Lidl jen žvaní a v reklamě s kuchaři propagují zdravé jídlo a zdravé vaření a při tom prodává polské hnusy- maso,vajíčka,jogurty a další.Byli jste někdy v německém Lidlu třeba v Berlíně.Myslíte , že tam najdete polský výrobek.Odpověď zní ani náhodou.To jen v Čechistáně polské hnjusy zaplavily všechny řetězce.A s tou pomazánkou vůbec bych se tomu nedivil.LIDL jen kecá jak jim jde o zdraví českých občanů,jeďte do Německa a tam uvidíte pravý Lidl ne ten český,FUJ 3 x fuj LIDL ČR.
Neni to na hlavu postavene, kdyz si vlastne zakaznik necha delat tyto testy na VSCHT, ale vyrobce absolutne kvalita surovin nezajima? Je to jen dukaz, ze si Big Business dela se zakazniky a nakonec i se zakony , co chce. Pak at nekdo chytrej rika, ze kdyby to zakaznici nekupovali, nebude se to vyrabet? Takovou na hlavu postavenou blbost snad ani nelze komentovat.
No a to je právě ten problém ;-) Dám vám příklad :-) U nás mlékárna vykoupí od sedláka mléko za který mu zaplatí 55 až 70 centů za litr (má to dost přísný podmínky: 12 krav max., pastva nebo seno), spasterizuje, upraví tučnost, zabalí a prodá za 1,39 Eura. To je cesta kvalitní potraviny. Potom je druhá cesta, kdy se nakoupí už hotový mlíko v krabicích z německa, který je vykoupený z kravský fabriky (500 a více krav) za dvacet centů, odstředí, smíchá se sušeným, dotuční a prodá se za 60 centů. Obojí má svoje zákazníky a dokud je to bude mít, tak se zkrátka bude vyrábět. Nikdo nebude vyrábět něco co nikdo nekupuje ;-)
Kdo je stale posedly levnou potravinou? Zase je to levne jen podle Velkeho Byznysu. Na to, ze takove potraviny nemaji zadnou vyzivovou hodnotu, jsou predrazene az az. Zakaznik si urcite neobjednal potraviny s plnidly, barvivy a syntetickymi aromaty, ale porad tu nekdo mota pricinu a dusledek.
Přiznám se že taky nevím co je to výživová hodnota, dělím potaviny na "použitelné/podmínečně použitelné/blivajz od pohledu" podle použitých surovin a jejich podílu.
jako učebnicový příklad vezměme třeba šunku
Já naiva bych předpokládal že je to jen maso a sůl (ano, dusitanová rychlosůl) . Jakožtto člověk který občas něco uklohní vím, že při tepelné úpravě maso ztratí (vypudí) vodu. A že pokud bych (nejen) maso na pečení osolil víc než nízkými jednotkami procent bude to slané že to nebude k žrádlu (nevážím to, mám to "v oku a v ruce", není vyloučeno že hranice je dokonce pod jedním procentem).
A teď "babo raď " co všechno může být zcela legálně v šunce nejvyšší jakosti, která musí mít víc než 85??% masa (za číslo neručím, ale určitě je to dooost pod 90%). A jakými srágorami jsou nadopované "šunky" kolem 60% masa
Bohužel, většinový zákazník jede jen po ceně nechce/nedokáže si uvědomit, (vezměme jako názorný školní příklad maso), že masový výrobek levnější než nabourané maso toho s opravdovým masem nemůže mít moc společného.
Nemusím vědět co je to výživová hodnota. Stačí umět číst, znát kupecké počty a k tomu kapička selského rozumu.