Chemické prostředky (zubní pasty, gely, ústní vody) slouží pouze jako protiplakové doplňky ústní hygieny. Aby ale mohl kartáček dobře plnit svou funkci, musí splňovat jistá kritéria a jeho majitel jej také musí správným způsobem používat. Podle čeho vybírat kartáček?
1. Cena vs. kvalita
U zubních kartáčků neplatí, že čím dražší kartáček, tím vyšší je jeho kvalita.
2. Tvrdost kartáčku
Na trhu jsou k dostání kartáčky různé tvrdosti – tvrdé, středně tvrdé, měkké, extra měkké. Stomatologové doporučují vybírat kartáčky měkké, protože zubní plak je měkký a k jeho odstranění není zapotřebí používat tvrdá vlákna. Používáním tvrdých zubních kartáčků si ztenčujeme nejen zubní sklovinu, ale obnažujeme i zubní krčky vlivem špatné techniky čištění a v neposlední řadě si také poškozujeme dásně.
3. Tvar kartáčku
Nejlépe zuby vyčistí rovně zastřižený kartáček – podobně jako nejlépe podlahu zamete rovný smeták. Kdybychom zametali smetákem s různými výstupky, na podlaze zůstanou pruhy špíny. Kartáček by měl mít hustá, rovná a měkká vlákna.
4. Elektrický vs. manuální kartáček
Elektrický kartáček může pomoci, pokud nemáte dobrou techniku čištění zubů. Čas strávený čištěním ale neuspoří – sice nahradí jemný pohyb, ale jeho majitel jej musí správně přiložit a trpělivě počkat, až se zuby vyčistí.
5. Životnost zubního kartáčku
Pokud zubní kartáček používáme správně, měl by nám vydržet zhruba tři měsíce.
Jestliže kartáček měníme častěji z důvodu „rozježených“ vláken, je to nejspíše proto, že na kartáček příliš tlačíme.
Kartáček bychom měli měnit:
- alespoň 4× do roka (při změně ročního období neměníme pouze svůj šatník, ale měníme také svůj kartáček)
- po každé infekční nemoci (chřipka, angína…) – v hlavičce kartáčku zůstávají bakterie, které si můžeme stále přenášet