Názor k článku Testování protilátek ohrožuje zisky z očkování od Autor - Po dohodě a na žádost s redakce si...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 22. 3. 2013 10:36

    Autor (neregistrovaný)

    Po dohodě a na žádost s redakce si dovolím odpovět tazatelům přímo do diskuse.

    1. V tomto formátu kolem 10 000 znaků na článek (na jedno téma) opravdu nemohu jít do takových praktických podrobností jak žádá kolega EC. Cílem seriálu je pochopení principů - je to povídání. Konkrétní věci se do toho v tomto formátu dostávají těžko. Nicméně některé zařazeny budou.

    2. Pokud vím, testy na protilátky pojišťovny neproplácejí s nějakým časovým limitem. (Předpokládá se, že filtrovat je do rozumné frekvence u jedince bude sám lékař, na jehož paušál či náklady se ty testy provádějí.) Proto je správná poznámka prvního kolegy, zda jej s títmo požadavkem praktik nepošle do nevábných oblastí. Domnívám se, že se tak občas může stát, a to nikoliv pouze z důvodu, že by praktik jej chtěl nutně nechat přeočkovat. Tohle fungování "systému úhrad" je složité a samozřejmě má své praktické důsledky.

    3. Testy na protilátky si může každý nechat udělat na své náklady přímo na odběrových centrech nemocnic. To mu nikdo nemůže odmítnout a praktik "je ze hry". Vhodné je předtím si zavolat na sérologické oddělení dané nemocnice, zeptat se na problematiku tohoto testování a dostupnost i cenu testu. Mnohé z těchto informací jsou k dohledání na internetu u specializovaných laboratoří, ale pro laiky je trošku obtížnější se v těch odborných rozcestnících vyznat.

    4. Proč nemají výrobci testů své lobby lze snadno pochopit "zevnitř" současného systému zdravotnictví. Takové lobby by se stavělo zájmům mnohem silnějších výrobců vakcín, zájmům lékařů (bohužel) a samozřejmě zájmům státních úředníků a politiků. Tohle lobby zkrátka zdaleka nemůže tolik nabídnout. Pro takové lobby tady není moc místa a případný drive zaměřený přímo na lidi by si takové lobby "odskákalo". Umím si představit nejméně 3-4 efektivní úřednické protitahy proti takovému lobby výrobců testů, pokud by vadili farmaceutickým velkoklientům. V nouzi by poté výrobci vakcín skoupili výrobce testů a žádné testy by poté do praxe příliš nedistribuovali - tak leda pro vědecké účely. Nebo by stačilo testy úmyslně "předražit", aby se staly pro většinu již příliš nákladné. - Vždyť tyto techniky nadnárodních korporací všichni dobře známe.

    5. Testovat protilátky má skutečně smysl především tam, kde se jedná o testaci před přeočkováním. Princip doporučeného přeočkování je v tom, že termín přeočkování je z principu takový termín, kdy má ještě nejméně 75% očkovanců dostatek protilátek. Některým vydřží protilátky ještě i mnoho let po doporučeném termínu přeočkování. U klíšťové encefalitidy a současných vakcín má dle mého názoru testace smysl téměř na 100% - u každého.

    S pozdravem čtenářům.
    JV

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).