Alergie na šperky: jak se jí zbavit?

22. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Někteří lidé snesou například jen ozdoby z pravého zlata, jinak jim hrozí kožní potíže. Alergie na šperky se řadí k nejčastějším alergiím. Jde o alergii na kovy. Nejčastějším alergenem je nikl, chrom a kobalt.

Pokud máte alergii na šperky, která se projevuje při kontaktu formou připomínající ekzém, jedná se nejspíše o kontaktní alergii na nikl.

Nikl coby významný alergen způsobuje při kontaktu s pokožkou kožní reakce, a to již při obsahu kolem tří procent ve složení například bižuterních výrobků, více také v článku Bižuterie s těžkými kovy – jak se jí vyhnout.

Problematické látky: nikl, kobalt, chrom

Nikl bývá součástí nepravých stříbrných šperků, rádoby „zlatých“ šperků, které jsou pouze pozlacené, nerezové oceli a jiných nepravých kovů.

Pokud máte alergii na nikl, určitě se neprojeví u žlutých zlatých šperků, platiny a chirurgické oceli.

Jestliže již máte alergii na šperky, bývá spojena s alergií na chrom a kobalt.

Nikl nalezneme nejčastěji v nezlatých špercích, ale také ve sponách opasků, sponkách do vlasů, klikách, nůžkách, obroučkách či nožičkách brýlí, klíčích aj.

Kobalt se pak používá jako příměs do skla, keramiky a chrom do oceli.

Léčit lze pouze následky alergie na šperky

Alergii na nikl bohužel nelze vyléčit. Můžeme léčit pouze následky alergie, tedy kontaktně alergický ekzém.

Ten se projevuje zarudnutím, svěděním, otokem, tvorbou drobných pupínků až puchýřků v místě, kde dochází ke styku s alergenem.

Galerie: 6 „pupínků“ na obličeji, které byste neměli zaměňovat

Jak se tedy alergie zbavit? Je nutné se v maximální míře vyhýbat kontaktu s alergenem, tedy látkou, která reakci vyvolá. Věnovat pozornost složení a kvalitě šperků. Riziková je zejména bižuterie, kde kontrolní orgány opakovaně zjišťují i tisícinásobně překročené povolené limity těžkých kovů, jedná se až o dvacet procent sortimentu prodávaného na tuzemském trhu.

Pokud již dojde ke kontaktu s alergenem a podráždění pokožky, je nutné místo potírat kortikoidní mastí až do vymizení příznaků.

Pokud není jisté, zda jde o alergii na nikl, lze ji potvrdit či vyloučit speciálními kožními testy.

Galerie: Bižuterie s vysokým obsahem těžkých kovů

Autor článku

MUDr. Jitka Chaloupecká

Korektivní dermatoložka a vedoucí lékařka z Laserového centra Anděl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).