největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Články
Aktuální články
4 062
–
4 092
/
15 975
První strana
Předchozí strana
120
130
131
132
133
134
140
Následující strana
Poslední strana
Domácí marmeláda: stačí obyčejný kastrůlek a vařečka
Velké hrnce, želírovací cukry a pektiny? Kdeže! Uvařit domácí marmeládu může být překvapivě snadné. Stačí ovoce, cukr a obyčejný kastrůlek.
Tereza Víchová
6. 8. 2020
Bolest se projevuje jinde, než je její příčina. Prášek není řešení
„S bolestmi žijí lidé desítky let. Tlumí je léky a neřeší příčinu,“ říká zkušená fyzioterapeutka. Mnoho letitých problémů má přitom podle ní poměrně jednoduché řešení.
Redakce
5. 8. 2020
Proč je moje dítě zlé?
„Syna mám ve střídavé péči. Hodně zlobí a chová se zvláštně. Vím, kluci prostě zlobí. No ano, zlobí. Ale přeci nejsou zlí, zákeřní a podlí. Je to strašné…“
Tomáš Novák
5. 8. 2020
Počet nových komentářů
3
Jezte ryby – i když je v nich trochu rtuti, vzkazují odborníci
Stopy rizikových látek v rybím mase by podle odborníků neměly odrazovat od jeho konzumace. A to dokonce ani u dětských příkrmů. Nezdravé rtuti je v nich velmi málo a přínosy jednoznačně převažují.
Petr Havel
5. 8. 2020
Počet nových komentářů
2
Slazení při diabetu? Možné to je
PORADNA – Diabetická dieta vyžaduje co nejvíce omezit cukr. Ivan Mach, zakladatel Aliance výživových poradců České republiky, doporučuje alternativní řešení.
Redakce
4. 8. 2020
Nová naděje pro pacienty s depresí. Vědci experimentují s halucinogeny
Halucinogeny mohou s psychikou člověka provést ledacos. Z toho se ovšem odvozují i naděje na jejich možný terapeutický přínos. V Národním ústavu duševního zdraví získali povolení na unikátní studii.
Pavel Houser
4. 8. 2020
Jak nosit pití při běhu? Nejhorší řešení je láhev v ruce
Během horkých letních dnů je pro běžce aktuální otázka, zda, jak a co pít při běhání, před ním nebo po něm. Jak s sebou na výběh vzít vodu, aby co nejméně překážela, přitom negativně neovlivnila techniku a člověk si spíše neškodil?
Klára Tuzarová
4. 8. 2020
Je to deprese?
Kvíz
Následující Beckova škála deprese bývá běžně používána v psychiatrických i klinicko-psychologických ordinacích. Vyberte vždy tvrzení, které vás nejlépe charakterizuje v tento den. Pokud vám vyhovuje více tvrzení, zvolte to, které vás charakterizuje nejlépe. Přečtěte si
více k tématu deprese
.
Lenka Krbcová
3. 8. 2020
Téměř polovina českých žen kojí déle než rok, dokazuje nový průzkum
Aktualita
Pro české ženy je kojení jasnou volbou. Průzkum potvrdil, že o jeho prospěšnosti nepochybuje 98 % matek i žen, které těhotenství teprve plánují. Ženy si ale stále stěžují na nedostatek informací.
Redakce
3. 8. 2020
Počet nových komentářů
2
Kdo může za to, co jíme?
Co stojí za tím, že jíme to, co jíme? Hlad, napadne většinu z nás jako první. „Mlsná“, přiznáme si po pravdě. Jenže ani to není zdaleka vše. Na faktory, které ovlivňují skladbu našeho jídelníčku, se zaměřila i věda a výzkumy.
Petra Coufalová
3. 8. 2020
Plavete prsa jako „paní radová“? To neděláte dobře…
Ví to většina z nás. Nad plaváním s hlavou nad vodou ve stylu „paní radové“ fyzioterapeut úpí. Přesto, když se rozhlédneme po rybnících a koupalištích, bude to jasně ten, který v létě ovládá české vody.
Tereza Víchová
3. 8. 2020
Počet nových komentářů
2
Kvůli mořským ježkům si zabalte pinzetu, medúzy setřete z kůže kreditkou
Odstranění bodlin mořského ježka, ošetření požahání medúzou a jedovatí hadi a pavouci v Chorvatsku… Lékařka radí, co dělat při setkání s nebezpečnými živočichy na zahraniční dovolené.
Redakce
31. 7. 2020
Počet nových komentářů
3
Nemoc z vody a neomytého ovoce provází průjem
Její jméno je těžké vyslovit a ještě těžší si zapamatovat. Kryptosporidióza je infekce způsobená nejčastěji kontaminovanou vodou, ale i neomytými potravinami či moštem. V letních měsících jí přibývá a nemocní ani nevědí, co je příčinou.
Petr Havel
31. 7. 2020
Nikdy nekouřila, má rakovinu plic. Nechci nechat svoji rodinu brečet, říká
Rozhovor
ROZHOVOR – Rakovinou plic trpí podle všech statistik v drtivé většině případů kuřáci (až 90 % všech pacientů), spíše muži (cca dvě třetiny případů), převážně ve vyšším věku (průměrnému pacientovi je kolem sedmdesáti let). Lékařka Areta není ani jedno z toho.
Lenka Krbcová
31. 7. 2020
Počet nových komentářů
13
Poruchy erekce neřeší jen léky, jsou i další možnosti
Po padesátce se poruchy erekce týkají už každého druhého muže a ani u mladších ročníků nejsou výjimkou. Léky nemusí být jediným řešením, pomáhá třeba rázová vlna.
Redakce
30. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Meditace v chůzi: víc než příjemná procházka. Má pozitivní vliv na celé tělo
Meditace při chůzi má původ v buddhismu. Tato technika má řadu výhod a může vám pomoci cítit se klidnější, vyrovnanější, a hlavně vás naladí na pozitivnější smýšlení. Pomáhá rovněž rozvíjet větší porozumění vašemu tělu. Z takovýchto „procházek“ však netěží jen psychika, ale mají v řadě ohledů kladný vliv i na fyzické zdraví.
Kateřina M. Košutová
30. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Naše národní zlato: šunkový chlebíček s vajíčkem žádná novinka nepřekoná
Český, poctivý a více než půl století neměnný. Tradiční chlebíček je naše know-how a nevyrovná se mu žádná plněná bageta. Viděli jsme jeho výrobu, zkusili si to „na vlastní ruce“ a zjistili, jak se pozná ten kvalitní.
Tereza Víchová
30. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Letní pitný režim: láhev s sebou a ne víc než čtvrt litru vody naráz
Horké léto a hlídání pitného režimu jdou ruku v ruce. Ne každý má vypít dva litry vody denně. Co nás „ohlídá“, abychom přijali dost tekutin, a proč je příliš vody také na škodu?
Redakce
29. 7. 2020
Počet nových komentářů
1
Ještě jednou o syndromu, který oficiálně neexistuje: zavržení rodiče
Pravidelný jev u rozvádějících se a rozvedených je to, že jeden rodič manipuluje a poštvává dítě proti druhému rodiči. Odnesou to většinou všichni.
Tomáš Novák
29. 7. 2020
Počet nových komentářů
1
Alginátové ovoce není ovoce, ale cukr s éčky
Barevné kuličky sice mají často ovoce v názvu, ale do skutečného ovoce mají hodně daleko. I opakované tvrzení, že jde o výrobek z mořské řasy, se pravdě blíží jen vzdáleně.
Petr Havel
29. 7. 2020
Počet nových komentářů
1
Zachránit se dá ledacos. K zubařům míří rodiče s dětmi, které si v létě poraní zub
Během prázdnin přibývá úrazů chrupu. Stomatologové umí zachránit i zlomený nebo vyražený zub.
Redakce
28. 7. 2020
Počet nových komentářů
1
V Brně si mysleli, že vyhodí 4 kg potravin ročně. Je to mnohem víc
Co kdyby se vás někdo zeptal, kolik jídla vyhodíte? Uměli byste odpovědět? Máte představu, kolik pečiva, ovoce, zeleniny či dalších nespotřebovaných potravin u vás končí v koši? Podle vědců z Mendelovy univerzity jsou lidé ve svých odhadech totálně mimo realitu. Vědí to, protože po celý rok třídili a měřili odpadky ze stovek domácností.
Lenka Krbcová
28. 7. 2020
Počet nových komentářů
1
Léto kardiakům překvapivě spíše svědčí
PŘEHLED VĚDECKÝCH NOVINEK – Lidem s nemocným srdcem nevadí ani tak vysoké teploty, jako jejich rychlé změny, například vlivem klimatizace, upozorňují lékaři.
Pavel Houser
28. 7. 2020
Umíte vybrat správnou náplast a dezinfekci?
KVÍZ
KVÍZ – Jak ošetřit puchýř nebo odřené koleno? Na léto praktická otázka, protože drobným úrazům volno přímo nahrává. A dávno jsou doby, kdy byl k dispozici jeden druh dezinfekce a náplasti.
Redakce
27. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Vaří pivo z neprodejného chleba. Chutná jako český ležák, říkají v pivovaru
Rozhovor
ROZHOVOR – Pivo se někdy nazývá tekutý chleba, málo se ale ví, že se z chleba (respektive z obilného pečiva) dříve také vyrábělo. „Pokud to dokázali lidé před šesti tisíci lety, proč bychom to nezvládli i my,“ řekli si v pivovaru Welzl v Zábřehu. A uvařili Chlebák.
Pavel Houser
27. 7. 2020
Počet nových komentářů
3
Budu šišlat? Bude to bolet? Co potřebujete vědět, než vám nasadí rovnátka
Budou „bolet“? Budu moci jíst všechno, na co jsem byl zvyklý? A nezkazí se pod nimi zuby? Otázek kolem rovnátek je hodně. Odpovědi na ty nejčastější přinášíme v článku.
Tereza Víchová
27. 7. 2020
Nová opatření kvůli koronaviru. Platí i pro soukromé akce
Aktualita
Ministerstvo zdravotnictví opět zavádí povinnost nosit roušky, a to na některých vnitřních akcích. Snižuje také maximální počet osob, které se mohou těchto akcí zúčastnit.
Redakce
24. 7. 2020
Počet nových komentářů
3
Je pravda, že salmonela bývá jen v bílku, a nikdy ve žloutku?
Kdybychom chtěli odpovědět jen ano, či ne, je třeba říct ne… Je to ale složitější. Naštěstí lze celkově konstatovat, že obavy z rizika salmonelózy z vajec jsou většinou přehnané.
Petr Havel
24. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Balzám Višněvského: odpudivý medikament neobyčejného významu
I když je jeho vzhled nevábný a po čichové stránce to také není příliš příjemný zážitek, jedná se o jedno z nejvýznamnějších léčiv, objevených během minulého století. Svou pozici si dokázal udržet dokonce i dnes, kdy farmaceutické firmy chrlí jednu novinku za druhou.
Kateřina M. Košutová
24. 7. 2020
Počet nových komentářů
6
Nejpoužívanější zavařovačka je stále model z minulého tisíciletí
Do skla se zavařené potraviny ukládaly už v 17. století, ale lidé ještě neměli k dispozici víčka, pomáhali si tedy jinými, pro nás značně kuriózními materiály. Ani po zásadním vynálezu gumového těsnění před 140 lety se vývoj zavařovacích potřeb nezastavil. Jak se během let změnila zavařovací sklenice?
Redakce
23. 7. 2020
Vypadá jako máslo, není to máslo – jak se nenechat oklamat
„Snadno roztíratelné“, „lahodné“, „jedinečné spojení olejů a másla“… Vypadají jako klasická „kostka“, leckdy i ve stříbrném provedení obalu, jaký si pamatujeme od dětství. Ale nejsou MÁSLO. Jak se nenapálit při nákupu a proč vyzkoušet třeba i nepasterizované varianty másla?
Tereza Víchová
23. 7. 2020
4 062
–
4 092
/
15 975
První strana
Předchozí strana
120
130
131
132
133
134
140
Následující strana
Poslední strana
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji