Dnes je to přesně čtrnáct dní, co inspektoři odhalili v prodejně společnosti AHOLD Czech Republic, a.s. Falšovaného pangase, který obsahoval o téměř padesát procent méně masa. A dnes se obdobná situace opakuje. Jen na jiném místě s jiným druhem ryby.
Společnost MAKRO Cash & Carry ČR s.r.o. musela stáhnout závadnou šarži mražené Aljašské tresky v balení 1 kg. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v ní totiž nenašla na obale deklarovaných osmdesát procent masa, ale výrazně méně. „Laboratorní rozbor stanovil obsah masa ve výrobku jen na 46,3 % hmotnosti potraviny. Informace na obalu tak byla zavádějící ohledně skutečného obsahu masa a SZPI nařídila kontrolované osobě, aby falšovanou šarži potraviny stáhla z nabídky. Inspekce zároveň s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Aljašská treska filety v balení 1 kg
datum minimální trvanlivosti: do 24. 6. 2017
dovozce: Frigoexim s.r.o.
země původu: Čína
Pokud se dobře podíváte na dovozce, jde o firmu s více než dvacetiletou historií, která zjevně nevhodně vybírá dodavatele dovážených potravin. Problémy s rybami plnými vody totiž nemá prvně. Už 19. května SZPI oznámila, že našla v Makru nevyhovující vzorek mražené tresky. I tehdy byly Mražené ryby z Makra falšované. Prodejce uvedl, že situaci se svými dodavateli bude řešit.
Aktualizace 7. 6. 2016
„Zmiňovaný výrobek v prodeji již několik týdnů nemáme. MAKRO ČR preventivně stáhlo z prodeje všechny šarže a všechna spotřebitelská balení filetů z aljašské tresky od dodavatele Frigoexim již po prvním upozornění Státní zemědělské a potravinářské inspekce dne 16. května. Zákazníkům, kteří zboží předmětné šarže před tímto datem zakoupili a mají pochybnosti o jeho kvalitě, budou vráceny peníze v jakémkoli velkoobchodním středisku MAKRO,“ uvedl Ivan Tučník, manažer komunikace MAKRO Cash & Carry.
Zdroj: SZPI