklamní agenty, jako v tomto případě mlékárny, přemýšlet, tak jim stačí pár hloupých frází a lží, a černobílých vět, a většina lidí si z toho sedne na zadek. Ve výsledku tak mohou tito reklamáci a odezdikezdisti ohlupovat lidi dále. Jak říkám, zásadně do vitalie nepíši, ale tohle mě zvedlo ze židle, co jsem si přečetl a musel.
Víte, dnešní člověk má totální předávkování fosforem. Stačí, když začnete číst etikety potravin, potravinářský průmysl přidává fosfor kam se dá, a velice si to oblíbil.
Předávkování fosforem znamená, že tělo mnohem méně vstřebává vápník, hořčík, železo a zinek. I když v potravě je, nedokáže ho využít, nebo tak využít.
Jedním z nejvýznamnějších zdrojů fosforu v potravě je mléko.
Je to ještě horší, při nadbytku fosforu dochází k tomu, že se vápník ukládá kam nemá, ale v kostech chybí. Dochází k tomu, že vápník se ukládá v různých orgánech a měkkých tkáních či ve střevě, kde nemá co dělat a dělá tam rotyku a neplechu. Tedy nepřispívá ke kostem.
To co píši se běžně naučíte v lékařských knihách.
Tělo totiž nemá kanál pro příjem jedné živiny, ale jeden kanál slouží pro více věcí najednou. Krásně se to projevilo v mathanolové aféře. Při otravě methanolem se doporučoval kvailtní alkohol, který zablokoval a zpomalil cestu methanolu. A stejně tak nadbytek fosforu blokuje správné zpracování vápníku, železa, horčíku a zinku.
Samo o sobě by to nebyl problém, ale vzhledem k tomu, že potravináři nám do potravin přidávají v éčkách i jinak fosfor po tunách a my ho dlabeme, má každý Čech předávkování fosforem.
Mléko má mnho fosforu samo o sobě, takže vápník z něj je pro tělo a kosti méně využitelný, někdy dokonce vůbec. Pokud k tomu přidáte obecný nadbytek fosforu a jiného odpadu v potravinách, pak to dopadá i špatně.
Miloslav Ponkrác
Etikety čtu, moc fosforu tam není. Může to být tím, že jen tak něco nesním.
Tedy zjevně škodí disproporce v příjmu vápníku a fosforu, ne fosfor jako takový. Vzhledem k tomu že množství vápníku a fosforu je v mléce blízké, mléko takhle asi neškodí.
Alkohol jako protijed měl smysl jediný a to naředit methanol, tak aby se metabolizace protáhla na delší dobu a organismu tak měl delší čas se vyrovnat s konečným produktem a to kyselinou mravenčí. Jak to souvisí s fosforem nevím.
Martine, fosfor, respektive jeho vyšší dávky, omezuje vstřebávání vápníku v lidském těle. Stejně tak jako tuky, cukry, fosforečnany či šťavelany. Naopak vstřebávání vápníku zvyšují vitamíny D, B6, C a K.
Vzhledem k tomu, že dnešní moderní strava je přecpána tuky, cukry a fosforem, je mléko jakožto zdroj vápníku naprosto nevhodné (velký obsah fosforu a tuku, zanedbatelný obsah vitamínů) - uvádí se, že vstřebané množství vápníku z mléka se pohybuje okolo 5 %. Když už někdo chce kvůli příjmu vápníku užívat mléko a mléčné produkty, ať raději sáhne po jogurtu, tvarohu či zakysanému mléku (kefír, kyška), které jsou i lépe stravitelné kvůli nižšímu obsahu laktózy a přítomnosti laktobacilů.
Dobrým zdrojem vápníku jsou třeba ořechy, mák, sardinky či brokolice.
Možná máte načteno velkou spoustu, ale nevím čeho.
"2. Negativní důsledky mají zejména ty jiné potraviny s nevyváženým poměrem fosforu a vápníku."
To je nesmysl, rozhodně nejde jen o nevyvážené množství vápníku a fosforu, problém je mnohem širší:
http://www.magazinzdravi.cz/osteoporoza-20090212
"3. Mám načteno velkou spoustu, vápník přítomen je, tělo ho získává obtížně."
Hloupost:
http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/dostatek-vapniku-pri-alergii-na-mleko
http://www.ulekare.cz/clanek/nemuzete-mlecne-vyrobky-najdete-si-vapnik-jinde-11108
Dál se s vámi nemíním hádat, dělejte si, co chcete, máte načteno ;-)
2. Jasně to tam píší vadí potraviny s vysokým podílem fosforu na úkor vápníku. To mléko není. Nevím kolikrát to ještě budete potřebovat napsat.
3. Tyto články jsou ve stejném duchu jako Vaše neinformovanost, vápník přítomen je, autoři nemají ani potuchy o mechanismu kterým organismus získává vápník z rostlinné potravy.
2. Ad fosfor:
"Dalším významným faktorem ohrožení osteoporózou je nadměrný příjem bílkovin v potravě. Část bílkovin z potravy je využita k obnově a funkcím organismu, část je přeměněna na močovinu (ureu) v játrech. Urea jako toxin, který tělo musí vylučovat, je zároveň silné diuretikum – působí močopudně. Moč pak s sebou odplavuje vápník i jiné minerály."
Mléko obsahuje bílkoviny, evidentně to nevíte, když pořád dokola kdákáte jen o fosforu, ačkoliv jsem jasně psal, že nejde jen o fosfor.
"(Bróm zabraňuje nadměrnému vylučování vápníku močí. Vyvažuje hladiny pohlavních hormonů ovlivňujících metabolismus kostí.) „Bróm je obsažen ve vyvážené stravě s vysokým podílem ovoce, zeleniny, ořechů a luštěnin,“ říká dr. F. H. Nielse"
atd...
3. Vápník z rostlinné stravy:
"Někteří autoři tvrdí, že vápník z rostlinné stravy se hůře vstřebává, protože se váže na některé její složky (fytáty, vláknina).
Dr. Burkitt, který studoval mezi Afričany 20 let rostlinnou stravu, k tomu říká: „To je naprostý nesmysl. Fytát váže vápník, ale tvrzení, že fytáty obilnin poškozují vaši hladinu vápníku, je založeno jen na krátkodobých pokusech s potkany."
Nazdar.
Kdo chce moc, nemá nic. Pokud budete tvrdit, že se dá získat dostatek vápníku z nemléčných složek či dokonce jen z rostlinných - dá se s tím souhlasit. Jenomže když hodláte pokračovat dál a "dorazit nepřítele" produkcí nesmyslů, tak nakonec ztrácíte.
Teď si představte, že tělo pro správnou obnovu kostí potřebuje bílkoviny - kost je struktura tvořená z poloviny osseinem, který je tvořen mj. kolagenem; vztah mezi příjmem bílkovin a silou kostí je pozitivní, nikoliv negativní.
Vytáhnout nějakou jednotlivost (vyplavování vápníku při příjmu bílkovin) a zamlčet její relativní (ne)důležitost pro danou problematiku je klasickým znakem vykladačů jedné pravdy. Druhým znakem je používání jmen vědců, ne vědeckých článků.
Zřejmě jste nepochopil, o co mi šlo. V žádném případě jsem nechtěl tvrdit, že pro příjem vápníku je třeba nepřijímat žádné bílkoviny. Chtěl jsem jen říci, že příjem vápníků je věc složitější než jen poměr vápníku a fosforu, mimo jiné tím, že vstřebávání vápníku snižují také tuky či bílkoviny. A dále to, že vzniku osteoporózy nelze bránit jen dostatečným či nadměrným příjmem vápníku z mléka - nejen že to nepomůže, má to dokonce opačný účinek.
"Vytáhnout nějakou jednotlivost (vyplavování vápníku při příjmu bílkovin) a zamlčet její relativní (ne)důležitost pro danou problematiku je klasickým znakem vykladačů jedné pravdy."
To je přesně ono. Je třeba brát věci v souvislostech a ne jen ukazovat na "správný" poměr vápníku a fosforu, jako to dělá Martin.
"Dotaz je stejný naprosto stejně smyslný"
Dotaz je nesmyslný a jasně jsem vysvětlil proč.
"jako je smyslné tvrzení o zakyselování organismu mlékem"
Třeba: http://www.obezita-vyziva.cz/zakyseleni-organismu.htm
"Dospěli jsme ke zjištění"
Já jsem dospěl ke zjištění, že jste nejspíše troll, kterého dál nehodlám krmit.