V Rakousku je udajne ockovano 86% obyvatel, u nas jen 16%. Pritom ohrozeni je v obou zemich priblizne stejne. Cim to je ? Cena vakciny je samozrejme dana zahranicnim vyrobcem, tedy v obou zemich snad priblizne stejna (nebo je v CR klasicky drazsi, jako vse ?) a tim diky nizke kupni sile v CR zhruba 4x 'drazsi' nez v Rakousku.
Nicmene je toto jediny duvod ?
Myslím, že hlavním důvodem budou různé weby alternativních magorů a konspiračních teoretiků jako osud.cz nebo orgonet, které tvrdí, že očkování je nástrojem k očipování lidstva, vymytí mozků, snížení populace, atd. Lidé v Česku si hrají na ateisty (pravých ateistů je jen pár) a skeptiky a přitom věří tradičním i moderním kargo-kultním pseudovědám, které jím jsou schopny i vynutit představu, že pokud se budou živit jen energií ze Slunce, tak nebudou muset jíst, pít ani spát. Zajímavé je, že ti, co to důsledně dodrželi, už jsou mrtví. Zatímco ti, co podváděli, jsou pořád naživu. Lidská blbost je nesmrtelná.
Myslíte, že lze na všechno nazírat takhle černobíle a jednoduše? Ona je celá problematika trochu složitější, pravda bude asi někde mezi extrémem neočkovat a extrémem očkovat proti všemu. Ostatně týmy odborníků nejsou zcela zajedno a hledají řešení. Dovedu si představit, jak někdo jako Vy před 60 lety takhle plamenně brojil proti tmářům, kteří odmítají DDT...
Sice souhlas s článkem v tom, že eticky to je asi sporné a hlavně je dost záhadná role VZP atd.
Na druhé straně si neodpustím poznámku, že podle toho, co jsem viděl ve svém okolí, možná zrovna očkování proti klíšťatům smysl má, nějak se v posledních letech procento infikovaných zvedlo. V okruhu mých známých se pár případů encefalitidy našlo, takže tohle nelze brát jen jako strašení. Teď zrovna jsem byl na chatě a u místních přátel jsem zjistil, že mají docela problém se zotavováním pro změnu z boreliozy, na kterou vakcína není - taky nic příjemného.
Prostě zatímco "prasečí/ptačí" chřipky se zatím jeví spíš jako bublina, možná živená zájmy farmacie, tak u nemocí přenášených klíšťaty mi to připadá jako docela reálný problém :-(
V tomto máte určitě pravdu,
klíšťová encefalitida je reálný problém, který se v ČR ročně týká 800-850 lidí. Článek k očkování proti KE nebude na zpracování vůbec jednoduchý, pokud má být co nejvíce objektivní. S racionalitou očkování proti KE však tento článek "o kamiónu" nesouvisí a souviset ani nemá. To bych chtěl zdůraznit.
K názoru kolegy na proočkovanost v Rakousku a u nás - ano to je skutečnost. Proočkovanost populace v Rakousku však byla dosažena zcela jinými metodami a postupy, než drtivou a eticky i právně kontroverní reklamou konkrétních vakcín. Za důležité v tomto ohledu považuji například důvěru populace ve státní orgány a instituce. Tam, kde propagace vakcinační akce je pouze výjimečným a odborně velmi dobře uváženým jevem, má takový "názor státu" velkou váhu a působí na lidi. Ale tam, kde úředníci na počkání povolí reklamu na úplně každou vakcínu razítkem prakticky "na počkání" a kde můžete reálně uvažovat o tom, zda nejsou na prodej i nějaké ty "odpustky", tam lidé rozhodnutím a názorům vnitrostátních orgánů nevěří - a v naprosté většině případů také dobře dělají.
Ono by asi obecně nebylo od věci očkování trochu probrat, významy se mění.
Na jednu stranu (v tom s vaším starším článkem plně souhlasím) asi nemá už dnes takový význam tetanus, to je spíš "tradice". Na druhé straně mi ale přijde, že s ohledem na dopady migrace atd. spíš opět roste význam TBC, možná i žloutenky, k tomu pak specifické věci, jako třeba právě klíšťata.
Bohužel se většina debat o očkování zvrhá do sporu fanatických odpůrcu s jen o málo méně fanatickými zastánci a ta serioznější analýza chybí :-(
Budu vám tu pro-očkovanost v Rakousku věřit (stejně mi to je jedno).
Spíše mne to ale překvapuje, protože vím, že přinejmenším v minulosti tam (v rizikových oblastech) proti klíšťatům úspěšně bojovali úplně jinými metodami. Používali totiž speciální insekticidy, kterými byla napuštěna vata, kterou si hlodavci (jeden z hlavních hostitelů klíšťat) tahali do nor jako vystýlku.
Ovšem je pravda, že takhle nebojovali pro nic za nic. Měli běžné problémy s přemnoženými a infokovanými klíšťaty. Pokud současně s tím běžela správně cílená reklama...
Zda výše uvedený program skončil - třeba proto že už je pravé vaty z bavlny v zásadě nedostatek (všichni se dnes snaží "zbavovat" plastů i kdyby jimy měli celý svět zahltit), podle mne se také bavlněná vata nerozkládá dostatečně rychle - nebo stále pokračuje, nevím.
Já například v minulosti proti klíšťové encefalitídě (vakcínou Baxter) očkován byl. Po vyhodnocení rizik i ceny (hodnotil jsem zvlášť, cena pro mne tehdy nehrála roli) jsem se už očkovat znovu nedal. Je to již přes pět let a zdá se že jsem nechyboval.
Ono jde totiž o to, že u zdravého dospělého člověka je celkem malá šance, že u něj vznikne encefalitída (ať již je způsobena jakýmkoli virem). Pokud navíc má stravu uzpůsobenou tak aby průnik viru do mozku byl ztížen, nepřechází trvale záněty dutin,... je nákaza opravdu velmi nepravděpodobná. Rizika spojená s očkováním stále jen odhaduji a zpřesňuji, ale jsou značná a účinnost (jediný účel vakcinace - ochrana před nemocí) přinejmenším pochybná.
Ale to opravdu zásadní je prevence a včasná péče. Pokud se každý den prohlédnete je velmi malá pravděpodobnost, že i kdlíště které na vás sálo 24 hodin vás dokáže nakazit vážnější nemocí, kterou v sobě přenáší.
To nemluvím o tom, že díky vlastní citlivosti kůže se během posledních dvaceti let, žádné klíště nestihlo ani zakousnout ale bylo vždy odchyceno ještě při hledání místa přisátí. Klíšťata se v mém okolí vyskytují běžně, mazlíčci jsou schopni během dne pochytat i 6-7 kousků (chráním je stejně jako sebe, sem tam kapka jódu na ranku).
P.S.
Pokud máte časté problémy s přisátými klíšťaty? Pořiďte si háčky na vytahování, koupíte je v každém zverimexu!
Hele nejde o nic světoborného. U zdravého člověka (řekněme 17-55 let) jde prostě o celkově vyváženou stravu, která mu zajistí kromě dostatku energie i dostatčnou pevnost/nepropustnost a pružnost membrán, dostatek antioxidantů, málo toxinů z vlastní potravy, dostatečný přísun tekutin,...
Mnoho látek z potravy dokáže i omezit schopnost přichycení se bakteríí, virů či jejich toxinů na buňkách, které napadají, nebo se změní osmotické poměry, což opět může ztížit nebo přímo znemožnit průnik,... to již ale jde spíše o cílenou léčbu a prevenci.
Já mám například ve stravě celkem dost bílkovin, vlákniny,... rutinu, mnoho vitamínu C, mnoho vitamínu A, přiměřeně (asi 1/5 z toho co potřebuji) vitamínu D, přiměřeně vitamínu E, alespoň trochu vitamínů B (i když pravděpodobně alespoň dvojnásobek toho co většina ostatních lidí), dostatek hořčíku a zinku, dostatek selenu (poznámka: Neví náhodou někdo zda existuje selen na "obohacování půdy" pro rostliny?), dostatek jódu,...
Dokud se budu moci hýbat a chodit na slunce, věřím že budu zdravý.
Pokud ale máte opravdu problémy s virovou encefalitídou, na vašem místě bych v první řadě věnoval pozornost vysokým dávkám vitamínu C.
Pokud se bojíte požádat lékaře o léčbu, zkuste zda nepomůže jen ústní podávání, jako doplněk standardní léčby.
P.S.
Podle mne Superman "jede" právě na kyselině askorbové, nebo má to štěstí, že mu ji tělo syntetizuje samo.
Z osobní zkušenosti musím ale upozornit, že když například rýmu (reakci nosní sliznice) se u mne daří normalizovat do 5-ti hodin, a mohu pak klidně běhat i bosý v mrazu (chlad ani bolest necítím a je mi skvěle), tak například zánět dutin (to je třeba zrovna záležitost zvyšující pravděpodobnost encefalitidy, průnikem viru rýmy) vyžaduje opravdu hodně času, než bolest ustoupí. Prakticky to u mne je nejdéle se držící příznak nachlazení (trpívám ale na zaraženou rýmu - chronická záležitost), první se u mne mimochodem vyčistí plíce.
Myslím, že u zmíněného chronického zánětu dutin dojde k celkovému vyléčení klidně i za rok-dva-tři. Tím není myšleno, že člověk má po celou dobu pojídat desítky-stovky gramů kyseliny askorbové denně, stačí už běžná dávka což je u dospělého většinou do 10-15 gramů.
Zatím u mne čištění dutin vypadalo tak, že se mi náhle, z ničeho nic (když jsem zdravý) spustí z hlavy řídká tekutina. Záležitost na pár minut, člověk to ani nestihne vysmrkat. V noci to lze přehlédnout, ale párkrát mne vzbudil (vyděsil) pocit, že nějak jinak dýchám nosem a že to dýchání i jinak zní v hlavě.
Jen ještě poznámka, abys nemyslel že jde o nějakou stravu složenou ze samých přípravků z lékárny.
Tam trochu pohanky, čočky, žita, ovsa,... tam trochu ořechů,... nějaký ten len a sezam,... maso, kváskový chléb, pivovarské kvasnice + vlastní pivo, medovina, jakési víno co není z hroznů (poznámka: Na ty pravděpodobně zanevřu úplně, včetně burčáku, kvůli chemizaci.), kefír, jogurt... spousta esenciálních olejů, spousta bylinek (čerstvých i sušených), ovoce, zeleniny kupoduvu mnoho nejím (ve srovnání s jinými lidmi, nebo spíše nejím tak pestře), ale zeleného mám dost (pojídám i pampelišky, různé česneky, různé naťě,atd.). Také jím hodně medu (řepný cukr už vůbec), ale rok od roku sladím méně - soustavně prakticky už jen v zimě listopad-únor. Tak asi kilo třtinového cukru si většinou ročně vychutnám v kávě.
Mám už celkem stabilní stravovací zvyky, které vždy další rok mírně koriguji. Přesně vím jaké suroviny budu potřebovat (na celý rok) a kolik si musím čeho opatřit.
Z "lékárny" je většina toho vitamínu C, selen (poznámka: Zajímalo by mne kolik ho asi obsahuje čínský bio-sezam. V Česku je prý půda na selen velmi chudá.), jód, většina zinku a hořčíku.
Oves jím jen jako vločky (vůbec se mi nepodařilo ho nakoupit u farmářů). Přidávám ho do jídla když chci mít takový ten sliz...
Čočku záměrně neklíčím, ale zpravidla stihne částečně naklíčit při namáčení a během vaření.
Pohanku zvládám i nevařenou, nic extra chutného ale přežít by na tom šlo. Inspiroval jsem se historickými zkušenostmi týkajích se Avarů/Tatarů a vždy jednou za čas takhle pár hrstí sním.
Žito jím hlavně uvařené "na křupavo", namísto rýže. Musím ale přiznat, že jsem již o naklíčení přemýšlel.
Ječmen vařím občas i nevymlácený, příjde mi to jako dobrá náhrada hrubého kartáče co dokáže pročistit střeva.
K tomu nakličování. Bohužel mám díky vegetariánským přátelům a jejich malé pečlivosti při přípravě potravin (díky čemuž nebyly chutné a občas smrděly - což nejím, řídím se nosem) z minula určité předsudky. O naklíčení uvažuji od doby co jsem se zabýval procesy ke kterým dochází konkrétně u žita a ječmene při klíčení. Také už jsem párkrát koštoval vlastní naklíčený ječmen. Pšeničný i žitný kvas, či nápoje v různém stavu nakvašenosti koštuji běžně.
Díky za odpověď. S naklíčením není žádná práce. Nejčastěji naklíčuji čočku a mungo. Do menší sklenice se závitem nasypu čočku nebo mungo(1 lžíci, toto množství spotřebuji na 1-2x a nemusím uchovávat v lednici), zaliji vodou a nechám do druhého dne. Pak vyliji vodu a propláchnu 2x čistou vodou. Víčko mám nasazené tak, aby voda vytékala (jakoby zcela odšroubovné). Pak nechám víčko nasazené,ale ne uzavřené a 2x denně propláchnu stejným způsobem. Nejvíc mi chutná tak po 2-3 dnech klíčení. Práce na max. 2 minuty denně.
Díky za postup. Já třeba ten ječmen proplachoval trochu jinak.
Přiznám se že vůbec netuším co je a jak nebo chutná vypadá mungo. Velmi matně si vybavuji, že mi ho už někdo dával ochutnat, velmi dávno, a na rozdíl od různého obilí mi to chutnalo.
Loni mne v obchodě zaujalo cizrno (snad to píši správně). Zatím jsem nepříšel na to jak ho připravit chutně.
Moc se do něj ale neženu, kvůli obavě z toho zda není zasažené plísní. Menší hrstičku (z 1/2 kg) jsem vyhodil hned při přebírání, nelíbilo se mi jak ta zrna vypadala. Z tohoto důvodu nepřichází zatím v úvahu ani klíčení, i když prý to je vhodná úprava. Jde nějak, bez záměrného namnožení plísně, poznat zda je v pořádku nebo ne? Nevíš jak to lze jíst?
Cizrna je vynikající pro výrobu pomazánky, zvané humus (nevím přesně,jak se to píše v originále, možná hummus): dává se tam sezamové semínko, česnek a cizrna. Recept je třeba tady: http://www.zdraverecepty.cz/cizrna/pomazanka-z-cizrny
Díky za návod, hned na něj mrknu.
Vidím, že cizrna znáš. Je prosímtě normální, že na některých zrnech se v mezerách toho jejich hrubého povrchu vyskytuje cosi lehce nazelenalého. Jako celek působí ale dojmem hnědé barvy.
Vypadá to jako když na hrubém betonu začne v pórech růst mech, ale je ho ještě tak málo, že nejde ani odřít koštětem.
Ta naklíčená čočka se pak vaří, nebo ji jíš bez tepelné úpravy?
Pokud bez tepelné úpravy, kolik toho lze bezpečně sníst, s jakým množstvím jsi začínal (abys nevybuchl). Lze z toho udělat třeba "salát", s cibulí a vajíčkem?
No nevim, nevim. S nekterymi vecmi se asi da souhlasit, ale jinak mi ten clanek prijde napsany moc populisticky a urazlive. Chapu rozhorceni autora, ale psat o chore marketingove hlave mi prijde uz opravdu prilis.
Zajimalo by me, jakou ma MUDr. Vavrecka specializaci, ze ockovani tak rozumi. Navic jsem ai vsiml, ze jeho oblibene tema je uplaceni lekaru - ale je videt, ze on sam se prijmy z jine podnikatelske cinnosti take zabezpecuje.
Vážený pane Kuliči,
Váš detektivní zájem o mou osobu a o způsob mé obživy mne nepřekvapuje. Nejste první. Nicméně rozumím, že článek se Vám nelíbil a umím si i představit proč.
Na rozdíl od Vás však nevěřím na formální specializaci, ale na vzdělání. Znám mnoho specialistů, kterým bych se nikdy nesvěřil do péče a také mnoho jednotlivců, kteří si doplnili své vzdělání samostudiem a praxí na vysokou úroveň a nepotřebují dnes příslušné tituly k tomu, aby jimi uspokojovali osoby s Vašim světonázorem. Pokud máte pocit, že jsou věci, které se nelze naučit a věci, které nelze pochopit, pokud nejste specialistou - tak Vám takový názor vůbec nezávidím.
Téma korupce lékařů je téma, kterým se také zabývám. Je to jedno z mnoha témat, které souvisí s regulací reklamy, ochranou spotřebitele a vnitrostátní aplikací unijního práva. To je mé širší téma. Pokud mám nějaké téma oblíbené, je to selhávání státní správy při ochraně veřejného zájmu. Korupci lékařů příliš rád nemám. Je to však téma velmi závažné, které s mnohým dalším souvisí a kterému se proto vyhýbat nelze.
Opravdu poté nerozumím, jak můžete dávat do souvislosti mé jiné podnikatelské aktivity s korupcí lékařů? Co Vás prosím vedlo k takové nesmyslné úvahové zkratce?
Očkovat děti v autě mi přijde naprosto šílené a někdo to opravdu chtěl zrealizovat. Omlouvám se, pokud se to nesmí říkat slovy, která jsem použil. Pokud na něco nejsem specialista a nemám v tom ani žádné vzdělání, je to diplomacie a společenská přetvářka. To mne však neomlouvá.
K populismu - to je těžké pane Kuliči. Tento seriál popularizuje určitá závažná odborná témata a jeho cílem je určitá efektivita. Když se podíváte na sledovanost závažného článku o testaci protilátek a srovnáte jej s tímto článkem "o kamiónu" zjistíte sám formu, kterou lidé berou a kterou nikoliv. V tomto s Vámi musím tedy částečně souhlasit - článek je podaný populisticky, ale nikoliv smyšleně, manipulativně a účelově. Mohl být odborný a precizní (zejména po právní stránce) - nebyl by však tak zajímavý pro čtenáře. To je vždy těžká volba při popularizaci závažných problémů... člověk se to učí vybalancovat časem a dlouhodobou publicistickou praxí.
Nebo Vy jste snad na popularizaci a na populismus specialista?
Pokud Vás mohu poprosit - další diskusi se mnou veďte soukromě. Rád Vám vysvětlím a odborně podám věci, které Vás evidentně ve své populární formě rozhořčují a sdělím Vám třeba i některé soukromé věci, po kterých tolik pátráte a zajímáte se o ně. Kontakt na mne Vám pošle e-mailem redakce.
Tady si to trochu pletete: lékaři podnikají, to je známá věc. Plést si ale peníze z podnikání s uplácením- to je trochu silná káva i pro mě, která k doktorům nechodím. :-))Mě spíš hodně vadí ten střet zájmů jako hrom- na jedné straně podnikají a na druhé straně zároveň pracují v nemocnicích (takže si získávají pacienty, v nemocnici provedou nepopulární činnost, za kterou by ve své privátní ordinaci nesli náklady apod.)
Vážený pane doktore můžete mi sdělit proč jdete takto proti lekařskému proudu co se týká očkování? Jinak Vám velmi děkuji, protože Váš článek o tetanu byl jediný, který mě podpořil v mém rozhodnutí nenechat se přiotrávit přeočkováním...souběžně s tím jak podle dostupnosti vakcíny byla oficiélně prodlužována lhůta pro přeočkování :-)
Předchozí článek o tetanu se mi moc líbil - byl plný argumentů a tvrdých dat. Tento článek je bohužel jeho pravým opakem a vypadá spíš jako kverulantská snaha o kopnutí do výrobce očkovací látky za každou cenu (a to se mi nelíbí, přestože mi ty reklamy přijdou trochu za hranou).
Možná je očkovací kamion protizákonný, ale podstatně důležitější mi přijde, zda je nebo není očkování proti encefalitidě vhodné, respektive zda se vyplatí jej absolvovat. Na to jsem v článku bohužel odpověď nenašel.
Vážení diskutující,
odpověděl bych s dovolením na dva psolední dotazy. Nejsem kovaný publicista a názory z diskuse mne velmi zajímají z mnoha důvodů.
K panu Demčákovi - tvrdá data k tomuto článku by byla data právní. Ta budou použita. Nikoliv však veřejně, ale u soudů. Článek o očkování proti KE ještě přijde, prosím vyčkejte. Příští dva díly budou plné Vašich dat. Věřím, že budete spokojen. I Váš názor mne však částečně přesvědčil, že tento typ článků a tuto formu již v tomto seriále předkládat nebudu. Ne, že bych to považoval za nesprvné, ale je to něco úplně jiného. Asi to do seriálu nepatří. - Souhlas.
K předchozímu dotazu: Proč se stavět proti mainstreamovému proudu lékařů z pozice lékaře? Tuším, že na tohle velmi trefně odpovídá Kant (Spis K věčnému míru ???). Doporučuji. Zcela obecně vyznívá Kantova trafná filozofie v tom smyslu, že jen málo kdy jsou důvody vedoucí člověka k antimainstreamovým strategiím člověku samotnému ke cti. K většině jednání a chování nás vedou především naše špatné a egoické vlastnosti. Každý jsme ale špatný jinak. A někteří jsou poté špatní nějak úplně divně a pro ostatní jen málo pochopitelně a předvídatelně... Asi tak. Stačí? :-)
Hezký večer...
Nemám zkušenost s očkováním proti klíšťové encef..., ale mám zkušenost s povinnou hexa-vakcínou. Mé 3,5 měsíční dceři po ní klesla hladina trombocitů na nebezpečné 3x10-9. Teď má 7 měsíců a pořád s následky očkování bojujeme. Toto mě utvrzuje v tom, že žádné další nepovinné očkování do ní nikdy nenechám píchnout.
Tak me napadlo, ze sem prispeju svym dotazem tykajicim se ockovani, treba mi nekdo poradi: Kdyz mi bylo cca 8 nebo 9 let, tj. na zacatku 90. let, prisli k nam do tridy na zakladni skole nejaci lide s tim, ze nas budou ockovat. Jak rekli, tak take ucinili - kazdy zak nastoupil a dostal injekci do ramene. Dodnes netusim, proti cemu to ockovani bylo, akorat mam od te doby na rameni nehezkou bulku (na zadne jine ockovani se mi podobna reakce nevytvorila). Dely se takove veci v te dobe bezne, nebo slo o nejaky podivny experiment? Nevite nekdo? Jeste dodavam, ze to probihalo v Praze...
Dobrý den, možná máte na mysli očkování proti TBC, očkování a přeočkování bylo povinné, od r. 2010 se pravidla změnila:
http://www.vitalia.cz/clanky/je-ockovani-proti-tuberkuloze-zbytecne/
http://www.vitalia.cz/specialy/ockovani-a-ockovaci-kalendar/deti-do-1-roku/
Přeočkování se provádělo někdy přímo ve školách, bulka ap. byla celkem běžná reakce. Zdravím LK, Vitalia.cz
Vida, děkuji za informaci. Právě že v kontextu dnešní doby mě ta zpětná vzpomínka dost udivila - zajímavé, jak se během "pár let" přístup k podobným věcem mění. Masové přeočkovávání ve školách bez jakýchkoli informací o zdravotním stavu očkovaných dětí mi přijde poněkud "hardcore".
Žiji dlouhodobě ve Švédsku, a nedávno mi vyrazilo dech, když před Ikea, nabízeli na klubovou kartu Ikea slevu na očkování proti klíšťové encefalitidě, které také v přistavené dodávce okamžitě provedli! Nemusím dodávat, že my jsme s díky odmítli, ale mnohé Švédy se podařilo vyděsit a následně zlákat). Takže, jak vidno, nebude to jenom česká specialita.
Ked som videla reklamu na tento ockovaci kamion a neustale reklamy v TV na detskych programoch ako Minimax a pod. So sloganmi typu "Viete preco Karkulku poslali rodicia samu do lesa? Neboli ockovani..." Okrem toho, ze ma toto vymyvanie mozgov vytacalo, tIez som sa zamyslala nad tym, ako je toto u nas vobec mozne, vsak niektore staty EU zakazuju reklamu na vakciny... Som rada, ze ste napisali tento clanok, velmi sa mi paci, a urcite aj tento clanok bol potrebny, dakujem.
Právě jsem narazila na toto: http://www.zapakatel.cz/cs/praha/detail/id-11002--ockovani-proti-klistove-encefalitide-za-1799-kc?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=facebook_foto
... a nějak nemám slov :(