Oves setý je travina – obilovina, který dorůstá do výšky jednoho metru, má převislé květy, dvoukvětý klásek, plodem je obilka, uzavřená v pouzdře (v pluchách). Daří se v podhůří a v pahorkatinách.
Co z ovsa používáme
Pro léčivé, výživné a zkrášlující účinky používáme především plod s pluchami či bez nich a také slámu.
Co obsahuje oves
Ovesné vločky jsou bohaté na rostlinné bílkoviny, saponiny, škroby, flavony, enzymy a glukokininy snižující hladinu krevního cukru. Dále také vápník, hořčík, železo, měď, sodík, draslík, fosfor, mangan, síru, zinek, jód, bór, křemík, kobalt, vitaminy skupiny B, vitamin E, vitamin PP, buničinu.
Ovesná sláma je cenným zdrojem pektinů, karotenu a kyseliny křemičité.
Léčivé účinky ovsa
Ovesné vločky mají vysokou výživovou hodnotu. Jsou výborným přírodním doplňkem pro osoby dlouhodobě vyčerpané (po nemocech, dlouhodobém stresu, ve stavech slabosti), ale také pro děti, dospívající, seniory, těhotné a kojící ženy. Oves celkově uklidňuje a pomáhá při nespavosti. Pomáhá snižovat hladinu krevního cukru, tudíž je vhodný pro diabetiky.
Ovesná sláma má výrazné protirevmatické působení, dále pomáhá při léčbě močových kamínků, nervozitě a nespavosti.
TIP: Ovesnou slámu si můžeme vypěstovat nebo také koupit v bylinkářství.
7 ovesných receptur
Posilující ovesno-pohankový čaj
- Potřebujeme: 1 lžíci drcených ovesných vloček, 1 lžičku pohanky lámanky, 1 lžičku medu, špetku skořice, 4 dl vroucí vody
- Postup: Vločky a pohanku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme (vločky i pohanku vymačkáme), přisladíme medem, posypeme skořicí a můžeme popíjet. Tento nápoj pijeme denně po dobu 2 týdnů.
Kořeněný medový ovesný šejk na celkové posílení organismu
- Potřebujeme: 1 lžíci jemně nasekaných ovesných vloček, 1 lžíci medu, špetku skořice, špetku kardamomu, 3 dl vroucí vody
- Postup: Ovesné vločky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 20 minut odpočívat. Poté přidáme med, koření a vše dohladka rozmixujeme. Hotový nápoj popíjíme po doušcích, denně po dobu 2 týdnů.
Ovesný čaj při zánětu slinivky
- Potřebujeme: 2 lžíce nadrcených ovesných vloček, 4 dl vroucí vody
- Postup: Ovesné vločky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a vzniklý nápoj popíjíme po douškách. Tato procedura by měla trvat 10 dní.
Ovesno-fenyklovo-anýzový čaj při zahlenění
- Potřebujeme: 1 lžíci ovesných vloček, půl lžičky drcených fenyklových semínek, půl lžičky drcených anýzových semínek, 3 dl vroucí vody
- Postup: Vločky a semínka přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme po douškách. Tento čaj pijeme po dobu 2 týdnů.
Ovesno-lněno-pohankový čaj při Crohnově chorobě
- Potřebujeme: 1 lžíci drcených ovesných vloček, 1 lžíci drcených lněných semínek, 1 lžíci pohanky lámanky, 0,5 litru vroucí vody
- Postup: Vločky, len a pohanku přelijeme vroucí vodou, vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme (vločky, len i pohanku vymačkáme), nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tento postup provádíme denně po dobu 8 týdnů.
Čaj z ovesné slámy při močových, ledvinových kamíncích a revmatismu
- Potřebujeme: 3 lžíce ovesné slámy, 0,5 litru vroucí vody
- Postup: Slámu přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tento postup provádíme po 3 týdny.
Večerní čaj z ovesné slámy pomůže se spaním
- Potřebujeme: 1 lžíci ovesné slámy, 2 dl vroucí vody
- Postup: Slámu přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a po douškách vypijeme (nejlépe kolem 19 hodiny).
Ovesné vločky můžeme využít dokonce i k přípravě domácí ovesné kosmetiky.