Kapičky: okamžitý účinek, dávkujte opatrně
- Vazokonstrikční kapičky jsou účinnou klasikou, volně prodejnou v lékárnách. Způsobují stažení cév, odkrvení sliznice a její zploštění, utlumí tvorbu hlenu. Vybírat mezi nimi můžete podle množství účinné látky a způsobu aplikace – obvykle sprej nebo klasické kapátko.
- Výrazné účinky nastupují obvykle hned po aplikaci a přetrvávají několik hodin, v čemž tkví i riziko. Pokud totiž trpíte na rýmy častěji, mohou kapičky při dlouhodobějším používání způsobit poměrně jednoduše závislost. Mění anatomii sliznice, ztrácí se délka účinnosti kapiček a výše účinku.
- Vazokonstrikční kapky neužívejte nikdy déle než týden, měl by vás o tom informovat lékárník i příbalový leták.
- TIP: Vyzkoušejte nejprve kapky s menším množstvím účinné látky, mnohdy k úlevě postačí dětské varianty přípravků.
Fyziologické roztoky mořské vody: přírodně a pomaleji
- Roztoky mořské vody využívají principu, že koncentrace soli je v nich větší než v buňkách lidského těla. Sliznice nosu je při rýmě zduřelá a zadržuje více vody než obvykle. Mořská voda tuto vodu „vytahuje“, a tím pomáhá zprůchodnit ucpaný nos.
- Mořské vody jsou šetrné řešení pro všechny, kdo dávají přednost přírodním přípravkům, neúčinkují tak razantně a okamžitě jako klasické kapky proti rýmě, ale není u nich riziko vzniku závislosti.
- Můžete je vyzkoušet také jako doplňkovou léčbu k vazokonstrikčním kapičkám.
- TIP: Některé roztoky mořských solí jsou obohacené o měď, známou protibakteriálními a dezinfekčními účinky.
Nosní laváže: sprcha nosu i jako prevence
- Nosní laváž nebo také sprcha funguje na principu naředění hlenu, který se poté z nosu snáz odloučí – největší výhoda tkví ve velkém proudu vody, který nos řádně vyčistí.
- Speciální plastovou konvičku seženete v lékárně a naplníte vlažnou slanou vodou. Roztok poté nad umyvadlem pomalu naléváte do jedné nosní dírky a druhou pak vytéká do umyvadla.
- Nosní sprcha nos uvolní a vy se lehce vysmrkáte, při infekci můžete laváž provádět i několikrát denně podle potřeby bez rizika vzniku závislosti.
- Nosní laváž vyžaduje trochu cviku pro správný úhel aplikace do nosu.
- TIP: Pokud pracujete v prašném prostředí nebo žijete v průmyslové zóně, může se nosní laváž stát běžnou součástí hygieny, je vhodným doplňkem léčby i pro alergiky.
Inhalace: funguje stále spolehlivě
- Osvědčená babská rada, ke které stačí hrnec, 1,5 litru horké vody a 100 g soli, přidat můžete i bylinky (černý bez, tymián nebo zázvor).
- S hlavou zakrytou ručníkem poté inhalujte asi 15 minut, dýchejte zhluboka nosem, po této době můžete dolít horkou vodu a inhalovat dalších 15 minut.
- Nos se zprůchodní a hleny lehce vysmrkáte.
- Pozor: Inhalace není vhodné používat, pokud je teplota vyšší než 37,5 stupně Celsia.
Nosní masti: pro podpůrnou léčbu
- Jsou vhodné jako doplněk léčby rýmy, čistí nosní dutinu, zvlhčují a regenerují podrážděnou sliznici.
- Promaštění poškozeného nosu uvnitř pomáhá odstranit strupy a zaschlé hleny a zlepšuje jeho průchodnost.
- TIP: Používejte nosní masti nebo jakýkoliv promašťovací přípravek i na okolí nosních dírek, zabráníte odřeninám.
Domácí režimová opatření
- Pokud máte rýmu, zvlhčujte vzduch – přístrojem nebo mokrými ručníky na topení především v noci, sliznice nebude tolik trpět jako při suchém vzduchu.
- K pročištění vzduchu a dezinfekci také slouží eukalyptový olej do aromalampičky nebo na kapesníku na topení.
- Během rýmy často větrejte.
Kdy s rýmou k lékaři?
- Pokud trvá déle než týden, navštivte ORL specialistu, prohlédne celou nosní dutinu moderními endoskopickými metodami, zajistí výtěr nebo rentgen, může vám doporučit i alergologické vyšetření.
- Chronická rýma se léčí lokálními kortikoidními přípravky na předpis, které zklidní zánětlivé procesy a zmírní sekreci z nosu.
- Příčina rýmy může být i mechanická (anatomická vada vychýlení nosní přepážky), tu lze řešit operativně.