Hubnutí je pro mnoho lidí stále téma číslo jedna. Pro některé bohužel opakovaně. Hlavním motivem hubnutí jsou nejčastěji zdravotní důvody, snaha o zvýšení sebevědomí je až na druhém místě.
Do diety se pustily skoro tři čtvrtiny lidí
Průzkum, který proběhl v červnu letošního roku, provedla společnost Amway na tisícovce respondentů (491 mužů a 509 žen). Studie ukázala, že 70 % Čechů má vlastní zkušenosti s dietami a cílenou redukcí hmotnosti, 16 % Čechů diety nikdy nezkusilo, ale uvažuje o tom, že je zkusí, a 14 % dotázaných diety nikdy nezkusilo a ani i o nich neuvažuje.
Průzkum se však nezabýval jen dietami samotnými, ale i naší fyzickou aktivitou, která by měla jít s hubnutím ruku v ruce. Ukázalo se, že Češi cvičením a sportováním tráví průměrně tři hodiny a třináct minut týdně. Tímto časem nijak nevybočujeme s celoevropského průměru. Jen pro srovnání. Nejvíce sportují Poláci (3:40 týdně), nejméně naopak Italové (2:54 týdně). Přestože Češi tráví fyzickými aktivitami více než tři hodiny týdně, na sociálních sítích se tím příliš nechlubí. Své sportovní výkony touto cestou sdílí pouze 15 % dotázaných Čechů.
Když dieta, tak z internetu
Výsledky ukázaly, že se 63 % respondentů rozhodlo pro dietu kvůli svému zdraví a 43 % dotázaných vedlo k úpravě jídelníčku jejich nízké sebevědomí, které si chtěli touto cestou zvýšit. Mezi další motivy pro hubnoucí kúru patří i snaha vypadat dobře na významných rodinných a společenských akcích. Inspiraci takoví lidé hledají hlavně na internetu (66 %). Že by se o vhodnosti té které diety pobavili s kamarády, nebo své špíčky konzultovali s profesionály, to uvedli respondenti až jako možnost číslo dvě.
Pakliže už se ale lidé pro dietu rozhodnou, většinou upřednostňují individuální programy s profesionálním přístupem a kontrolou výživových specialistů. Průzkum rovněž ukázal, že roste zájem o genetické testy, na jejichž základě lze doporučit vhodnou dietu. Testy například mohou odhalit, zda je metabolismus konkrétní osoby schopen lépe přijímat tuky, či sacharidy.
Čtěte k tématu: 5 diet pohledem lékaře
Co při hubnutí děláme špatně, prozradil nutriční poradce Pavel Suchánek.
RNDr. Pavel Suchánek
Institut klinické a experimentální medicíny Praha (IKEM) – výzkumný pracovník se zaměřením na vliv výživy a pohybové aktivity na hladinu cholesterolu v krvi a dalších rizikových faktorů onemocnění srdce a cév.
Jaké nejčastější chyby během hubnutí děláme?
Jsme nedůslední, netrpěliví a nepřiznáváme si všechno jídlo, sladkosti, zákusky, které za den sníme. Naopak nadhodnocujeme intenzitu fyzické aktivity a nadsazujeme množství spálené energie.
Lze doporučit nějaký postup, který usnadní redukci hmotnosti?
Dobré je pravidelné zapisování si jídelníčku. Vhodná je i spolupráce s odborníkem, který podle našich zkušeností může mít zásadní přínos v tom, že vypíchne chyby, o kterých třeba ani nevíme, nebo je nevnímáme jako zásadní.
Kdy by se člověk do hubnutí určitě neměl pouštět?
Pokud není zcela zdráv, například pokud má chřipku, nebo pokud není zdráv z pohledu lékaře. Začínat s redukcí hmotnosti by ženy neměly ani v těhotenství a v období kojení.
Zdroj: TZ Amway