Dobrý den,
děkuji za tento článek. Mám ještě dotaz - rozmáhá se též opravdu rozšířené tvrzení, že je tetanovka potřebná k píchnutí náušnic u holčiček. Zde si jista popravdě zcela nejsem, je možno předpokládat, že jde o uzavřenou ránu a občas se i dírka zanítí a hnisá...připadá mi ale "hysterie" kolem této problematiky zase až moc velká, jako to bývá v očkovací sféře zvykem..
Děkuji a zdravím.
Nejde o tvrzení. Ale o to, že PLDD, kteří náušnice píchají si tím jistí záda. Kdyby náhodou to dítě tetanus dostalo. Ale logicky je to blbost. Novorozenci a kojenci nebudete na ucho dávat kravský hnůj.
Většina rozumných lékařů propíchnutí ušních boltců tímto očkováním nepodmiňuje. Leckde se propichují uši již na porodnici.
Osobně si myslím, že o zkrášlovacích a nevratných zákrocích si má člověk rozhodovat sám. Každé zbytečné píchnutí a působená bolesti malému dítěti je prostě zbytečné.
S tím souhlasím. Také jsem dcerce nechala propíchnout ouška až v pěti letech, kdy si to vyžádala sama :) (Protože jsem neviděla nejmenší smysl v tom, aby novorozeně mělo náušnice.) A potvrzení o očkování po nás nikdo nechtěl, ačkoliv ouška nepropichovala naše pediatrička, nýbrž profesionální "nastřelovačka." (Pokud by to dělal pediatr, tak předpokládám, že má v kartě záznam o tom, že dítě je/není očkováno proti tetanu.) Ale dcera samozřejmě očkovaná je...
V tetovacím a piercingovém studiu se, co vím, tetanovky také nepíchají. Tetování i piercing se neprovádí jenom ve specializovaném studiu, ale i "po domácku" a předpokládám, že u osob, které když by byly na krásně očkovány v dětství, v dospělosti na přeočkování nechodí a neslyšela jsem, že by někdo dostal tetanus.
Pred cestou do zahranici jsem se nechal ockovat proti zloutence A. Pritom lekar zjistil, ze mam propadle ockovani proti tetanu a tvrdil, ze se to musi ockovat soucasne. Po druhe davce "tetanovky" jsem mel celou noc silene krece, nejdrive v prstech u nohou, pak v celych nohou tak, ze jsem je prakticky nemohl ovladat.
Informoval jsem o tom okamzite lekare a ten tvrdil, ze treti davku mi jiz davat nebude, protoze jiz v zivote videl nekolik silenych reakci na toto ockovani. Znamena to, ze toto ockovani jiz nikdy nebudu mit "splnene" a cela situace s pripadnou prvni a druhou davkou se bude opakovat ? Zazit bych to znovu jiz nechtel ...
Lze udelat test na stav protilatek v krvi. Jenze Mudri ho neradi delaji,jelikoz je pry drahy.Takze po propadnuti tetanu jsem zjistila timto zpusobem,ze mam bohate protilatek na dlasich 15 let.A kdybych je nemela stejne bych se ockovat nedala.Mira rizika je dnes vetsi z ockovaci latky nez vlastni nemoci.
Ako booster davka dospelemu cloveku sa nema pichnut nahodou len 1 davka? Preco chcel pichat 3 davky, vsak nejďe o zakladne ockovanie ale len preockovanie...mohol by sa k tomu vyjadrit pan doktor Vavrecka...osobne si uz ziadnu tetanovku pichnut nedam, po jednom preockovani vznik xy alergií, alerg. Sennej nadchy, po dalsom preockovani alerg. Astma, zihlavka, opuch viecok... No katastrofa... Nikdy viac uz...
No dobre si to zrejme pamatam, lebo aj tu na fore to pise Mig : "Preto sa nikdy neopakuje tzv. základná 3-dávková séria, vždy sa aplikuje už len jednodávkové preočkovanie (u ľudí, ktorí už v živote základnú sériu absolvovali)."
Takze pan doktor sa dost sekol...takze ziadnu 2. A 3. Davku Vam pichat nemal... Esteze to nedopadlo horsie nejakym Guillan-Barre syndromom a podobne...ach jaj...a potom, ze laici nestudujte medicinske info a len doverujte odbornikom...vsak ale keby sa dalo...
Bohužel doktoři v Česku mají jiné názory. Nenechal se pacient (i když jde o zdravého člověka) pravidelně přeočkovat, během 10 či 15 let od posledního očkování? Musí dostat tři dávky aby se obnovilo základní očkování! I kyby ho to mělo zabít (třeba 80-ti letou babičku).
P.S.
Takovýmto jedincům (věřte že nejde vůbec o výjmečný názor jednoho lékaře) jste nuceni svěřit se do ruk.
Poškodil vás lékař? Odregistrujte se u něj a dejte mu znát proč. Pak si ještě alespoň tři roky kontrolujte zda si za vás nepíše úhradu (běžně to parchanti dělají) a případně ho ihned nabonzujte.
Nemůžete se s doktorem domluvit, jste znásilněni? Způsobte mu újmu na majetku. Klidně mu propíchejte pneumatiky, zapalte auto, rozbyjte okna, zapalte ordinaci, nechto ho zmlátit,... Toto není žádné navádění k bezdůvodnému násilí či způsobování škod. Nemůžete je ale nechat si s vámi dělat co chtějí. Pokud použijí donucovací prostředky musí počítat s adekvátním protiopatřením či přímo cílenou odvetou. Příště vám pod záštitou zákona a státu mohou odebírat orgány.
No je pravda, že já jsem u svého obvodního lékaře obdržel informaci, že pokud se dělá přeočkování do 10 let, pak se skutečně používá pouze jedna dávka. Poté, co se zjistilo, že mám tetanus propadlý skoro 15 let, tak jsem byl informován, že se přeočkování děje třemi dávkami. No vzhledem ke zdravotnickým aférám v poslední době, kdy nešlo ani tak o zdraví pacienta, ale k zisku "zdravotnické" společnosti a ke stálepřetrvávajícímu a dodnes pořádně nezodpovězenému dilema, kolik vedlejších, skrytých a nežádoucích projevů vakcína má, to vypadá, že mě asi na tetanus už nikdo nedostane .... :-)
Jenže od té doby se posunula hranice pro přeočkování. Nejprve byl interval pro přeočkování dokonce jen 5 let, později 10, pak už oněch 15 (čili to vlastně propadlé nebylo) a od letoška se doba pro přeočkování prodloužila na 20 let.
Sama jsem měla po jednom očkování na tetanus velké komplikace. Trvaly několik let a vzhledem k tomu, že se nenašly jiné důvody mých obtíží, jsem přesvědčená, že to všechno byly následky toho očkování. Řízla jsem se tenkrát nožem a potřebovala jsem ránu zašít, protože byla mezi palcem a ukazovákem. Došla jsem tedy na chirurgii, kde usoudili, že zašít nic nepotřebuji, že stačí zalepit (jistě, jizva tam zůstala asi 15 let), ale zato že potřebuji tetanovku (byť jsem ji neměla propadlou). Měla jsem po očkování tvrdou bouli a několik dní po očkování jsem upadla do stavu, kdy mi ztuhlo celé tělo a já se nemohla vůbec hýbat a měla jsem dýchací obtíže (nemohla jsem popadnout dech). Odvezli mě do nemocnice, mezi tím se mi ale postupně vrátil cit do rukou i nohou, ale byl to hrozný pocit. V menší míře pak obtíže přetrvávaly několik let, kdy jsem chodila na všemožná vyšetření, ale nic mi nenašli.
Jsem za tento clanek velice vdecna. V roce 98 jsem byla na preockovani. Po prvni injekci se u mne rozvinula pomerne silna alergicka reakce, takze zbyvajici dve jiz nebylo mozno podat. A do 3mesicu se u mne plne rozvinul Me/cfs. Pred dvema lety jsem se prestehovala z mesta na vesnici a muj soucasny lekar neustale resi, jak me pod dohledem, nejlepe na JIP, NECHAT PREOCKOVAT. Me tvrzeni, ze pravdepodobnost umrti na ockovani je 100% oproti 1%, ze zemru na tetanus, nese velice nelibe. Nechci tuto nemoc bagatelizovat, ale v souvislosti s Me/cfs trpim i lekovou intoleranci, takze jsem "protitetanovku" odmitla i v pripade, kdy mi pes prokousnul ruku. Musela jsem podepsat potvrzeni, ze jsem si vedoma vsech rizik a prebiram veskerou odpovednost za sve jednani. Na druhou stranu, co jineho mi zbyvalo? O tom, cim jsem si doma ono hluboke poraneni lecila, radeji pomlcim, nemuselo by se to setkat s pochopenim. :)
To nie je pravda, aj konvenčná medicína pozná profylaktické podávanie antibiotík, najmä metronidazolu.
Mimo konvenčnej medicíny existujú vysoké intravenózne dávky sodného askorbátu (minerálnej formy vitamínu C), ktorý inaktivuje tetanický toxín. Potvrdili to aj kontrolované štúdie a z tohto pohľadu je metóda dokonca vedecky lepšie podložená než tetanová vakcína. Je teda dosť bizarné, že táto bezpečná odskúšaná metóda sa nepoužíva, a namiesto toho sa plošne očkuje riskantnou a kontroverznou vakcínou.
Presnejšie informácie tu: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
Dobrý den Petře, pane Tuhársky.
V první řadě mi dovolte poděkovat vám za vaše překladatelské a zároveň souborné dílo "Vitamín C a megaskorbická liečba - zabudnutý poklad" a zejména pak za váš přístup "zdarma doastal - zdarma dávám". Soubor obsažených informací je vskutku pozoruhodný a zdaleka ne jen o kyselině askorbové.
Dále se chci omluvit za malé zneužití této diskuse. Rád bych vznesl pár dotazů (i když jak sám uvádíte rady nedáváte), které by mohly zajímat více lidí a zároveň mám možnost udržet si větší anonymitu (vás za odhození pseudonymu, stalo-li, se obdivuji).
Kyselina askorbová
V Česku se mi podařilo sehnat akorát od firmy Vitar. Jde o čistou kyselinu L-askorbovou (100%), v práškové formě (5 ml = 4 g) v ceně 75-81 Kč/100g.
Niacin
V Česku se mi nepovedlo sehnat čistší formu než tabletky Niacin amidu po 18 mg (500 tablet = 100 g = 9 g kyseliny nikotinové). Distributor Bohumír Svoboda, Říčany - Strašín. Vím, že s niacinem zkušenost máte, nemohl byste mi/nám doporučit nějaký volně prodejný přípravek, výluh z tabáku,...?
Mám starý problém s rozbitou dásní. V minulosti se mi již párkrát podařilo nastarovat proces znovuzhojení (bohužel nikdy jsem přesně nepochopil co bylo klíčem), ale nikdy nedopadl podle očekávání. Nyní má tělo dlouhodobě dostatek vitamínu C, značně se mi i snížila střevní toleranční mez (ve zdraví) a začal jsem užívat zmíněný Nikotin amid i když není ideální. Bohužel se mi nedaří donutit tělo aby se starým úrazem zabývalo, i když v případě ran jinde na těle jsem byl úspěšný. Nenapadá vás něco?
Thiamin
Ještě jsem ho nesháněl, ale pravděpodobně mne čeká stejný problém jako u niacinu. Můžete nějaký přípravek doporučit?
Známému boreliosa poškodila nervy a už roky s tím urputně bojuje, jsem si jistý že by mu pohla thiamono - askorbická léčba. Ale nevěří ani na vysoké dávky vitamínu C, ani čehokoli jiného. Bere jen pivovarské kvasnice, ale jeho stav se rok od roku nelepší a občas se i výrazně zhoršuje. Myslím, že vysoké dávce thiaminu, by nastala tak prutká (zatím jen dočasná změna), že by se dal konečně přesvědčit k tomu aby se už vyléčil jednou provždy.
Cannabinoidy
Jisté neduhy svého těla jsem dříve velmi úspěšně zvládal přidáváním kanabinoidů do jídla (myslím že rozumíte) a mastmi. Ano podařilo se mi poznat i omamný účinek a dokonce jsem si to i řádně užil. Nicméně, u mé léčby nebylo zpravidla nutné aplikovat tak vysokou dávku. Dávku zvyšuji výjmečně, pouze když si chci hlouběji zameditovat - k žádným výrazným ovlivněním nedochází, spíše jen k lepšímu kontaktu s vlastním tělem.
Od doby kdy beru kyselinu askorbovou, jsem neměl a necítil potřebu užívat lék obsahující kanabinoidy. Problémy ustaly, došlo k dočasné remisi (při léčbě nachlazení kdy jsem užíval 100-200g kyseliny askorbové denně, a problémy zmizely trvale a zatím se nevrátily. Přesto jsem se po čase rozhodl v saturaci těla kanabinoidy pokračovat.
Časem jsem se rozhodl meditovat, shodou náhod o účincích vitamínu C na mé tělo. Bohužel, kanabinoidy přestaly účinkovat "omamně", to u mne platí přinejmenším při dávce kdy užívám 24 a více gramů kyseliny askorbové denně. Při nižších dávkách jsem neexperimentoval, nemám dostatečnou zásobu a i tu musím dát do oleje (mast se zdá, přinejmenším na drobná poranění, fungovat stále).
Otázka zní! Jak se vzájemně ovlivňuje zvýšené množství kyseliny askorbové v plazmě a dodaných exokanabinoidů? Má smysl vůbec kanabinoidy tělu dodávat? Můj původní plán byl systit letos průběžně své vlastní tuky kanabinoidy.
Děkuji vám za názor, reakci. Domnívám se, že odpověď na tyto otázky může zajímat nejenom mne. Ještě jednou se omlouvám, že se snažím zůstat v anonymitě.
Pěkný den, hodně úspěchů a zdraví přeje "skoro poserka" (když je nemocný a léčí se).
P.S.
Nevím kolik na Vitaliu dnes chodí lidí, možná by vám mohlo stát za to přesvědčit panem Tuhárského k rozhovoru.
Na druhou stranu bych možná pana Tyhárského i odrazoval, tento website docela často působím dojmem, že je financován penězi určenými na propagaci vakcinace a dále nekriticky přejímá názory které bych zařadil mezi politické a zdravotnické lobby a vymývání mozků.
Dobrý deň,
sám od seba konkrétne výrobky nezvyknem menovať, aby to nebolo chápané ako reklama, ale na priamu otázku odpoviem. Pokiaľ sa nemýlim, Vitar nie je výrobca, kyselinu askorbovú len od niekoho dováža a balí (tak ako väčšina firiem). Nemám priamu skúsenosť. V ČR je kvalitný výrobca kyseliny askorbovej, Kulich Pharma Hradec Králové. Dá sa kúpiť aj lacnejšia kyselina askorbová v DM drogérii v 100g baleniach, no subjektívne vzaté, niektorí ľudia mi po nej hlásili hnačku aj pri pomerne nízkych dávkach, pričom iné značky tolerovali bez problémov. Neviem, čím je to spôsobené, ja ju používam na bežné účely, pri liečbe sa však aj mne zdá, že jej tolerujem menšie dávky než od Kulicha. Pripúšťam, že je to subjektívne.
V lekárňach dostať ešte tabletkové formy od rôznych výrobcov/baličov, tam je cena mnohonásobne vyššia než pri čistom prášku a treba si dobre vyberať z hľadiska použitých prísad (farbív, konzervantov, tabletkovacích zmesí apod.)
V zahraničí je väčší výber. Dá sa objednať napríklad zmes minerálnych askorbátov C-Salts, ale tam by som odporúčanú dávku 4g výrazne neprekračoval, aby nedošlo k predávkovaniu minerálmi. Ak treba vyššie dávky, doplnil by som C-Salts radšej sodným askorbátom alebo kyselinou askorbovou. Ďalej, napr. Swansonvitamins.com predáva kyselinu askorbovú aj sodný askorbát v rôznych baleniach od rôznych výrobcov. Ponúkajú aj iné vitamíny výbornej kvality aj ceny, napríklad aj spomínaný niacínamid, tiamín atď. Je viacero dobrých výrobcov, cena, dávkovanie a prevedenie sú veľmi rôznorodé a ja nechcem vyzdvihovať konkrétnu značku.
Človek si to musí odskúšať sám a zistiť, čo mu vyhovuje, čo dobre toleruje a čo utiahne peňaženka (dovoz je takmer 2x predražený kvôli poštovným a colným nákladom).
K ďalšej otázke, myslím, že telo sa s problémami vysporadúva postupne. Chronické veci sa liečia pomalšie, kľudne aj mesiace alebo roky. Klesajúca denná tolerancia vitamínu C môže značiť, že telo už postupne vyrovnalo nejaký deficit a možno sa pustí aj do opráv. Možno ho ešte podporiť enzýmami (buď zo surovej zeleniny, alebo v kapsulách) a zinkom v bežných dávkach. Niacínamid treba ešte podporiť B-komplexom.
Pokiaľ ide o kanabinoidy, túto oblasť som neštudoval. Ale publikácie súvisiace s vitamínom C uvádzali výrazný detoxikačný účinok vitamínu C vo vysokých dávkach voči ópiátom, barbiturátom apod, takže je pravdepodobné, že aj tu došlo k takémuto javu - odstráneniu potreby, a pri aktuálne vysokej dávke Cčka dokonca aj k priamemu zrušeniu účinku. Nepoznám pozadie Vášho užívania, ale povedal by som, že je zbytočné užívať kanabinoidy spolu s vysokými dávkami vitamínu C, pretože sa ich účinky môžu navzájom vyrušiť. Uprednostnil by som vitamín C.
Nie som lekár a toto je len môj osobný názor.
Když už jsem to tu veřejně začal, tak dodám veřejně ještě dodatek...
Asi po měsíci mi došla trpělivost a tak jsem všechen denní příděl niacinamidu přesměroval do jediné "dávky na noc". Jestli to bylo tímto, nebo tělo již mezitím dosáhlo jisté saturace nevím, ale dáseň začala reagovat - trochu zbytněla a dorůstá. Bohužel je hojící se místo i citlivější na čištění zubů a musím být značně opatrný, snadno se lze poranit a dojde ke krvácení. Nyní tedy na noc užívám 400 mg niacinamidu, ale zdá se že 300 mg by mohlo stačit.
Zajímavé je, že asi čtvrtý den užívání jen jedné dávky, jsem zpozoroval značné celkové zpevnění dásní. Myslel jsem, protože ke zpevnění došlo již v minulosti a sice pod vlivem kyseliny askorbové, že další zpevnění není ani možné. Snad se tentokrát opravdu zhojím.
**
Petře, až posbírám dalších pár zkušeností, ne jen se sebou samotným, něco vám pošlu mailem.
Na hodně věcí mám dnes nějaký názor, ale vím jistě, že se časem trochu pozmění. A přestože nebudu hovořit již o každém detailu (protože mi zevšední, nepřekvapí mne již), bude to přínosnější.
Momentálně jsem ověřil na otci (svoji reakci znám, otec se vysokých dávek vitamínu C stále bojí), že včasné podání vyšších dávek dokáže spolehlivě zastavit začínající nachlazení, rýmu.
Stačilo 10g (normálně bych dal 8 g, ale nevěděl jsem jak dlouho už bojoval), za dvě hodiny 4g, za další dvě hodiny poslední 2g, na noc 1g tabletu s pozvolným uvolňováním.
Rýma se mu zastavila a úplně zmizela asi hodinu po podání zmíněných 10g. Měl jsem trochu obavu z neúspěchu, protože se mu udělalo natolik dobře že začal blbnout v kuchyni (včetně krátkého máchání ve studené vodě), ale dopadlo to dobře a rýma ani únava se mu již nevrátili.
Skvělý článek! Pište prosím dál :-).
Jen bych ještě poprosila, zda byste mohl doplnit, jak se preventivně chovat při poranění (nechat chvíli krvácet, omýt, ošetřit peroxidem - píšu to správně?) a taky rozdíl mezi onou akutní tetanovkou ze závěru článku (není náhodou k ničemu, neboť vytvoření protilátek trošku trvá?) a podáním přímo protilátek.
A ještě - otevřít možnost, že očkování třeba stejně úplně nefunguje...?
Děkuji :-).
Děkuji za článek! Spoustu z něj mám již načteno a přesto vše, i veškeré doplněné výpočty apod., takto souhrnně opravdu velmi oceňuji.
Bude to rok, co jsem přemýšlela, zda mé neočkované dvouleté děcko nenaočkovat alespoň proti tetanu (i když načtené info korespondovalo se článkem) - média a vlastní nejistota jsou velkým strašákem. Nakonec zvítězila fakta před vlastním strachem. Nyní prožívám to samé, co loni.. naočkovat teď již skoro tříleté děcko?
Po přečtení článku - ne! I proto bych však uvítala rady, jak postupovat v případě hlubokého poranění dítěte. Nechat ránu otevřenou a chvíli krvácet, peroxid... ale co když bychom skončili v nemocnici? Co obnáší akutní tetanovka - má význam?
Děkuji za případné doplnění a.. zůstanu věrná Vašim článkům :-)
Z.
Vážení kolegové,
je hezké tyto vaše reakce číst a sledovat zájem na facebooku o článek. Trošku prakticky mne ale mrzí, že jiná témata seriálu nedosáhla takové odezvy, přestože jsou - dle mého názoru - ještě závažnější a hrozí ještě výraznějšími důsledky v běžné prokomerční praxi. (Například testace protilátek.)
Nicméně vaše reakce zde obsahují mnoho zajímavých a rozhodně řešitelných otázek. K tetanu bych se proto s nějakým časovým odstupem vrátil ještě ve druhém díle a pokusil bych se již pouze cíleně doplnit odpovědi na alespoň některé otázky právě z tohoto diskusního fóra.
Tudíž - ptejte se.
Přeji vám hezkou neděli..
Autor
slo by doplnit i presny statistiky k tetanu? treba za poslednich 50 let
- pocet onemocneni
- pocet umrti
- pocet komplikaci po "vyleceni" neockovanych
- pocet komplikaci po "vyleceni" ockovanych .. jsou-li?!
- pocet injekci
- pocet komplikaci po injekci
realny data - zadny predpoklady)
a kdyby byly oboje komplikace i nejak rozcleneny .. bylo by to super :-)
dik
Našla jsem článek v pdf, kde statistika je. Viz http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1737078/ (odkaz na tu stránku je na stránce http://en.wikipedia.org/wiki/Tetanospasmin - v seznamu zdrojů, bod 4 "Tetanus". Journal of Neurology, Neurosurgery, and Psychiatry 69 (3): 292–301)).
A too jsem googlila jen chvilku...je tady docela hezky shrnutý počet případů tetanem za posledních 60 let, počet umrtí, kolik z toho lidi bylo očko kolik neočko, v jaké věkové skupině...
http://www.vakcinace.eu/data/files/prezentace_hradecke_dny/2013/13_janoutv_epidemiologietetanu.pdf
Nějak to nekoresponduje s výpočty pana Vavrečky, že by při neočkované populaci zemřeli v ČR 4 lidi...protože nyní ve zcela proočkované populaci to jsou ti 0-4 lidi ročně...a v neočkované to bylo cca 40-100 případů ročně.
Diskuze je sice stará, ale kdyby na ni v budoucnu někdo náhodou narazil, stejně jako já dnes...
Váš odkaz je skvělý. Jen v ČR (zřejmě myšleno bez Slovenska) za období 1960 až 1993 1067 případů onemocnění na tetanus. Z toho 522 smrtelných. Z grafu neskutečný rozdíl v letech, kdy se ještě neočkovalo a pozdějšího "proočkovaného" období.
Jedna z nejbolestivějších smrtí. Je na rozhodnutí maminek, jestli očkují svoje dítě nebo ne. Ale každé dítě přijde do styku s hlínou, když si hraje. Mnoho dětí přichází do kontaktu se zvířaty.
Jasné je jedno. Statistika onemocnění uvedená v tomto článku je nesmyslná. Jedná se jen o odhad autora, čerpání z nelékařských zdrojů nebo je v tom úmysl pro podporu boje proti očkování? Nakolik jsou pravdivé další články?
Milá Katko,
po letech jsem se dostal k tomu článku náhodou zpět a koukám na ty uvedené odkazy. Ta data jsem měl k dispozici již tenkrát. Nemůžete samozřejmě k úvahové linii článku kalkulovat data z roku 1960 k současné (modelové) neočkované populaci (2010-2020). Vezměte z tohto intervalu tak posledních pět let (1988-1993) a i to je k roku 2016 již staré. Odečtěte poté infekce a úmrtí u neočkovaných a udělejte si svůj odhad na jeden rok v současné době. Asi dojdete k vyššímu číslu, než je uvedeno v článku, ale nebude to žádný echt-dramatický rozdíl.
To, co jste ale asi nepostřehla - nebo nechtěla postřehnout (?) - v mém článku je to, že jsem mu dal "protiváhou" obrovskou rezervu na té druhé straně. Ta rizika očkování proti tetanu jsou vysoce podhodnocená s ohledem na dostupné vědecké údaje. V roce 2013 jsem se s tím opravdu nechtěl potýkat přesněji, strašně by se to natáhlo. S ohledem na možnost nepřesnosti při určování přínosu jsem tedy korektně podcenil rizika, abych to vyvážil. Když jsem si to přepočítával přesněji, ten rozdíl očkováním zachráněných a očkováním vyřízených je pořád kolem nuly nebo spíše záporný. Pokud chcete klidně si ta rizika očkování spočítejte v tom vašem intervalu 1960-1993.
S vaší reflexí tedy nemohu souhlasit. A rozhodně mi můžete věřit - nic jsem neudělal naschvál. :-)
Bylo to tusim jiz v jednom z predchozich clanku - ty protilatky obvykle vydrzi dele nez deset let a i test si muzete zazadat obvodni. Nicmene tam cuju problemy kvuli nastaveni limitu od pojistoven (je to jenom domnenka) a mozna muze byt potreba si to zaplatit. Nebo obejit obvodni, jsou soukromi odberci krve, najit pres Google a dotazat se jich.
Tetanová vakcína patrí medzi výnimky - kým ostatné vakcíny strácajú účinnosť bežne po 5-max. 10 rokoch, tetanová zanecháva silnú imunitnú pamäť a preočkovaním je možné obnoviť hladinu protilátok aj s odstupom 25 rokov. Preto sa nikdy neopakuje tzv. základná 3-dávková séria, vždy sa aplikuje už len jednodávkové preočkovanie (u ľudí, ktorí už v živote základnú sériu absolvovali).
Ponechajme teraz bokom diskusiu o tom, či vôbec protilátky majú nejaký reálny význam v prevencii tetanu, keďže kolujú prinajlepšom v krvnej plazme, kým tetanický toxín sa šíri pozdĺž nervových vlákien kde je pre ne nedosiahnuteľný.
Tato poznámka je velmi zajímavá a řešil jsem ji i při přípravě článku, ale raději jsem se tomuto problému vyhnul. Proč?
Protilátky v prevenci tetanu nejsou v rámci aktivní imunizace "namířeny" proti bakterii, ale jsou skutečně namířeny proti tetanospasminu. (Složkou vakcíny - Infanrix Hexa - nejsou antigenní složky clostridium tetani, ale je to tetanický anatoxin.)
Pokud by protilátky proti tetanospasminu vůbec nemohly fungovat, protože se zkrátka vůbec nedostanou tam, kde se tetanospasmin šíří - podél nervových vláken - mělo by to současně znamenat, že nemůže princiliálně vůbec fungovat ani pasivní imunizace přímým podáním protilátek proti tetanosmasminu (například Tetabulin S/D).
Obávam se, že zpochybnění výsledků těchto klinických studií s pasivní imunizací, které se jeví průkazné, je zkrátka "příliš velké sousto". Sám na to nemám vyhraněný názor.
Autor
Je to naozaj zložitá téma. Ako vo väčšine očkovacích tém, aj tu je viac otázok ako odpovedí. Ale kým biznis frčí, odpovede asi nie sú až také zaujímavé... A úprimne rád by som videl nejaké skutočne spoľahlivé vedecké štúdie o účinnosti aspoň toho TAT, keď už nie sú o účinnosti vakcíny. Máte poruke nejakú citáciu? Ak nie, nenahnevám sa...
Ďalšou zaujímavosťou je, že protilátky proti tetanickému anatoxínu údajne nie sú úplne identické s protilátkami voči reálnemu toxínu. Možno nejaké zmenené molekulové uhly kvôli "denaturácii" toxínu v procese výroby a skladovania vakcíny, ktovie...
Že to s tými ochrannými protilátkami nie je také jasné svedčí aj fakt, že sú zaznamenané prípady, kedy ťažký tetanus dostali ľudia s vysokými hladinami protilátok (jeden mal až 16x vyššiu hladinu, lebo komerčne predával svoju krvnú plazmu na výrobu tetanového séra!).
A do tretice, existuje aj prirodzená imunita proti tetanu. Získava sa vdýchnutím alebo prehltnutím tetanových spór a čo je zvláštne, vôbec nesúvisí s protilátkami! A zvláštne je aj to, že prirodzená imunita funguje len voči konkrétnemu kmeňu C tetani! Čiže je založená na úplne inom (málo preskúmanom) princípe než vakcína.
Je to slabší. Já jsem procházel zatím pouze některé citace těchto zdrojů, ale nikoliv originály studií:
(V těchto zdrojích však pravděpodobně něco odcitováno lépe bude.)
Passen EL, Andersen BR. Clinical tetanus despite a “protective” level of toxin-neutralizing antibody. JAMA 1986; 225(9): 1171-3.
Dal-Ré, Gil A, González A, et al. Does tetanus immune globulin interfere with the immune response to simultaneous administration of tetanus-diphtheria vaccine? A comparative clinical trial in adults. J Clin Pharmacol 1995; 35: 420-5.
Centers for Disease Control and Prevention. Recommendations of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP): diphtheria, tetanus, and pertussis—recommendations for vaccine use and other preventive measures. MMWR Morb Mortal Wkly Rep 1991; 40(RR-10): 1-25.
Prečítal som si uvedenú štúdiu. Mám z toho rozpačitý dojem.
Skúmali účinok ľudského tetanového imunoglobulínu (HTIG) (pasívna imunizácia) u ľudí, ktorí mali hlboké zranenie. Takže išlo o profylaktické podanie, nie o liečbu tetanu.
Štúdia nemala placebo skupinu, všetci pacienti dostali HTIG. Išlo o ľudí, ktorí boli kedysi očkovaní proti tetanu, poslednú dávku dostali pred viac než 10 rokmi. Napriek dlhej dobe, už pred podaním HTIG mali hladinu protilátok, a podanie HTIG túto hladinu ovplyvnilo len nevýrazne, takže autori mali problém vôbec vyhodnotiť výsledok. Nárast hladiny bol, ak dobre počítam, iba cca o 23%.
Časť pacientov dostala aj tetanovú vakcínu, tá zdvihla hladinu protilátok až 10-násobne, ale odhadujú že až cca na 6. deň, pričom tetanus prepukne zvyčajne do 3-20 dní.
Nie je tam žiadny dôkaz, ani nehodnotili, či podanie HTIG má alebo nemá nejaký vplyv na priebeh tetanu. Bolo to síca zaujímavé čítanie, ale nijako z toho nevyplýva efektívnosť tohto zákroku, odhliadnuc od toho, že konvenčná medicína ho s radosťou urobí lebo má k dispozícii zúfale málo iných možností. A tie, ktoré má (IV vitamín C) zase nevyužíva.
Idem ešte pozrieť odkazy citované v štúdii, a registračné dokumenty - zaujímalo by ma, na základe čoho vôbec dostala vakcína a HTIG licenciu.
U mě propukl tetanus právě po naočkování špatnou vakcínou. Do druhého dne místo vpichu tvrdé, rudé, horké. Zduřelé uzliny, teplota, bolest v krku, zimnice, motání hlavy. Protože jsem vlastně dostala dávku přímo do krevního oběhu, šlo to rychle a do 24 hodin. Dostala jsem ATB a do tří dnů mi už nic nebylo, chodila jsem i normálně do práce. A u MUDr. mi potvrdili, že byla závadná vakcína, že jsem prostě prodělala tetanus, jen škoda, že prý se neudělá v tomto případě celoživotní imunita jako u jiných nemocí. No a pak mi ještě vysvětlili, že vlastně píchnutí tetanovky při zranění jako prevence, je nesmysl, protože pokud bych dostala tetanus ze zranění, tak vypukne do tří dnů až týdne od úrazu. Zatímco protilátky se po vakcíně začnou tvořit až nejméně po 14 dnech. To už budu léčená ATB a vlastně mi pak spíš ta vakcína tím jak se v těle bude prát s imunitou spíš uškodí. Ale prý se to tak dělá pořád tak nějak ze setrvačnosti. Úraz, píchnutí tetanovky.
Vážený pane doktore,
velmi Vám děkuji za tento seriál, kde uvádíte jasně a srozumitelně fakta o očkování, která nám lékaři ve vlastním zájmu nesdělují.
Zajímal by mě Váš názor na povinná očkování dětí do dvou let. Jsou opravdu dnes ještě tak nutná? Osobně mám hrůzu z představy, že do tříměsíčního tělíčka vpravují 6 vakcín a další měsíce další a další. Chtěla bych Vás tímto poprosit o článek na toto téma, budu Vám velmi vděčná. Předem děkuji, s pozdravem VS
Ano plne souhlasim, jde jen o bussiness ... ted je otazka, maji vakciny proti tetanu rtutovy zaklad, nebo hlinikovy.
Dalsi poznatek, zastrelil bych kazdeho, kdo pri porovnavani ockovaci latky studuje stejny toxicky zaklad a neporovnava vakcinu s fyziologickym roztokem, tedy vlastne cukrem s H2O ;-)))
Rtuťový. Posledně jsem z toho měl velmi dlouho (asi měsíc) urputné trnutí šíje a z toho pak následnou bolest hlavy (i se zvracením). Už dávno jsem se rozhodl, že na další očkování už mne nedostanou, postup jak na doktora jsem už vymyslel dávno.
To je moje "prevence" před případným policejním doprovodem, což se prý komusi v Česku, u "jeho" doktora přihodilo.
Otázka je, zda se s doktorem napřed nezkoušet dohodnout. Stejně mne čeká nalezení doktora pro dítě (děti) a ten jim podá jen to co schválíme nebo nic! Pokuta za neproočkování není takový problém (pokud vzteky něco nerozflákám, nebo někomu rovnou neublížím - velmi pravděpodobné), ale když člověk nemá doktora, kterému nemůže věřit alespoň v tomto ohledu, když navíc ví že jeho způsob léčby nestojí za nic...
Já když jen uvážím, kolik lidí si na komplikace spojené s tímto očkováním stěžuje (a oznamuje to svým lékařům) a že tito lékaři dobře vědí, že přeočkování stačí minimálně až po patnácti letech, a přesto nemají problém vás očkovat i častěji než jednou za deset let... Nechápu jak jim můžete vůbec ještě cokoli věřit.
Kazde poraneni (vcetne onoho hlubokeho psiho kousnuti) nekolikrat za den "vyperu" v pracim prasku. Pouzivam Lanzu, obsahuje hodne kyslicniku ,ale narozdil od klasickeho tekuteho ranu nerozlepta. Mensi poraneni a oderky se zahoji jiz po prvnim "vyprani". Staci 10-15 minut v beznem roztoku, jaky se uziva na prepirani pradla v ruce. Timto zpusobem se daji zalecit VSECHNY kozni defekty, vcetne infekcnich bradavic ci nehojicich se ran. Predesilam, ze koupel rany nepali, nestipe, po koupeli staci osprchovat cistou vodou a kdo ma sussi kuzi, muze ji osetrit vazelinou ci modrou Indulonou. Je vsak dobre se vyhnout rane,dokud se na ni neutvori nova kuze. Praktikuji tento zpusob jiz 20let a pomaha i vsem,kterym jsem jej poradila. U lekare se jim vsak nechlubim, povazovali by mne za "cvoka". :)
uauuu, že prací prášok na otvorenú ranu! môžno som len precitlivená, ale vždy, keď niečo periem v rukách, mám ich z toho ešte niekoľko dní začervenané a vysušené, vyštípané. Neviem si predstaviť, že by som do práškovej vody strčila ranu, veď by som sa zbesnila. Radšej Betadine...
Dobrý den, moc děkuji za článek. Prosím, aby pokračování ohledně odmítnutí bylo co nejdřív :) Jedno dítě již na hygieně (coby neočkované) nahlášené mám. Za 3 týdny odmítnu očkování pro druhé dítě a cca do roka nás budou popotahovat kvůli odmítnutí očkování třetího dítěte. Takže to pro mne je velmi zajímavé téma.
Syn měl epileptický záchvat, který vypukl pravděpodobně jako následek očkování a já nehodlám riskovat zdraví svých dětí. Mimochodem: http://www.sukl.cz/sukl/informacni-zpravodaj-nezadouci-ucinky-leciv-2-2013 - jeden z hlášených nežádoucích účinků po podání hexavakcíny byl v loňského roku hlášen i epileptický záchvat :(
Vůbec se nebojte,
já už jsem také nahlášený. Můj případ však začne řešit pouze právní sebevrah. Mně to asi projde tiše. Vám to projde jinak. Ten díl musí ještě předcházet několik dalších témat. Pokud spěcháte v čase, podívejte se na stránky ligy pro lidská práva a sdružení Rozalio, mají tam k tomu dost informací.
Dnes je již naprosto jisté, že lze odmítnout všechna povinná očkování i přeočkování - stačí vědět jak. Prosím pouze neodpovídejte úřadům písemně sama. Pokud bude Vaše odpověď v čase nutná, dejte mi vědět. Redakce vám na mne dá kontakt.
JV
1. Co přesně bylo myšleno tím "neodpovídejte úřadům písemně sám/sama"?
2. Po zběžném prohlédnutí webu Rozalio mi není jasné jak se dnes v praxi liší přístup k očkování dětí a jak k dospělým (nepletu-li se tetanus je u nich jediné "povinné" očkování).
Jde mi o to, že jak se zdá (z doslechu, pár let zpět) tak u dětí se to většinou odbude pokutou (mnohdy v té nejvyšší sazbě - 5000 Kč) a šikanováním ze strany vychovatelek a učitelek (vůbec nechápu že mají právo mít přístup k takovýmto informacím). U dospělých to prý čas od času končí návštěvou police v zaměstnání a následném doprovodu na nejbližší hygienickou stanici, kde už byl nejeden člověk přinucen podrobit se očkování.
Pokud by vás to ještě před vlastním novým článkem příliš neobtěžovalo... Stačí ve zkratce.
První otázka je důležitá. Já se s doktorem už nějak srovnám, i kdybych ho měl zbít.
Doktora nebijte,
většinou jsme těžší váhová kategorie :-)
To je hodně složité tady do diskuse. Rozalio ani LLP tam zdaleka nemají všechno a dobře. Na ten článek se sám těším, ale ještě není na řadě. Ty triky, které lze použít jsou zajímavé.
Všechno užitečné pro tento je nutné dnes dovodit ze tří momentů:
1. Z judikatury Ústavního soudu a NSS vyplynulo, co zkrátka soudy v ČR spolknou, jak to spolknou a co už nespolknou a proč. Aby bylo možné tyto skutečnosti využít, musí se již od samotného začátku postupovat určitým argumentačním způsobem. Už několik lidí pracně dotlačilo před Ústavní soud svou stížnost a ten ji odmítl jako nedůvodnou (neřešil tedy ani věc samotnou) a měl přitom i pravdu.
2. Pokud dobře víte, kde "zajíce tlačí bobek" musíte přesně na tuto strunu hrát svou notu, aby si zajíc dobře uvědomil, že to je přesně to, co před soud Velká zaječí máma dostat vůbec nechce a nepotřebuje. Pak zajíc sám uteče a dá vám svatý pokoj... (Takových případů už je více a dokonce by se dal napsat článek o tom, jak nám zajíc utíká a kdy.)
3. Je nutné obrátit pokud možno důkazní břemeno v hypoteticky hrozícím sporu. Tedy nikoliv aby vy jako případný žalobce jste musel dokazovat platnost svých tvrzení a neplatnost tvrzení žalované, ale aby žalovaná musela prokázat neplatnost vašich tvrzení. To není vůbec jednoduché a jde to pouze v některých specifických případech avšak právě zde to jde velmi zajímavým a efektivním způsobem provést.
Pokud budete již záhy postaven do situace jak odmítnout očkování, držte se těchto pokynů:
1. Slušně, stručně, nekonfliktně, jednoznačně.
2. Písemně a kopii "reverzu" si nechat podepsat lékařem. Kupodivu doporučené dopisy umí zmizet ze spisů, když je to potřeba. Raději tedy z datové schránky, nebo současně doporučeně i e-mailem totéž.
3. Tvrďte, že očkování která odmítáte, nejsou natolik nutná a potřebná abyste musel být zbaven svých práv na rozhodování o preventivních zdravotnických zákrocích na svém dítěti.
4. Tvrďte, že vakcíny které mají být použity k očkování nemají dostatečně prověřenou bezpečnost a účinnost a že podle vašeho názoru představují pro vaše dítě větší zdravotní hrozbu než užitek. Je právem vašeho dítěte, aby nebylo vystaveno nedostatečně bezpečnému a přitom sporně užitečnému zdravotnímu zákroku.
5. Tvrďte, že věříte v přírodní síly, které nám poskytují ochranu, pokud si ji svým chováním v životě vůči druhým zasloužíme. (Tahle nebo podobná blbost bude možná vůbec nejefektivnějším bodem vaší argumentace, viz příští článek již tento pátek.)
6. Tvrďte, že některá očkování byste přesto rád uvážil, pokud by naplnění jejich zamýšleného cíle mohly přiměřeně bezpečně dosáhnout současné vakcíny. Žádejte po tom, kdo vás očkovat nutí, poskytnutí důležitých informací - žádejte vydání všech předregistračních klinických studií dané vakcíny v originálech, abyste se mohl odpovědně rozhodnout nikoliv zda očkovat (tam jste předběžně ZA), ale zda necháte dítě očkovat vám nabídnutou konkrétní vakcínou. Zajímá vás tedy nástroj nikoliv pohádka o krásném díle...
7. A to ještě není vše....
...zbytek si opravdu nechám až do článku, má to mnohé souvislosti.
Děkuji za odpověď. V podobném duchu se v podstatě nese i poslední (duben, 2013) vzor sdružení Rozalio - "Prohlášení o odmítnutí očkování".
O problematice s ÚS mám celkem jasno. Několik případů (z poslední doby kolem nesečtení se ovčanů) jsem měl možnost sledovat. Nicméně, a na webu sdružení Rozalio je to také uvedeno, jednání se nemusím vůbec účastnit… což je podle mne vhodné, ale je nutné písemně zdůvodnit.
Proto můj dotaz. Také proto, že vím jak některé společnosti reagují na skutečnost když vyjádření napadeného obdrží skrze právníka pojišťovny právní odpovědnosti. Bohužel neznám žádnou, která nemá přímo v podmínkách, že proti státu nevystupuje/nepomůže.
Pro úplnost, zde je názor sdružení Rozalio:
Pokud se jednání nechcete účastnit (právě z důvodu vyhnutí se nepříjemnému nátlaku), můžete se omluvit a odůvodnit to tímto způsobem: „Na ústní jednání se nedostavíme z důvodu využití svého práva dle čl. 37 odst. 1 Listiny základních práv a svobod na odepření výpovědi. Věc můžete projednat v naší nepřítomnosti. Jsme předvoláni pouze jako podezřelí ze spáchání přestupku a využíváme svého práva odepřít výpověď. Zároveň v předvolání nebyl uveden jiný právní důvod, u kterého by nebylo možné odepřít osobní účast. Pokud by bylo předmětem ústního jednání poučení o očkování, uvádíme, že jsme plně poučeni, a to na základě vlastního vyhledávání informací i informování od dětského lékaře, který má tuto povinnost ze zákona. Právo podezřelého z přestupku odepřít osobní účast na jednání vyložil Ústavní soud ve svém nálezu ze dne 18. 2. 2010, sp. zn. I. ÚS 1849/2008: "vyplývá-li z dosud zjištěných skutečností závěr, že předvolaný je pravděpodobným pachatelem přestupku, je vynucování jeho přítomnosti za účelem poskytnutí výpovědi, a to pomocí sankcí, problematické z důvodů porušení jeho práva garantovaného mu čl. 6odst. 1 Úmluvy/ [o ochraně lidských práv a základních svobod]".
http://rozalio.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=531&Itemid=168
Což je myslím celkem dobře formulováno. Podle zkušeností mnoha lidí, oni vám tu pokutu stejně udělí a obrana prakticky neexistuje. Rozhodně vynaložená námaha nestojí za výsledek, jsou to prostě kurvy. Já jsem již dopředu připraven případnou pokutu zaplatit, bránit se budu jen při dostatku energie a jen do té míry aby byl alespoň nějaký humbuk a nemysleli si že jim vše projde jen tak hladce.
Zbití doktora berte jako odlehčení. Nemám důvod bít nikoho dokud mne nebude omezovat. Stane-li se, pak váhat nebudu. Bude-li to vhodné použiji i mnohem sofistikovanější škodící prostředky ať již ohrožující lékařův majetek či zdraví. nenechám si kvůli jednomu idiotovi zničit život (jestli již tedy zdravotníci jakýsi status úřední osoby získali).
V této souvislosti bych rád upozornil na doporučení sdružení Rozalio. Možnost zjistit viníka vašich potíží a případně ho potrestat:
Pokud Vám hygienická stanice rovnou uloží pokutu příkazem, je potřeba nejprve podat proti takovému rozhodnutí odpor, čímž bude zahájeno běžné řízení o přestupku. V případě zahájení řízení o přestupku máte právo u hygienické stanice nahlédnout do spisu, který si o vás vede a ve kterém shromažďuje podklady. Na základě toho můžete navrhovat důkazy (např. ke zdravotnímu stavu dítěte, pokud byly dány kontraindikace). Můžete zde ale i zjistit, zda vás úřadu udal dětský lékař, což by bylo porušení jeho povinné mlčenlivosti, na které si můžete stěžovat uČeské lékařské komory nebo u odboru zdravotnictví příslušného krajského úřadu.
Až budete článek psát. Rozeberte prosím i tu možnost přinucení dospělých k očkování. Já například mám v plánu neodpírat, ale obejít systém rovnou na úrovni doktora, kdyby se to zvrtlo…
Také by mne zajímaly situace kdy doktor trvá na třech očkováních (protože desetiletá doba, o delší se mnohdy odmítají bavit, od posledního očkování již dávno minula) a nenabídne ani test protilátek ani se nehodlá spokojit jen s jednou dávkou. Je to sice na žalobu, ale normální člověk se na něj prostě vykašle ať si poskakuje jak chce, dokud nemůže škodit,...
Vážená paní,
totéž jsem řešil letos u syna, ale u něj jsme mohl použít zdravotní důvody. Vy to ale jednoduše písemně odmítněte s tímto odůvodněním:
1. Váš syn je na více než 85% ještě stále chráněn předchozím očkováním a žádnou posilovací dávku velmi pravděpodobně nepotřebuje. Jde o vynucenou neúčelnou spotřebu léčivých přípravků.
2. Riziko tetanu je u očkovaných osob v tomto věku nižší než oficiálně přiznávané riziko vakcíny (Sám plukovník Prymula uvedl v tištěném materiálu závažné nežádoucí účinky vakcíny proti tetanu 1,5: 1 000 000 osob. Nikdo vás nesmí nutit vystavit syna většímu riziku z očkování, než které pro něj představuje samotný tetanus. U booster dávky je to poté mnohem více zjevné.
3. Uveďte pro jistotu, že jste přesvědčena o dostatečné ochraně vašeho syna možnostmi moderní medicíny, pokud by i náhodou tetanus dostal. (Zdůrazněte své přesvědčení, nikoliv odbornou argumentaci.)
4. Uveďte, že v SRN došla odborná lékařská obec k názoru, že za stejných epidemiologických podmínek není přeočkovávání proti tetanu nezbytně nutné k ochraně dětí, a toto přeočkovávání tam nikdo nevynucuje, což je v souladu s mezinárodními smlouvami, které ve shodě podepsaly SRN i ČR. Uveďte svůj názor, že naopak povinné přeočkovávání proti tetanu není v souladu s mezinárodními smlouvami, kterými je ČR vázána.
Pokud tohle uvedete - stane se možná pár věcí, které skončí do ztracena. (Nebudete první případ). Naše dozorové státní orgány ví, do čeho se mohou a do čeho se nemají pouštět, protože z toho kynou pouze problémy pro jisté silné zájmové skupiny.
Jediným skutečným problémem může být Váš pediatr, který - jsa charakteru mdlého - se na vás může zlobit, že mu přiděláváte práce, protože na humánní medicínu už rezignoval. Někoho z lékařů pak pobuřuje, že si pacienti (hlupáci) vůbec dovolují rozporovat jeho odborný názor (názor medicínského poloboha). Bohužel to nejsou vzácné situace a musíte je vyřešit velmi diplomaticky. Možná by pomohlo 10 obložených chlebíčků nebo 10 čerstvých koblih se sklenkou dobrého vína - podaných lékaři zavčas s omluvou, že dobře víte, kolik to dá práce to odmítnutí přeočkování "odpapírovat". - A ono opravdu dá.
:-)
Děkuji za velmi přínosný a užitečný článek. Člověk tyhle věci bere tak nějak automaticky, jednou za deset let si to nechá píchnout a o ničem nepřemýšlí... A ono přitom JE o čem přemýšlet.
Když jsem se před lety řízla nožem do ruky (sice to hodně krvácelo, ale bylo to spíš škrábnutí, na 1 steh), taky jsem dostala TAT. "Pro jistotu."
Výstižně psaný článek, správná úvaha, jenom stručněji doplním mnohem horší praktická čísla. Ve své rodině jsem zašel mnohem dále - testuji na protilátky sebe i příbuzné a došel jsem ke katastrofálnímu zjištění.
U dvou ze tří dětí (2, 3, 4 roky), které jsou očkovány kompletně 3x hexavakcínou + 1 posilující dávkou, je hodnota protilátek téměř na nule (0,03 a 0,05 IU/ml). U třetího dítěte zase nabývá kritických hodnot 15,5 IU/ml, při kterých hrozí závažné autoimunitní onemocnění a při dalším očkování těžké reakce. Přesto má jít brzy (v pěti letech) na další přeočkování. U mě je po 25 letech neočkování stále vysoká hladina protilátek (4,68 IU/ml) a dalších 10 let se nemusím starat. Přitom test na protilátky je levnější než samotné očkování a stojí kolem 400 Kč. Proč jej stát nebo pojišťovny neproplácí? Protože jde o velké peníze pro farmaceutické firmy vyrábějící vakcíny.
Mezi očkováním a zdravím již souvislosti v současném zdravotnictví již nehledejte. Spoléhejme se jen na sebe a vlastní znalosti. Já už v tom mám docela jasno. Přeji hodně štěstí!
Podle mne to nic neznamená, z mnoha důvodů.
Na vašem místě bych si radši dělal naději, že těla dětí se s se zbytečně vybuzenou imunitou dokázala srovnat. Ona ta vybuzená imunita, převážně zbytečně, není vůbec zadarmo.
Vybuzená vrozená imunita (nespecifická) zbytečně ničí tělo, získaná (specifická) v zásadě také a navíc možná učí tělo reagovat na nesprávné podněty.
Pokud si chcete udělat trochu představu, velmi čitelným se mi vždy jevil níže uvedený článek. Vytáhněte si z něj to podstatné. Je tam naznačena spousta souvislostí s civilizačními chorobami. Pokud jste zapřísáhlý - vlastně nevím co, ale dokáži si představit že spoustu lidí může zmíněné konopí iritovat, protože se to prostě děje - tak se nad to zkuste na chvíli povznést.
http://konoptikum.eu/articles/2009/10/Jak_lect_praseci_a_ptaci_chripku_kanabinoidy.php
P.S.
Současný systém měření imunity je stejně k ničemu. Například mojí babičce nikdy nezjistili imunitu vůči TBC a doktorům se ani opakovanou vakcinací nepodařilo u ní zjistit že tělo se dokáže bránit. Přesto se ve své době s nemocnými zcela jistě potkávala a neonemocněla.
Můj děda z jiné větve rodiny tuberkulózu měl a nedokázali mu ji vyléčit a museli mu ji zavápnit. Přitom já dnes myslím, že ho léčili špatně.
Jak by ho léčili dnes je otázka - dnešní nemocnice spoléhají jen na jejich antibiotika, skrze TBC oddělení chodí návštěvy do LDN které jsou v těsné blízkosti... To již ale značně odbočuji.
Děkuji za odkaz, je to velice zajímavý článek, komplexně pojatý. Bohužel celosvětově zdravotnictví postupně směřuje do úplného odloučení od reality života. Je to zejména díky obrovským zdrojům, které jsou získávány přes zkorumpované politiky a lobisty. Efektivní a účinné způsoby léčby se ani nedostanou na povrch.
Milý Ivo,
to není u nás ani tak podstatné, jestli se efektivní a účinné způsoby léčby dostanou na povrch nebo ne. I kdyby totiž ano neznamená to, že se budou používat.
Dneska si úplně každý nejprve podle bodů od pojišťoven spočítá, jak je ekonomicky nejvýhodnější léčit pacienty - a tak je potom léčí bez ohledu na to, co jim je a co potřebují.
Když pojišťovny dají hodně bodů za injekce - bude se celý národ píchat na počkání na každé ambulanci. Když dají nejvíce bodů za operace, bude se řezat do každého při sebemenší příležitosti. Když bude hodně bodovaná telefonická konzultace, nedostane objednací termín na ambulanci nikdo dřív, než by si předtím telefonicky pohovořil s lékařem.
A tímto způsobem budete tedy velmi snadno v makroukazatelích ovládat, jak se bude národ léčit, bez ohledu na to, co lidem je a co vlastně potřebují.
Není před tím žádného úniku. Nikomu... A jestli si někdo myslí, že lékaři se tomu mohou postavit - tak to tedy nemohou. To je iluze.
Poslední přeočkování proti tetanu jsem měla před 20 lety (přiznám se, moc k lékaři nechodím...). Bohužel to teď lékaři hlídají, už několikrát mi bylo nabízeno přeočkování třemi dávkami :-(. Nechala jsem si za cca 400 kč udělat test na protilátky, mám 4,75 - dlouhodobá ochrana, kontrola za 5-10 let.
Díky, pane doktore.
Blíží se mi termín očkování TAT po 15 letech. Dnes jsem volala svojí obvodní lékařce, řekla mi, že u mladých lidí se posouvá hranice na interval 20 let (mě je 29 let), takže mám ještě 5 let odklad. Chtěla bych se tomu vyhnout úplně, tzn, neočkovat se. Po minulém očkování jsem omdlela, ptala jsem se doktorky, jestli mi udělá test na zjištění protilátek, a řekla že s tím nemá dobré zkušenosti. Pokud mám alergickou reakci prý mě pošle na alergologii, kde mi s TAT píchnou ještě Zirtec nebo jinou látku. To mě děsí ještě víc než samotná TAT. Jak je možné, že někomu test udělají- a funguje, a mě řekne doktorka, že test nefunguje?
Praktičtí lékaři odmítají dělat testy z více důvodů.
Nechci je rozebírat v diskusi.
Položte si ale otázku:
Jak vlastně vypadá špatná zkušenost s TAT testem na protilátky? (A) Vycházejí pozitivní, když pacienti jsou negativní, nebo (B) jsou negativní i když pacienti mají protilátky? Nebo nějaký vyšší MUDr. jednou řekl na školení nižším MUDrům, že TAT testy jsou nespolehlivé? Nebo jde o špatnou zkušenost s administrativou a s vrchním velením našeho zdravotnictví?
Špatná zkušenost s testem jako takovým - je blábol vašeho MUDry. Z mnoha důvodů to nechce udělat a vy nejste v pozici, abyste mu řekla, že to je blábol. Co uděláte?
Zajdete na odběrové centrum nejbližší nemocnice, necháte se nabrat a zaplatíte si to sama. Protože nejde o DNA testaci cena bude rozumná (zeptejte se nejprve telefonicky na sérologii). Budete-li mít protilátky, předložíte výsledky MUDrovi (pouze kopii!) Nemůže Vás očkovat, když máte protilátky. To by byla úřednická brutomedicína. Protilátky budete poté mít přinejmenším na 75%. V opačném případě.... ještě raději počkejte na další díly seriálu. Ještě máme hodně témat před sebou.
JV
Dneska jsem se u dětského lékaře dozvěděla, že tetanus se dá chytit z odřeného kolena??????? Chjo, neví nebo zastrašuje?
Sepisuji odmítnutí očkování pro potřeby dět. lékaře. Nevíte kde jsou k nalezení informace o vakcíne imovax polio? Přibalový leták je lehce k smíchu. Není tam pořádné složení ... vlastně skoro nic.
http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php?data[search_for]=imovax&data[code]=&data[atc_group]=&data[material]=&data[path]=&data[reg]=&data[radio]=none&data[rc]=&data[chbox][]=braill-yes&data[chbox][]=braill-no&data[chbox][]=braill-def&data[with_adv]=0&search=Vyhledat&data[listing]=20
Stáhněte si ale PDFko SPC nikoliv PIL. Nevím, jestli Vás obsah zcela uspokojí, ale nejlepší je vždy v argumentaci vycházet z protistranou nezpochybnitelných zdrojů. Tedy z jejích vlastních :-)
Tetanus se z odřeného kolena chytit teoreticky dá - pokud ta odřenina je ale pořádná roztženina s kapsou v podkoží. Už jsem viděl pacienta co přišel s tvrzenou odřeninou a pak jsem to 30 minut čistil a šil... takže takhle vám to asi nikdo úplně nezodpoví :-)
Tak to jste mne dostala paní Petro.
O třískách náhodou něco vím. Většinu jich taháme pinzetou nebo jehlou. Tak z těchto třísek tetanus opravdu nehrozí už pro minimální rozsah ranky.
Jsou však třísky, které mají délku 15 -25 cm a mohou vás i zabít. Obvykle jde o třísky z prasklých trámů, desek, stromů, nebo násad od nářadí. Způsobují dost hluboké rány. (Nevím od jaké velikosti se třísce už má říkat pouze cizí těleso) Hypoteticky zde o tetanu uvažovat lze.
Z historie tetanu však vyčtete, že tetanus se nejčastěji pojí s hlubokými poraněními znečištěnými hlínou nebo biologickým materiálem. Takže šlápnutí na kost v lese nebo vpich vidlemi od hnoje, jsou určitě z tohoto úhlu pohledu mnohem nebezpečnější než i hluboká rána velkou dřevěnou třískou.
Dobrý den pane doktore. Když už jste problematiku větších, či hlubších, třísek zmínil...
Co si myslíte o doktorech (praktičtí lékaři, zpravidla pro dospělé), kteří nejsou schopni vzít do ruky skalpel, udělat několika milimetrový řez (podotýkám že kůží) a vytáhnout třísku či obecně vnořený předmět (umístěný v oblasti kde nejsou žádné nervy ani větší žíly kterým hrozí poškození)?
Takových praktiků je dnes plná republika. Bez přehánění. Hodinu budou sepisovat lejstro (já vlastně ani nevím pro koho) a řešit tetanus, aby vás nakonec poslali k jinému doktorovi kam se musíte zpravidla objednat (14-30 dní není vyjímkou). Pokud si nezaplatíte soukromě traumatologa, nebo to nevezmete rovnou přes pohotovost. Přitom by stačilo věnovat se pár minut pacientovi a tříska je venku.
Tak toto prirovnanie je uplne vystizne :) ( Buď si někdo řekl, že péče neuškodí, a na místo cucavých bonbónů známých z bank a z pojišťoven budeme my ve zdravotnictví rozdávat z přátelství lidem „pichule“, nebo to, co se dělá, je desítkami let pouze zažitý zvyk, který už nikdo neřeší)
a tie "pichule" su perfektne :) dobre som sa pobavila, celkovo vyborny clanok, dakujem pan doktor, tesim sa na dalsie!
Pred asi 18 lety jsem se po kousnuti psem nechala naockovat proti tetanu. Kratce pote jsem dostala svuj prvni epilepticky zachvat, bylo mi v te dobe 22 let. Pri prvni navsteve u neurologa jsem se o ockovani zminila, ale samozrejme to bylo oznaceno jako nemozne. Zachvat jsem jeste dostala jeden po roce (u prvniho nebyli svedci, takze jsme nevedeli, zda se jednalo pouze o omdleni, u druheho to byla jistota ). Od te doby 4 roky lecena medikaci, pravidelne EEG testy a kontroly, neurologem oznacena jako "netypicky" pripad, me dotazy na moznou pricinu nezodpovezeny. Nalezy obvykle hranicni, po 4 letech bez prihod a snizeni medikace propustena z leceni, od te doby bez prihod. V te dobe nebyla mznost ziskani informaci, internet byl teprve v pocatcich. Od te doby uteklo hodne vody, asi pred tremi lety jsem zacala studovat problem vakcinaci a nezadoucich nasledku po zkusenostech u psu (jsem dlouholety chovatel). Psi se zcela zbytecne preockovavaji na radu nemoci kazdy rok a maji diky tomu radu zdravotnich potizi. Pri mem zkoumani (ziji v zahranici a mam AJ na velmi dobre urovni) jsem narazila na epilepsii, pote nahodne v papirech nasla muj stary ockovaci prukaz a vsechno mi to po tech letech zaklaplo ! Daji se nalezt studie, ktere primo poji tetanus vakcinu s epilepsii...alespon ja mam pro sebe jednu zivotni kapitolu zodpovezenou a uzavrenou, a jako u mych psu, pro me uz nikdy zadne vakciny !
Uplny suhlas! Ja som po preockovani tetanovkou schytala "iba" xy alergii potom alerg. Astmu, zihlavku, ekzem, opuchnute svrbiace cervene viecka, ze si ludia mysleli, ze mam ruzove tiene :) (taky bonus zdarma, ze usetrim na make- upe ;) ) samozrejme, ze na suvislost som prisla az po rokoch, ked som narazila na studie potvrdzujuce moznu suvislost a skontrolovala zdravotnu kartu a bola tam jasna casova suvislost...keby vsetci tí ludia, co sa " zrazu" stanu alergikmi pozreli do karty, verim tomu, ze vacsina by tam taktiez nasla jasnu casovu suvislost s predchadzajucim preockovanim napr. Tetanovkou.... Odvtedy vdaka alternat. Prirodnej liecbe som uz uplne v pohode - konecne zasa zdrava ako predtym a ahaho- ze uz nastal vraj cas na dalsie preockovanie- no nie nie, to teda v ziadnom pripade, nechcem sa vratit do toho kolotoca zdravotnych problemov, ktore som musela roky znasat vdaka tej "potrebnej prevencii"...lekarov si vazim, ale nie, nie, ziadnu " pichulu" z priatelstva ku mne si neprosim, to si zajdem radsej o dvere dalej pre cukricek z banky :) :) :) vdaka tej poslednej " prevencii" som sa musela tocit medzi obvodnym, koznym, alegologom, pneumologom... Nie, nie, uz som tam roky nebola a chcem aby to tak aj ostalo...
Tohle je známo milý Honzo,
pokud jsem se chtěl v seriále něčemu opravdu vyhnout, tak, abych uváděl citace z příběhů rodičů, jak očkování skoro zabilo jejich děti, respektive jak je zabilo úplně.
Je naprosto zjevné a naprosto nezpochybnitelné, že na obou stranách - u očkovaných i u neočkovaných dětí jsou hřbitovy právě proto, že byly očkovány nebo právě proto, že nebyly očkovány (i proti tetanu). Nelíbí se mi, když se vytahují nebožtíci pouze z tohoto jednoho hřbitova. Mohl bych tahat z toho druhého a pak by to už byl opravdu hnus a maras tímto způsobem manipulovat veřejnost.
Nikdo nezpochybňuje, že neočkování může zabíjet. A nikdo také nezpochybňuje, že může zabíjet očkování. Jde pouze o korektní posouzení těchto dvou velmi nízkých pravděpodobností navzájem. Pokud chcete zaslat studie, kdy zabíjely vakcíny proti tetanu, mám několik odkazů i originálních zdrojů. Považuji tuto pravděpodobnost přesto za velmi vzácnou stejně, jako byl případ chlapce, na který odkazujete.
Nechme ty věci v obecné rovině - pokud možno bez individuálních tragických příběhů z obou stran.
Tak si myslím, že to bude lepší...
Dobrý den pane doktore, mohl by jste rozebrat co dělat, když dojde ke zranění, kdy tetanus hrozí či doktoři se domnívají, že hrozí a chtějí preventivně očkovat?
Prostě jak se zachovat a jak to ustát v nemocnici, když má dítě úraz a doktoři chtějí dát tetanovku? Nevím co bych v takovém případě měla dělat, čím argumentova, co po nich chtít...
Předem moc děkuji
M.
Vážená/ý M.S.
Já bych byl především opatrný u JAKÉHO úrazu bych tetanovku odmítal. Byl bych spíše zdrženlivý u hlubokých zněčištěných poranění a také u břišních operací apod.
U banálních úrazu (odřenin, větších třísek, drobnějších poranění kůže a podkoží, malých popálenin apod.), tam skutečně statisticky tetanus nevzniká. Jednak tyto rány umíme dobře chirurgicky ošetřit a pečujeme o ně (proti tetanu nejlépe peroxidem vodíku), jednak mají přirozený a dostatečný přístup vzduchu.
Rozhodně Vám nedoporučuji jediný správný a čestný postup: Odmítnout očkování s odůvodněním, že to prakticky vůbec není potřebné. Tomu se rozhodně vyhněte. Naznačovat lékařům, že jsou hloupí oni, se Vám nemůže vyplatit.
Pak exitují dvě účelové lži a třetí varianta:
1. Můžete tvrdit, že dítě JE očkováno proti tetantu, podepiště jim nějaké to prohlášení, protože průkaz u sebe samozřejmě mít nebudete. Nikdo to nemůže prověřit.
2. Můžete tvrdit, že dítě mělo vážnou alergickou reakci v minulosti, takže podáíní tetanovky bude ncní jen na riziko aplikujícho lékaře, proti vašemu dporu a reverzu a nechte si podepsat, že lékař tuto informaci předem od vás dostal. (To si nikdo bez bližších informací poté nemůže dovolit aplikovat.)
3. Sdělte lékařům že podepíšete reverz, a to bez uvedení důvodů. Na diskusi o tom, co vás k tomu vede pak vůbec nepřistupujte. Mlčte, mlčte, mlčte. Chtějte podepsat reverz. Chtějte, chtějte, chtějte. Ze zákona není povinné očkovat po každém úrazu, proto proti Vašemu reverzu Vám nikdo naočkovat dítě nesmí.
Doporučuji Vám rozhodně třetí variantu. Avšak uvažte dobře, u jakých úrazů je skutečně správné ji použít. Na to se písemná odpověď formuluje těžko.
Mockrát děkuji za odpověď. Já jsem zastánce třetí varianty - trvat na reverzu a nic nevysvětlovat :)
Jde mi o to - pokud nastane úraz, při kterém hrozí tetanus a já odmítnu přeočkování, potřebuji vědět jak se zachovat - vy píšete: Ještě bych upřesnil jednu důležitou informaci samostatně – klostridie jsou bakterie sice méně, ale dostatečně citlivé na antibiotika (všechny druhy citlivé na β-laktamová ATB, zejména krystalický penicilin, inhibují je také cafalosporiny, klindamicin, vankomycin). Pokud by si tedy dnes někdo neočkovaný zarazil rezavý hřebík hluboko do nohy nebo se píchl do stehna vidlemi od hnoje, preventivní podání antibiotik by bylo určitě rozumné a účelné nejen s ohledem na prevenci rozvoje tetanu, ale také jako prevence mnohem pravděpodobnějších infekcí jiného druhu.
... z toho mi vychází, že po odmítnutí očkování by ze strany lékařů měla přijít nabídka preventivního podání atb a pokud nepřijde, mám na podání atb trvat nebo aspoň chtít vysvětlení, z jakého důvodu nejsou atb potřeba?
Já se tak vyptávám, protože mám špatné zkušenosti s reakcí lékařů na reverzy a odmítání léčby - chci být připravená.
Muj Dr. zase tvrdi, ze tetanus se muze chytit z pichnuti o trn pohnojenych ruzi... :)
A pak take tvrdi, ze vakcina tetanus + diptheria je ucinejsi nez vakcina se samotnym tetanem. Ze pry ten zaskrt tam pusobi jako adjuvans. Co si o tom pane autore myslite.
Dekuji moc za prinosny clanek!
Nečetl jsem dosud žádnou kazuistiku, která by uváděla rozvoj tetanu po minimálních poraněních (i znečištěných fekáliemi), jako je píchnutí o trn hnojené růže.
Existují však případy v literatuře, kdy k rozvoji tetanu došlo zcela bez jakéhokoliv uváděného poranění.
Aby tetanus vznikl, musí mít infekt určitou intenzitu a rozsah, aby bakterie dokázaly vytvořit toxinu dostatečné množství. Již tímto úhlem pohledu je píchnutí o trn vysoce nepravděpodobné, jako příčina tetanu, a to i kdyby se v drobné ráně klostridiová infekce rozvinula.
Otázkou je spíše, co je za těmi případy (extrémně vzácnými), kdy tetanus vznikl zcela bez poranění v anamnéze? Zde se mohlo pravděpodobně jednat o endogenní infekce (například drobné a klinicky němé divertikulitidy s klostridiovou nádstavbou)avšak napadnout nás může podobným způspbem vlastně cokoliv.
Odůvodňovat provedení očkování proti tetanu polyvakcínou jako lepším adjuvans je poněkud "crazy". Nicméně skutečnost, že polyvakcíny v NĚKTERÝCH případech mohou mít lepší imunizační efekt než monovakcíny je zkrátka skutečností. Také mají V NĚKTERÝCH případech více komplikací a nežádoucích reakcí než monovakcíny.
Vyberte si :-)
Názory Vašeho lékaře mi svědčí o jediném... on to už asi říká dvacet let všem a proto není na světě síly ni argumentu, který by jej přesvědčil, že dvacet let říká hloupost. Člověk si tyhle věci pošramocující nejen jeho ego ale především odbornou pověst zkrátka doborovolně nepřipustí. A vnutit mu to nemůžete, když za sebou má dnes váš lékař "většinový názor". A o tom to je...
Pracuji s růžemi a hnojem a zrovna minulou sobotu jsem se píchnul do prstu o trn a bylo to hodně špatný - postupné ochrnutí ruky infekce a vnitřní otoky. Dnes jsem po tetanovce což beru jako standardní a nutný počin. Před tím jsem byl před 10 lety.
Ona to zas taková sranda není. Jenže třeba rozlišovat - městské děcko co tráví život u PC stačí očkovat 1x za 15 let...nebo vůbec.
Při mé práci v trnitém hospodářství kdy se furt hrabu v hnoji je optimum co 5 let.
Totéž zde již 15.6. v diskusi odkazoval jistý Honza. Komentář jsem tedy již podal.
Nicméně doplnil bych: Pokud si o této kauze dohledáte něco více, především zjistíte, že rána na noze chlapce nebyla primárně chirurgicky ošetřena (např. H2O2) a nebyla překryta ATB terapií.
Pouze v článku je uváděno, že se jednalo o "menší ránu" její popis nikde přesněji nenajdete. Mohla být menší, ale také hlubší.
Tyto hrůzo-kauzy jsou přítomné na obou stranách. Dosud jsem neslyšel nikoho, kdo by neočkoval a dítě mu onemocnělo, ani nikoho kdo očkoval a dítě mu to poškodilo aby neřekl: "Udělal jsem strašnou chybu..."
Dobrý den, narazila jsem někde na diskuzi ohledně problému očkování. Velice mě zaujal Váš článek. Nicméně jsem našla statistky SZÚ, dále grafy v pracích odborníků na tuto problematiku, např.:
http://www.vakcinace.eu/data/files/prezentace_hradecke_dny/2013/13_janoutv_epidemiologietetanu.pdf
http://www.vakcinace.eu/data/files/prezentace_hradecke_dny/2013/32_smetanaj_soucasnostvakcinace.pdf
http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/DTP.htm
z těchto informací vyplývá, že v roce 1952 (kdy byla teprve zahájena vakcinace) byl počet onemocnění mnohem vyšší, než uvádíte vy - 1,5:100000 obyvatel - tedy 150:10000000 ročně. 1967 to bylo už jen něco přes 90 a po mimořádném očkování počet onemocění výrazně klesl. Dnes již několik let není evidováno v SZÚ onemocnění tetanu - není to však následkem prevence? Není možné, že po ukončení vakcinace se znovu onemocnění rozšíří na původní čísla? Ráda bych věděla, kde jste dospěl ke zhodnocení, že při ne-očkování bude odhadovaná úmrtnost tak malá, jak uvádíte.
Tady musím odpovědět.
Opravdu nevím, kde se nám míjí čísla, ale stran incidence tetanu vycházím z dat od SZÚ po tak dlouhé době to už nedám dohromady (odkud přesně to bylo), ale ještě se na to podívám. Nemám žádný důvod tady zkreslovat údaje.
Samozřejmě logicky nikde nenaleznete čísla, jaká by byla v dnešní době úmrtnost při neočkování, když se pořád očkuje. Vaše otázka je v tomto ohledu řečnická. Článek uvádí můj subjektivní odhad při započítání možností moderní medicíny a jejích současných stadardů ve vztahu k prevenci a léčbě tetanu. Článek zřetelně uvádí, že jde o odhad. Pokud byste trvala na důkazech - nemohli bychom si o ničem takovém vůbec veřejně povídat. (Je to cíl Vaší otázky?)
Vůbec nepochybuji o tom, že pokud bychom se nyní všichni a trvale přestali očkovat proti tetanu, naroste jeho roční incidence. Stejně tak vůbec nepochybuji o tom, že v žádném případě nenaroste do hodnot z předočkovací doby. A teď se s tím poperte - každý totiž můžeme.
Z Vašeho dotazu tak nějak vyvěrá názoor, že nevřím, že očkování proti tetanu funguje. O tom ale opravdu vůbec nepochybuji. Funguje. Já pochybuji o tom, že tak málo škodí a proto vnímám odlišně jeho přínos a rizika. Nevychází mi to zkrátka pozitivní, ale je to subjektivní kalkulace. Proveďte si svoji, případně ji i publikujte. Bude to určitě zajímavé.
Vážený pane Vavrečko,
omlouvám se, pokud můj komentář vyzněl ofenzivně. Očkování je dnes docela zásadní diskutované téma. Někteří mí přátelé (které považuji za inteligetní) jsou zásadně proti očkování a jiní jsou zas bezvýhrad a za všech okolností pro. Kdybych mě Váš článek nezaujal, vůbec bych na něj nereagovala. Myslím, že některé argumenty jsou velmi silné - jako například fakt, že tetanus je nepřenositelný a pak to, že jsou v současné době lepší prostředky pro okamžitou prevenci, či možnost úspěšné léčby. Co píšete: "Zásadní rozdíly však jsou dnes v ošetřování, hygieně, kontrole a péči u dětí po porodu ve způsobu v možnosti preventivní pasivní imunizace a dokonce ve speciálních metodách, které lze dnes použít ke zvýšení šance na záchranu pacientů i s již rozvinutým tetanem." - tohle by chtělo trochu rozvést. V šedesátých letech, věřím, asi byly o něco málo horší podmínky co se týče hygieny - ale že by v nemocnicích bylo např bláto na zemi? nebo že by se používaly rezavé jehly v injekcích? :) Přiznám se, že v tomto smyslu moc informací nemám a neumím si moc konkrétně představit, co přesně se změnilo (chtělo by to nějaké objektivní srovnání). Pro lepší zhodnocení by pak bylo dobré vědět (ale nevím, jestli takové informace někde jsou - v nějakých záznamech), za jakých okolností došlo přesně/pravděpodobně k nákaze u jednotlivých úmrtích. Kdyby se pak např. ukázalo, že nejvíce nákaz bylo z toho a toho důvodu a ukázalo se, že v tomto či jiném případě zlepšily (a v čem konkrétně) podmínky, pak by to bylo asi pro mě hodnotnější. Je dost možné, že tu mluvím o věcech, které jsou úplně běžně každému známé - je fakt, že jsem se nijak nepídila po tom, jak se měnily zdravotnické hygienické předpisy atd... Jinak Váš článek je zajímavý příspěvek do diskuze k danému tématu. I když právě ta subjektivita podle mě dělá špatný dojem (např. subjektivní finanční odhady). Ještě jednou se Vám omlouvám, pokud ve Vás moje předchozí reakce vyvolala negativní dojem. Je vidět, že jste si k tématu zjistil mnoho informací (a že se asi v oboru vyznáte). Ještě jednou podotýkám, že kdyby mě Váš článek nijak nezaujal, neměla bych žádný důvod Vám na něj odpovídat.
S pozdravem
Adéla Kormoutová
TETANUS
Samotné onemocnění způsobuje bakterie Clostridium tetani, která sama o sobě nebezpečná není, avšak jsou prudce jedovaté toxiny, které tato bakterie produkuje. Očkování se provádí pomocí toxinů produkovaných bacily tetanu. V rámci jedné dávky se do těla vstřikuje padesátinásobek smrtelné dávky toxinů, ale zbavených své toxicity.
A teď můj dotaz.
Víte někdo, jak v principu v organismu funguje toto očkování? U běžných nemocí tomu rozumím, očkování vlastně učí náš imunitní systém, aby v případě opravdové nákazy byla imunitní odezva rychlá a správná. Ale u tetanu? Tam jde přeci o produkci nervového jedu bakteriemi. Jak tělo pochopí, že tentokrát mu ten jed nevadí? To mi hlava nebere.
Samozrejme ze je vyskyt onemocneni v dnesni dobe tak nizky.
Ale proc asi?
No protoze je tak vysoka proockovanost!!!
Samozrejme ze ta bakterie je kolem nas a obcas nami i projde. A proc neonemocnime tetanem?
No protoze jsme proti nemu ockovani!!!
To jste lidi vazne tak tupi, ze na takovy clanek skocite???
Otázka do pléna: (doufám, že toto není zapomenuté téma ...)
Incidence tetanu dlouhodobě rapidně klesá (i klesala před zavedením očkování). K průběhu tetanu se dočtu strašlivé popisy s lámáním kostí či obratlů, utrháváním šlach a křečí dýchacích svalů za plného vědomí pacienta. Všechny tyto popisy jsou očividně zastaralé. A všechny působí hrůzostrašně.
Vzhledem ke skutečnosti, že vakcinace je proti toxinu, lze předpokládat, že bakterií Clostridium tetani může být nakaženo několik osob ročně. Kolik? Nevím ... Co se pak v těle očkovaného děje? Jak se napadení organismu touto baktérií projevuje, diagnostikuje, léčí u očkovaných jedinců? Umíte někdo dohledat, kolik osob to je u nás a kolik osob to je ve státech, kde se neočkuje/neočkuje povinně (tedy to nakažení baktérií, ne tetanické projevy). Jak taková nákaza pak vypadá u očko/neočko pacienta?
Zajímal by mne nějaký aktuální popis, jak tohle onemocnění vypadá dnes, jakou má incidenci v populaci očkované/neočkované, jaký je průběh, léčba a úmrtnost, diagnostika, prostě vše ...
Naopak, nezajímají mne příspěvky typu: ... očkování zachránilo milióny lidských životů ...
Nikdo vás nemůže nutit, je to jen na vás, muste si sami zjistit fakta a podle toho se chovat ;-). Já očkování tetanu odmítla a to, i když mám před operací střev ;-). Jde o to nebát se, lékaři nás jen dnes straší ;-). Moje dcerka měla ošklivé nežádoucí účinky po povinném očkování hexa, začala jsem to studovat a už v očkování nevěřím. Je to více škody než užitku, jen máme dobrý pocit, protože ná tvrdí, jak je to skvělé. No zase tak skvělé to není, když zjistíte z čeho všeho se vakcína skládá a když si pročtete, s čím vším se musí kolikrát lidi po očkování potýkat..
Dobry den, po preockovani proti tetanu mam nyni celkem velkou reakci. V miste vpichu mam tak 8 cm velkou zatvrdlou a velice bolestivou bouli, ruka me boli cela, nemám v ni zadnou silu a pridala se i bolest kloubu a krece, cele telo mam jakoby pomlacene a bolave. Jsem celkove velice unavena, s bolesti hlavy. Od detstvi mam narusenou imunitu pry v dusledku naduzivani antibiotik, k tomu spoustu alergii temer na cokoliv. Da se nyni s touto reakci meho organismu neco delat, nebo jen cekat az potize odezni? Moc dekuji za odpoved a take za clanek. Skoda, ze jsem nemela moznost si ho precist pred podanim vakciny, byla jsem bodnuta necekane pri prohlidce pred vstupem do zamestnani. Nyni jsem prvni dny v nove praci a citim se jako mrtvola...
Tento článek je antivakcinační propaganda a jsou v něm uvedeny zjevné nepravdy. Ta nezávažnější je, že musí jít o extra hluboké rány, jak se zde píše "válečná poranění". Není to ovšem pravda, jak ukázal například nedávný brněnský případ, kdy si neočkovaný chlapec strčil baterii do nosu. Typické poranění, kdy je možné se nakazit tetanem je onen pověstný rezavý hřebík. Jsou samozřejmě známy případy, kdy ona poranění nebyla příliš hluboká (například rána na čele po pádu - opět relativně nedávný případ v USA). Tetanu se říkávalo "mor zahradníků", protože před zahájením plošného očkování na něj často umírali lidé, pracující na zahradách s v hlíně: myslíte, že si tam způsobili "válečné poranění"? Asi těžko, že? Jen ve Valči v Čechách takto před válkou ve 40. letech zemřeli dva lidé. Pokud je tedy někdo, kdo si u takovýchto článků čte komentáře: prosím nevěřte těm hloupostem zde napsaným!
Dobrý den.Já bydlím cca 9 let v Rakousku a tady se Vás lékař ani nezeptá..zda máte očko na cokoliv..pokud sám neřeknete.Přijela jsem na čas do cz,kde jsem potřebovala lékaře a šla jsem k bývalému obvoďákovi.Ten mě neviděl celou tu dobu.Ihned mě nutil k očkování na C...d19 a když jsem nechtěla,tak aspoň tetanus,že už by mělo být po 10 letech.Mě je 46,takže jsem si udělala protilátky no a vyšlo mi 2,348 IU/ml a doporučená kontrola za 2-4 roky.Celé jednání mého lékaře mě dost naštvalo..Já teda nevím,no myslím,že mu šlo jen o jeho dobro.