Je sice pravda, že barvu másla ovlivňuje strava dojnice, nicméně čím více karotenů ve stravě, tím víc je máslo žluté a netřeba ho tak barvit. Z tohoto důvodu je lepší volit máslo od krav z pastevního chovu - je nutričně bohatší a figuruje zde i jakýsi etický aspekt, jelikož zvířata mají přirozenější život.Výsadou starodávných plemen je přirozené propuštění karotenů do mléčného tuku, proto holštýnka nikdy nebude mít tak žluté máslo (bez ohledu na potravu) jako červinka.
Sama se touto problematikou trochu zabývám: http://emilie-lvovska.webnode.cz/l/je-mleko-zdrave/
Byl jsem na farmě ve Švýcarsku u výroby domácího másla. Nic se nepřibarvovalo a přesto bylo máslo žlutější než to nejžlutější, s kterým jsem se v tuzemských obchodech setkal.
Takže výkřik v titulku nemůže platit obecně. Zřejmě platí jen v porovnání mezi standardními výrobky běžně dostupnými v prodejnách.
Paní Emílii bych tedy dal za pravdu a to nejsem určitě žádný expert přes mléko.
tsd
Pokud vím, a výživoví experti to mnohokrát tvrdí na kameru, živočišné tuky se nesmějí přibarvovat. Zde odkaz:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2008-4#p6
Pokud máte pravdu Maruško, pak je s podivem, že ředitel mlékárny tvrdí, že na obalu můžeme v seznamu složení másla najít i zmiňovaná barviva. Je to stejné, jako by vinař tvrdil, že na láhvi vína najdeme procento vody, které bylo použito k pančování.
Někdo nás tady houpe. ( a tentokrát to nejste vy :-)) )
tsd
Díky za informace, paní Krbcová. Je zvláštní, že se dělají ústupky kvalitě za každou cenu, a zákony se ohýbají, jak jen to jde. Zákaz přibarvování olejů a tuků si výrobci vyloží po svém, jako že přírodní beta-karoten přece neuškodí, a to je jejich zvůle. Samozřejmě že Evropská unie toto vše zaštiťuje, Vždyť co už bylo všechno napsáno např. kolem dvojí kvality potravin. Neděje se zase nic, jak jsme správně předpokládali.