Součástí rozhodnutí o vhodné antikoncepci by měl být otevřený rozhovor
s ošetřujícím gynekologem. Čím více informací má lékař o vašem zdravotním stavu a životním stylu, tím lépe je schopen vám poradit.
Rizikové faktory při výběru antikoncepce
- například obezita (BMI ≥ 30), kouření, hypertenze, diabetes s poruchou cév, poruchy tukového metabolizmu
- rizikové jsou také ženy, které trpí epilepsií, migrénami či poruchami jaterních funkcí např. v důsledku nedávno prodělané hepatitidy nebo mononukleózy
Aby žena byla skutečně spokojená se svou volbou, je dobré věnovat dostatek času jejímu výběru a současně mít dostatek informací o různých antikoncepčních metodách. Každá má své výhody a nevýhody.
Na co se ptát gynekologa
- Jaké možnosti antikoncepce u mě přichází v úvahu?
- Existuje nějaká další alternativa?
- Jaké jsou výhody a nevýhody navrhované metody?
- A co dál? Vyšetření, kontrola, termín další navštěvy…?
Kompletní přehled možností výběru antikoncepce včetně přínosů a rizik najdete v našem speciálu:
Pokud žena neplánuje v brzké době otěhotnění, může zvážit možnost dlouhodobé antikoncepce.
Metody dlouhodobé antikoncepce reprezentují nitroděložní tělíska, a to s hormonem či bez hormonu, a implantát. (V podstatě trvalou antikoncepci pak představuje sterilizace.)
7 výhod dlouhodobé antikoncepce
1. Spolehlivě brání otěhotnění
Každá antikoncepce má zabránit nechtěnému otěhotnění, přesto jsou některé metody účinnější než jiné. 100% účinná není asi žádná. Jen 2 až 3 z 1000 žen, které používají nitroděložní tělísko s hormonem, nitroděložní tělísko bez hormonu nebo implantát, otěhotní. Uvedené metody jsou jedny z nejspolehlivějších ze všech dostupných.
2. Nemá vliv na hmotnost
Většina žen si nepřeje zvýšení své váhy. Metody dlouhodobé antikoncepce a pilulka normálně přírůstek hmotnosti nevyvolají. Změní-li žena antikoncepci, neznamená to, že musí změnit svůj životní styl.
3. Cenová dostupnost
I finance hrají mnohdy roli při výběru. Ochrana pomocí dlouhodobé antikoncepce bude stát ročně méně než pilulky. Zároveň je dlouhodobá antikoncepce účinnější než pilulky.
4. Nemusí se na ni myslet každý den
Jednou z výhod dlouhodobé antikoncepce je fakt, že oproti práškům na ni žena nemusí myslet každý den. Dlouhodobá antikoncepce nemusí být součástí jejích každodenních návyků a nemusí se bát, že na ni zapomene.
5. Nízký obsah hormonů
Mnoho žen zajímá dávka hormonů, kterou přijímají s antikoncepcí. Nitroděložní tělísko s hormonem obsahuje nižší dávku hormonu než pilulka a neobsahuje estrogen. Nitroděložní tělísko bez hormonů neobsahuje žádné hormony. Namísto toho uvolňuje měď.
6. Bez zvýšeného rizika trombózy
Trombóza je vzácný, ale závažný stav, který je spojován s některými formami antikoncepce. U nitroděložního tělíska s hormonem, nitroděložního tělíska bez hormonu a implantátu obecně žádné zvýšené riziko trombózy nehrozí.
7. Menší bolest při menstruaci
Bolest při menstruaci může být dost nepříjemná. Díky nitroděložnímu tělísku s hormonem může být menstruace postupem času méně bolestivá i slabší a kratší.
Zdroj a více informací: TK www.antikoncepce.cz