Situace na trhu v ČR ohledně dětské obuvi ve vztahu k její kvalitě – včetně a zejména zdravotní nezávadnosti – je podle Sdružení českých spotřebitelů (SČS) vážná. Dokladují to zjištění ortopedů, kteří v dostupných studiích poukazují na neutěšený zdravotní stav nohou dětí a mládeže, přičemž nevhodná konstrukce obuvi je podstatným aspektem, byť ne příčinou jedinou. „Tuto neutěšenou situaci lze v krátkosti vyjádřit odkazem na vybrané statistické údaje z provedených studií,“ říká Libor Dupal, předseda SČS, které se tématu zdravého obouvání dlouhodobě věnuje. „Devadesát devět procent dětí se rodí se zdravýma nohama. Do první třídy přijdou děti, které mají ve třiceti procentech vady nohou. Skutečné následky těchto vad a deformací se mohou v plné síle projevit až v dospělosti.“
Sdružení podporuje dobrovolnou certifikaci obuvi, například značku Žirafa. Podobné značky kvality mohou pomoci rodičům při výběru vhodných bot pro děti. SČS také usiluje o regulaci dovozu nekvalitní, zdravotně závadné obuvi ze třetích zemí.
Prodává se u nás šunt
Z lékařských studií a rozsáhlého měření nohou, které uskutečnili odborníci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, i ze zjištění programu rehabilitačního centra Sarema Liberec je zřejmé, že mnoho rodičů neví, jak se má dětská obuv vybírat. „Další důležitou skutečností je, že se na našem trhu bohužel prodává i dětská obuv, o které je známo, že neodpovídá zásadním ortopedickým a hygienickým kritériím," uvádí Pavla Šťastná, antropoložka zdravotně nezávadného obouvání, v letáku SČS Obouváme správně své děti?, kde rodiče naleznou praktické tipy pro správný výběr obuvi.
Leták ke stažení: Jak kupovat dětem novou obuv (PDF)
Rady pro nákup a obouvání dětí
- Pravidelně kontrolujte, zda dítě z obuvi nevyrostlo. U batolat doporučujeme 1× měsíčně, u předškoláků a mladších školáků za 2 až 3 měsíce, u starších školáků za 4 až 5 měsíců, u 15letých až 20letých jednou za půl roku.
- Nové boty kupujte včas, když je to zapotřebí. V souladu s růstem nohou platí – čím menší dítě, tím více párů za rok. Poškození nohou vzniká, jestliže trvale nosíme krátkou obuv.
- Žádná obuv se nepoddá do délky a pouze obuv z přírodních materiálů povolí do určité míry do šířky.
- Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní gumotextilní nebo celogumová obuv se nehodí k celodennímu nošení.
- Nekupujte obuv na tržištích a dětských burzách, nenechávejte děti nosit boty po starších sourozencích.
- Dětské noze neprospěje ani nošení opotřebované obuvi se sešlapanými opatky a patníky, s prošlapanými podešvemi a devastovanými podšívkami a stélkami. Čím levnější obuv byla dětem koupena, tím častěji se její stav musí kontrolovat.
- Prohlížejte pravidelně, jak dítě obuv opotřebovává. Prohlížením obuvi poměrně snadno zjistíme první příznaky deformací nohou.
- Nepodceňujme přezouvání. Na přezouvání doporučujeme sandálovou obuv s tvarovanou stélkou, ve které se noha dítěte nepotí a která zabraňuje namáhání nožní klenby.
Zdroj: Pavla Šťastná, Česká obuvnická a kožedělná asociace
Na mezinárodním odborném sympoziu Zdravé obouvání – aby nohy zůstaly zdravé po celý život ve Zlíně se přítomní odborníci z řad obuvníků i lékařů shodli, že kvůli situaci na našem trhu a vzhledem ke stavu dětských nohou je z hlediska dalšího vývoje významné podpořit tvorbu evropské normy pro dětskou obuv. „Technická norma, zasazená do rámce obecné bezpečnosti výrobků by měla zahrnovat jak hygienické požadavky, tak kritéria ke konstrukci obuvi. Právě konstrukce obuvi (např. parametry obuvnického kopyta) je zásadní z hlediska zdravého obouvání,“ uvedl Libor Dupal.
Galerie: Nejhorší přezůvky jsou napodobeniny
Zdroj: TZ Sdružení českých spotřebitelů, www.konzument.cz