Absces byste neměli podceňovat, může vést k sepsi. Léčí se vypuštěním hnisu a antibiotiky

5. 10. 2023

Sdílet

Absces je patologická dutina v těle vyplněná hnisem. Většinou se jedná o důsledek hnisavé bakteriální infekce, ale mohou ho způsobovat i plísně nebo prvoci. S abscesem se lze setkat kdekoliv na kůži i uvnitř těla. Mnohdy se jedná o velice bolestivé onemocnění, které si žádá včasnou léčbu. Neléčený absces může totiž vyústit v nebezpečné komplikace a způsobit sepsi.

Co je absces?

Absces, do češtiny překládaný jako „hlíza“, je odborné označení pro dutinu v těle vyplněnou hnisem. Dutina je většinou jasně ohraničená a obklopená tkáněmi, které ji oddělují od ostatních struktur v těle. Obsah abscesu je páchnoucí zakalená tekutina, kterou tvoří uhynulé i živé mikroorganismy, bílé krvinky a odumřelé zbytky tkání.

Jde tedy o reakci na zánět – na jednu stranu není imunitní systém schopen infekci zcela zlikvidovat, ale snaží se alespoň zabránit jejímu šíření. Na místo infekce se dostávají bílé krvinky, které pohlcují cizorodé organismy. Hromaděním leukocytů vzniká hnisavé ložisko, kolem kterého se vytváří takzvaná pyogenní membrána. Je polopropustná, takže pustí bílé krvinky do nitra dutiny, ale už je nevypustí ven. Díky tomu je zajištěno, že se bude zánět držet jen v jednom místě.

Abscesy mohou vznikat prakticky kdekoliv, a to jak na povrchu těla, tak i v hlouběji uložených tkáních a vnitřních orgánech. Jestliže se absces nachází blízko povrchu kůže, může si časem vytvořit kanálek (píštěl), kterým hnis z dutiny vyprázdní. Po vyprázdnění se absces vyhojí a vznikne jizva. [1, 2, 3, 45]

Příčiny vzniku abscesu

Původcem zánětu jsou ve většině případů bakterie, konkrétně stafylokoky a streptokoky. Mohou ho ale způsobit i jiné mikroorganismy, například plísně (mykotické abscesy) nebo prvoci (amébové abscesy). Bakterie pak mohou do těla proniknout buď skrze poranění kůže, vlasovými folikuly či potními (mazovými) žlázami, nebo jde o rozšíření infekce z okolních tkání. [67]

Zánět dásní může vést i ke ztrátě zubů. Příznaky potíží se často projeví dost pozdě Přečtěte si také:

Zánět dásní může vést i ke ztrátě zubů. Příznaky potíží se často projeví dost pozdě

Rizikové faktory

Ke vzniku abscesů významně přispívají špatné hygienické návyky, oslabení imunity a nezdravý životní styl. Za nejohroženější skupinu jsou považováni lidé, kteří si nitrožilně aplikují drogy. Kromě špatné hygieny a vysílení imunitního systému návykovými látkami jsou zde významným rizikovým faktorem časté vpichy jehlami do tkání. Infekce se tak snadno zanese do těla.

Abscesy představují vážný problém v rozvojových zemích, kde je úroveň hygieny i lékařské péče nesrovnatelně horší v porovnání s vyspělými státy. [8, 9, 10]

Jaké má absces příznaky?

Abscesy mohou dosahovat různých rozměrů. Příznaky se významně liší podle toho, kde se nachází. Obecně se ale udávají čtyři projevy, které provází každý lokální zánět:

  • zčervenání,
  • otok,
  • bolest,
  • zvýšení teploty.

Vůbec nejjednodušší je diagnostika kožních a podkožních abscesů, kdy jsou vidět příznaky na první pohled. Daleko problematičtější jsou vnitřní abscesy, které vznikají uvnitř orgánů nebo mezi nimi. Hluboce uložený absces na první pohled vidět není, ale projevuje se vysokou horečkou (zimnicí), silnou bolestivostí a zhoršenou funkcí postiženého orgánu. [11, 12, 13]

Pozor na domácí ošetření zubů ultrazvukem. Můžete si zničit zdraví, varují odborníci Přečtěte si také:

Pozor na domácí ošetření zubů ultrazvukem. Můžete si zničit zdraví, varují odborníci

Kde se může absces objevit?

Absces se může objevit prakticky kdekoliv na povrchu i uvnitř těla. Jedná se například o:

  • karbunkly a furunkly – kožní abscesy,
  • peritonzilární absces – absces v krku nebo absces na mandli,
  • paradontální absces – absces zubu nebo absces na dásni,
  • periproktální absces nebo rektoanální absces – absces konečníku nebo absces u konečníku,
  • plicní absces.

Mezi další typy abscesů patří:

  • Brodieho absces – absces kosti,
  • absces Bartholiniho žlázy – u vyústění pochvy,
  • absces na genitáliích,
  • absces mozku,
  • absces prsu,
  • absces jater,
  • pilonidální absces – absces na kostrči,
  • spinální absces – absces v oblasti míchy,
  • absces v podpaží,
  • absces v třísle. [14, 15, 16, 17]
S čím jít na zubní pohotovost a kdy vás lékař neošetří, protože potíž není akutní Přečtěte si také:

S čím jít na zubní pohotovost a kdy vás lékař neošetří, protože potíž není akutní

Absces: léčba

Nejúčinnější a nejvyužívanější léčebnou metodou je u hnisavých ložisek vypuštění hnisu. Pokud se absces nachází blízko povrchu kůže, stačí naříznout jeho povrch a hnis vypustit. Poté se dutina proplachuje, aby se odstranily všechny rozpadlé tkáně a zabránilo se tím rozvoji dalšího zánětu.

Pokud není jednorázové vyčištění abscesu dostatečné, chirurg do něj zavede speciální hadičku zvanou drén, což odvádí hnis z dutiny. U hluboce uložených abscesů ve vnitřních orgánech je nutné využití zobrazovacích metod (CT nebo ultrazvuku), aby bylo ložisko nalezeno a mohl se do něj zavést drén.

Léčbu abscesu se nikdy nedoporučuje provádět svépomocí. Rozhodně neexistuje žádná univerzální domácí léčba, která by tento problém vyřešila. Ve většině případů je navíc nutné nasadit k chirurgické léčbě ještě antibiotika, aby se zabránilo šíření infekce do celého organismu. U kožních abscesů je ale možné použít jako doplněk černou mast na absces (ichtoxyl). [18, 19, 20, 21]

Museli vám někdy lékaři ošetřit absces?

Komplikace abscesu

Důležité je první známky přítomnosti abscesu nepodceňovat a vyhledat vždy lékařskou pomoc, protože by mohlo dojít k vážným komplikacím. Špatně léčený nebo zcela neléčený absces může způsobit:

  • gangrénu – pokud infekce projde skrze polopropustnou membránu, může vést k odumření okolní tkáně,
  • sepsi – jde o systémovou zánětlivou reakci organismu, kdy se infekce šíří skrze krevní řečiště do celého těla, neléčená sepse končí fatálně. [22, 23, 24]

Galerie: Jak vypadá absces a kde všude se může objevit

Zdroje: nih.gov, nhs.uk, hopkinsmedicine.org, medlineplus.gov, webmd.com, clevelandclinic.org, healthline.com, medparkhospital.com, medicalnewstoday.com, healthdirect.gov.au, dspace.cuni.cz, neurologiepropraxi.cz, pediatriepropraxi.cz, ftn.cz, stefajir.cz

Co je to absces?
Absces je patologická dutina vyplněná hnisem, která vzniká v důsledku hnisavé infekce. Kromě bakterií ji mohou způsobovat i plísně nebo někteří prvoci. Absces se může objevit prakticky kdekoliv na kůži, v podkoží i ve vnitřních orgánech.

Jak léčit absces?

Při podezření na absces je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař absces rozřízne a vypustí jeho obsah. Poté dutinu vyčistí a podá pacientovi antibiotika. Jestliže je rozříznutí nedostatečné, zavede dovnitř drén, kterým je odváděn zbylý obsah z dutiny.
Může se objevit absces po injekci?
Jestliže se po aplikaci injekce objeví bolestivá boule, pravděpodobně se jedná o absces. Tato nepříjemná komplikace nastává v situacích, kdy nejsou dodržena hygienická pravidla při podávání injekcí. Kromě toho přispívá ke vzniku abscesu i nesprávná technika aplikace injekce, proto se vyskytují častěji u pacientů, kteří si aplikují injekce sami v domácím prostředí.

Autor článku

Copywriterka na volné noze spolupracující s Vitalia.cz. Po dokončení studia laboratorní diagnostiky ve zdravotnictví pracovala na oddělení klinické biochemie a hematologie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).