největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Články
Aktuální články
3 907
–
3 937
/
15 975
První strana
Předchozí strana
120
125
126
127
128
129
130
Následující strana
Poslední strana
Rok 2020 byl pro nás tím nejhorším za posledních padesát let, říká včelař
Včelaři zažívají těžké časy, někteří letos nestočili ani skleničku medu. Podle svazu včelařů byla letošní snůška podprůměrná po celé zemi, medu je o polovinu méně než třeba loni. Kdo je na vině a projeví se to na ceně?
Kateřina Čepelíková
12. 10. 2020
Přehled opatření proti koronaviru: omezí kulturu, sport, restaurace, svatby i pohřby
Aktualita
Vláda ČR oznámila přijetí krizových „anti-covid“ opatření. Podívejte se přehledně, jaké zákazy a omezení platí v oblasti hromadných a kulturních akcí, v nákupních centrech či stravovacích zařízeních od 9., 12. a 19. října 2020.
Lenka Krbcová
9. 10. 2020
Počet nových komentářů
1
Již druhá vakcína proti COVID-19 postoupila do průběžného hodnocení
Aktualita
Průběžné hodnocení bylo zahájeno u další vakcíny proti onemocnění způsobenému novým koronavirem. Fungovat má trochu jinak než vakcína od konkurence.
Lenka Krbcová
9. 10. 2020
Mikrobiom jako důkaz: zdraví jedince závisí na zdraví celé společnosti
Mikrobiom je nedílnou součástí lidského zdraví a jeho obranyschopnosti. Je pozoruhodný svým významem i velikostí. Hovoří se o něm také jako o „orgánu v orgánu“, protože skupiny bakterií a virů v našem těle dokonce vstupují do našeho genomu.
Jarmila Horčáková
9. 10. 2020
Cottage: proč v jednom plavou zrnka a ve druhém je hrudka?
Na českém trhu je značné množství sýrů cottage, ale jsou mezi nimi poměrně velké rozdíly. Ani ne tak v chuti, jako v konzistenci. Je to dáno hlavně použitou technologií.
Kateřina Čepelíková
9. 10. 2020
Chcete vědět, zda jste chráněni před COVID-19? Nová studie nabízí účast
Aktualita
V České republice startuje studie zaměřená na onemocnění způsobené koronavirem. Ukáže, zda člověk již nemoc prodělal, jestli má protilátky na COVID-19 a také zda by pro něj v budoucnu bylo vhodné očkování „proti koronaviru“.
Lenka Krbcová
8. 10. 2020
Poporodní deprese se týká tisíců žen v České republice
Poporodní deprese se může rozvinout asi do roka po porodu. V České republice se ze 113 000 porodů za rok více než 70 000 žen ocitne v přechodném stavu poporodního splínu, další tisíce jsou ohroženy poporodní depresí.
Tereza Víchová
8. 10. 2020
Vakcín proti chřipce je údajně dost. Praktičtí lékaři si tak jisti nejsou
Aktualita
Už pár dní se v České republice očkuje proti chřipce. Naše republika získala o 170 000 vakcín více než loni. Jestli to ale bude stačit, je otázkou. Vakcíny se totiž objednávají už na jaře. A tehdy se další vývoj kolem pandemie COVID-19, s níž souvisí i zvýšený zájem o očkování proti chřipce, odhadnout nedal.
Tereza Víchová
7. 10. 2020
Zvěřina, to má být víc než jelení guláš z nejlevnějších kostek masa
Kvalitní jídlo dělá vždy kvalitní surovina. I u zvěřiny platí, že způsob usmrcení ovlivní kvalitu masa. Pokud už si zvěřinu pořídíme nebo si ji dáme v restauraci, jsou to navíc nejčastěji nejlevnější jelení kostky. Proto jídlo nenadchne a zvěřina upadá na popularitě.
Petr Havel
7. 10. 2020
Máme léčbu i pro ty diabetiky, kterým donedávna nebylo co nabídnout, říkají lékaři
Anketa
ANKETA – Počet pacientů s diabetem trvale roste. S prodlužující se délkou života přibývá starších pacientů, současně se významně zvýšil počet třicátníků, kteří již onemocněli diabetem 2. typu, upozorňují diabetologové. U mladších věkových skupin souvisí nárůst počtu pacientů především s nezdravým životním stylem a genetickými předpoklady. Naštěstí přibývá také možností, jak nemocným pomoci.
Lenka Krbcová
7. 10. 2020
Izolace, nebo karanténa? A jaký je v tom rozdíl?
Oba termíny se staly běžnou součástí našich slovníků posledních měsíců. Mezi izolací a karanténou z důvodu COVID-19 se ale najdou rozdíly. Co přesně (ne)dělat, když se nás jedna z nich týká, radí ministerstvo zdravotnictví.
Redakce
6. 10. 2020
Majonéza – proč je považována za nezdravou, když je to olej a vejce?
Jím majonézu, dělá to nutně můj jídelníček špatným? Její hlavní složky jsou zdravé, tak v čem je problém? Záleží, jakou majonézu jíte, a hlavně jak často a s čím ji jíte.
Karolína Otavová
6. 10. 2020
Počet nových komentářů
6
Albert, České dráhy, Škoda Auto… ptali jsme se největších zaměstnavatelů, co dělají pro zdraví svých lidí
Současná pandemie koronaviru opět ukazuje, jak důležitá je preventivní péče o zdraví. A přestože zdraví je „naše“ a o svoji dobrou kondici bychom měli pečovat hlavně sami kvůli sobě, mnohé mohou podpořit také zaměstnavatelé. Nakonec i firmám se zdraví zaměstnanců vyplatí.
Lenka Krbcová
6. 10. 2020
Průzkum mezi vysokoškoláky ukázal, jak moc je ovlivnil COVID-19
Aktualita
I na studenty vysokých škol dolehla nemoc COVID-19. Čím méně prezenčního studia mají, tím se u nich zvyšuje míra stresu, cítí se osamělí a mají větší sklon k depresivitě než ostatní lidé.
Redakce
5. 10. 2020
Studie porovnávaly léky a med: je opravdu zázrakem na kašel a nachlazení?
Med není jen jedním z nejstarších sladidel, ale patří i k nejstarším přírodním léčivům. O jeho pozitivním vlivu při léčbě nachlazení a dalších antibakteriálních účincích se lidé přesvědčili už v dávné historii. Jeho léčivé působení však vyzdvihují dnes i odborníci, přestože je k dispozici široká paleta nejrůznějších moderních medikamentů.
Kateřina M. Košutová
5. 10. 2020
Psycholog ke koronaviru: Není důvod, proč si nedělat z rozhodnutí vrchnosti legraci
Komentář
KOMENTÁŘ – Prezentace vládních opatření k pandemii koronaviru připomíná klasický psychologický pokus. Ten popisuje vznik tzv. naučené bezmocnosti u psů. Nám hrozí naučená bezmocnost koronavirová.
Tomáš Novák
5. 10. 2020
Počet nových komentářů
7
Test eidamů – chutí nenadchnou, ale překvapí množstvím bílkovin
Na eidam se někdy nahlíží jako na laciný sýr nevalné kvality. Spotřebitelská organizace dTest ověřila, zda si takovou pověst zaslouží.
Redakce
4. 10. 2020
Vakcína proti COVID-19 je slibná, vstoupila do prvního průběžného hodnocení
Aktualita
Klinické studie s tisícovkami lidí ještě stále probíhají, současně již bylo pro urychlení celého procesu zahájeno první průběžné hodnocení vakcíny proti nemoci COVID-19 způsobované novým koronavirem.
Lenka Krbcová
3. 10. 2020
Počet nových komentářů
10
Lidé hlásí divnou pachuť léku Vigantol. Důvodem je olej
Státní ústav pro kontrolu léčiv informoval o možném výskytu nezvyklé chuti u některých šarží léčivého přípravku Vigantol. Ten je důležitý hlavně pro malé děti, užívají ho i dospělí.
Lenka Krbcová
2. 10. 2020
Počet nových komentářů
1
Vitamín C je všude kolem nás i bez exotického ovoce
Symbolem vitamínu C byl dlouhý čas citron. Dnes je už celkem známo, že máme lepší, bohatší i lokální zdroje této cenné látky. Z čeho všeho doplníme důležitou živinu a lze se vitamínem C předávkovat?
Petr Havel
2. 10. 2020
Stovky otrav Paralenem za rok: kde pacienti chybují?
Tabletu zapít horkým nápojem a navrch si dát třeba grog na prohřátí? To může být rychlá cesta k otravě paracetamolem. Předávkování tímto léčivem patří mezi nejčastější příčiny otrav léky. A v době obav z koronaviru po nejčastěji prodávaném léku saháme často příliš brzy.
Tereza Víchová
2. 10. 2020
Počet nových komentářů
5
Test sušených hub
Časopis dTest zjišťoval, jak jsou na tom sušené houby s obsahem kadmia, pesticidy i plísní. Zaměřil se jak na houby prodávané v obchodech, tak na ty v lese sbírané a podomácku sušené.
Redakce
1. 10. 2020
Opatření za španělské chřipky: Restaurace nezavíraly. Lidé si nosili vlastní příbory a sklenice
Také před sto lety se společnost dělila na zastánce a odpůrce roušek, ti druzí končili i ve vězení. Za pandemie španělské chřipky spolu lidé nemluvili a zdravili se úklonou. Jaká další opatření panovala?
Taťána Kročková
1. 10. 2020
Počet nových komentářů
2
Za pět let se začne říkat, že ani podestýlkový chov není pro slepice to pravé, myslí si šéfka drůbežářů
V minulém týdnu poslanci schválili zákaz klecových chovů nosnic v Česku. Drůbežáři vysvětlují, proč jim zákaz není po chuti i proč je podestýlkové vejce dražší než to klecové. Vyjadřují také obavy z toho, že podestýlkou přeměny chovů nekončí.
Kateřina Čepelíková
1. 10. 2020
Počet nových komentářů
1
Tři časté chyby při použití dezinfekce: děláte je také?
Používáme ji několikrát denně, na mnoha místech i povinně. A zdaleka ne vždy správně. Dezinfekce rukou má přesný postup, aby opravdu chránila před viry. Přinášíme ho krok po kroku na fotografiích.
Tereza Víchová
30. 9. 2020
Počet nových komentářů
6
Rýmou a nachlazením se nás tělo snaží požádat o odpočinek
„Ne, už zase rýma“ – mnoho z nás si toto během podzimu a zimy pomyslí opakovaně. Jak se na nachlazení, chřipku, rýmu a další podobné potíže dívá psychosomatika?
Petra Kolínská
30. 9. 2020
Počet nových komentářů
2
Výkon imunity je zásadně závislý na optimální stravě, říká imunolog
Zvýšit imunitní odolnost organismu může podle prof. Jana Krejska, našeho předního imunologa, především vyvážená strava. Zvýšený příjem vitamínů a dalších látek je nyní, v období podzimu, respiračních onemocnění i koronaviru, každopádně žádoucí.
Petr Havel
30. 9. 2020
Počet nových komentářů
2
COOP spustil e-shop potravin. Nic vám ale nedoveze
Síť obchodů s potravinami spustila e-shop určený zejména pro malá města a vesnice, v nichž má své obchody. Zjišťovali jsme, co COOP nabízí a jaké jsou podmínky pro nákup.
Kateřina Čepelíková
29. 9. 2020
Počet nových komentářů
1
Složky v pleťové a tělové kosmetice: na co si dát pozor
Výrobky osobní péče jsou něco, bez čeho si nedokážeme představit život. Kosmetika je prakticky nejvíce prodávající průmyslové odvětví vůbec. Co je dobré vědět při doplňování kosmetické tašky?
Pavlína Klaudová
29. 9. 2020
Zdravé potraviny, které můžeme zničit přípravou
Mrazíme, vaříme, smažíme, sladíme, solíme, loupeme… to je jen několik příkladů činností, při kterých máme slušnou šanci vyrobit z parádní a zdravé suroviny pokrm bez jakéhokoli přínosu pro naše tělo.
Karolína Otavová
29. 9. 2020
Počet nových komentářů
3
Nejznámější patroni nemocných. Ke komu se lidé modlí za uzdravení?
Ať už je člověk věřící, nebo ne, když je mu ouvej, rád se obrací ke všem svatým. Existuje spousta patronů nemocných, u nichž lidé věřili a věří, že by jim mohli pomoci.
Taťána Kročková
28. 9. 2020
Počet nových komentářů
2
3 907
–
3 937
/
15 975
První strana
Předchozí strana
120
125
126
127
128
129
130
Následující strana
Poslední strana
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji