Co jsou afty?
Afty (odborně aftózní stomatitida) jsou nepříjemné vřídky na sliznici dutiny ústní. Většinou mají bílé, žluté či šedé zbarvení s červeným lemováním. Mohou se objevit prakticky kdekoliv v ústech, nicméně nejčastěji se vyskytují na jazyku a na vnitřních stranách tváří. Někdy se objeví jen jedna, jindy vznikne hned několik aft naráz. Většinou ale nesplývají v rozsáhlejší plochy.
Afta má nejdříve formu puchýřku, který velice rychle praskne a změní se v bolavý vřídek. Ačkoliv nejde o nijak nebezpečné onemocnění, afty jsou někdy natolik bolestivé, že prakticky znemožňují příjem jídla a tekutin. Subjektivně tedy mohou způsobovat opravdu velké potíže. Někdo přitom trpí na afty pravidelně a potýká se s nimi i několikrát do roka, což výrazně ovlivňuje kvalitu života.
Častý výskyt aft byl zaznamenán u osob s autoimunitními chorobami, u osob, které prožívají chronický stres, kuřáků a žen před menstruací. Někteří pacienti také udávají, že je u nich výskyt aft spojen s konzumací specifických potravin. Většinou jde o hodně pálivá, kořeněná nebo kyselá jídla, která dráždí citlivou sliznici dutiny ústní.
K horšímu průběhu aft jednoznačně přispívá i nedostatečná ústní hygiena, protože je spodina vřídků infikována bakteriemi.
Lokalizace aft:
- afty na jazyku (tzv. jazykové afty),
- afty pod jazykem,
- afty v puse,
- afty v krku,
- afty na mandli,
- afty na rtech (respektive na vnitřní straně rtu),
- afty na horním patře,
- afty na dásni. [1, 2, 3, 4, 5]
Proč se dělají afty?
Příčina aft není dodnes zcela jasně vysvětlená. Víme o nich jen to, že se nejedná o přenosnou nemoc. Tím se liší od oparů na rtu, které jsou vysoce infekční. Odborníci se přiklánějí k tomu, že za vznikem aft pravděpodobně stojí genetické predispozice v kombinaci s autoimunitními procesy.
Vznik afty bývá často vyprovokován mechanickým podrážděním (například poraněním zubním kartáčkem, kousnutím do sliznice, špatně padnoucí zubní náhradou, nošením permanentních rovnátek), stresem nebo konzumací dráždivých pokrmů.
Stále také probíhají výzkumy, které se zabývají vznikem aft v souvislosti s nedostatkem určitých živin (železa, kyseliny listové, zinku a vitamínů skupiny B). Roli budou pravděpodobně sehrávat i hormonální změny, protože u některých žen se afty objevují pravidelně v období menstruace či během těhotenství. [6, 7, 8, 9]
Měli jste někdy afty?
Afty: léčba
Léčba aft je založena na přípravcích s anestetickými účinky, které postižené místo znecitliví. Žádný stoprocentně účinný lék na afty, který by vás mávnutím proutku zbavil všech nepříjemných vřídků, bohužel neexistuje. Používáním vhodných přípravků lze však nepříjemné pocity alespoň zmírnit:
- gel na afty – hodí se na afty na rtech, díky tužší konzistenci na nich lépe drží,
- mast na afty – nejsou už příliš běžné, postupně je nahrazují gely,
- sprej na afty – ideální k ošetření obtížněji přístupných míst, proto se používá na afty v krku,
- genciánová violeť – fialová vodička na afty (známá také jako genciánka na afty), používá se k lokálnímu ošetření aft, působí spíše jako dezinfekce. [10, 11, 12]
Babské rady na afty
K potírání aft lze využít i některé přírodní prostředky. Mezi osvědčené babské rady patří med a propolis na afty. K vyplachování úst si můžete připravit domácí odvar z bylinek, které mají protizánětlivé účinky. Navíc se starají o hygienu celé ústní dutiny, působí antibakteriálně a zmírňují podráždění sliznice. Mezi nejlepší bylinky na afty patří:
Prevence aft
Pokud o sobě člověk ví, že je více náchylný k aftám, měl by se snažit jejich vzniku předcházet. Mezi obecná preventivní opatření patří:
- konzumace dostatečného množství vitamínů B6, B12 a kyseliny listové (maso, vnitřnosti, listová zelenina, ořechy, semínka),
- vyhýbat se konzumaci jídel, která vznik aft podněcují – většinou pálivá jídla a kořeněná jídla, někoho dráždí citrusy, lékořice, alkohol, káva a horké nápoje,
- důkladná ústní hygiena,
- pořízení měkčího zubního kartáčku,
- omezení kouření cigaret,
- posilování imunity. [16, 17, 18]
Afty u malých dětí
Afty se bohužel nevyhýbají ani těm nejmenším. Vhodnou prevencí je zde podobně jako u dospělých posilování imunity a pečlivá ústní hygiena. Afty u batolat nebo u miminek si žádají zvýšenou opatrnost. Kvůli velké bolesti totiž odmítají některé děti jíst nebo pít, proto je potřeba problém řešit co nejdříve.
U starších dětí lze po konzultaci s pediatrem používat některé volně prodejné léky na afty, které citlivá místa alespoň trochu zklidní, a dítěti se tím pádem uleví. [19, 20, 21]
Afty v těhotenství
Afty jsou v těhotenství poměrně běžným jevem. Pravděpodobně jde o reakci organismu na zvýšenou zátěž a hormonální výkyvy. Dobrou zprávou je, že nejsou nijak nebezpečné pro plod. Pouze je nutné věnovat zvýšenou opatrnost výběru léků. Vhodné přípravky by měl doporučit ošetřující lékař nebo lékárník.
Dejte si pozor i na bylinky. Některé mohou ovlivňovat činnost dělohy nebo způsobit překrvení pánevních orgánů. Například populární šalvěj je pro nastávající maminky tabu, protože může přispět k navození potratu. [22, 23, 24]
Kdy vyhledat lékaře?
Afty jsou většinou jen velice nepříjemné nebo bolestivé, ale ne vyloženě nebezpečné. Obvykle jejich léčbu zvládnete podomácku. I tak ale existují situace, kdy je vhodné vyhledat lékaře:
- afty přetrvávají déle než 3 týdny,
- bolest je silná a nekontrolovatelná,
- afty se neustále vrací,
- afty praskají a ve slinách se objevuje krev,
- k aftám se přidružuje horečka,
- spolu s aftami se objevuje průjem.
U dětských pacientů je vhodné léčbu vždy konzultovat s lékařem. [25, 26]
Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, nhs.uk, nidirect.gov.uk, sciencedaily.com, researchgate.net, healthline.com, southdakota.deltadental.com, webmd.com, raisingchildren.net.au, thewomens.org.au, ada.com, medicalnewstoday.com, pharmanews.cz, diente.cz, dermatologiepropraxi.cz, medicinapropraxi.cz, solen.cz, prolekare.cz