Alergie má mnoho podob a ne vždycky jde o to, že se člověku spustí vodová rýma – dříve se jí říkalo senná – jakmile venku začne všechno kvést, nebo že člověku vadí setkání s kočkami a dalšími zvířaty. Lidský organismus může přehnaně reagovat také na něco tak běžného, jako je voda, vlastní pot či třeba sperma.
Alergie na sperma je sice relativně vzácná, ale rozhodně dost nepříjemná. Pokud jí žena trpí, obvykle pár minut po styku bez ochrany začne pociťovat v intimních partiích pálení, svědění, místy se objeví vyrážka, či dokonce otok a puchýřky. Tento typ alergie není příliš rozšířený, lidé, kteří jí trpí, však mohou mít nepříjemné příznaky. V krajních případech může dojít i k otokům jazyka, potížím s dýcháním a anafylaktické reakci,
vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. Kromě nepříjemností po nechráněném styku však může mít alergie na mužský ejakulát vliv i na plodnost.
Tělo ženy totiž může v některých případech vytvářet na sperma partnera protilátky, což zásadně snižuje možnost, že se dostanou až k vajíčku. V případě podezření na alergii na mužský ejakulát je třeba obrátit se na lékaře, který stanoví další postup. Pokud jde o alergii založenou na zvýšené tvorbě protilátek, mohou pomoct antihistaminika, ale někdy je nutné použít i kortikoidy. Pokud jde o poruchu buněčné imunity a tělo ženy proti spermiím bojuje, je dobré problém řešit s gynekologem. Je to totiž poměrně častý důvod neplodnosti páru,
popsal vhodný postup lékař. Jednou z léčebných metod je například desenzibilizace, kdy se žena opakovaně vystavuje malé dávce spermatu až do doby, kdy si na ně její organisms zvykne.
V případě alergie na sperma, která postihuje výhradně ženy, jde vlastně o reakci organismu na bílkoviny v ejakulátu. Alergické projevy se mohou, a to jak u žen, tak u mužů, objevit i po použití kondomu – v tom případě ale nejspíše nepůjde o alergii na sperma, spouštěčem potíží bývá latex. V takovém případě je vhodné sáhnout po výrobcích, které ho neobsahují. Alergie na latex se může objevit také například po použití rukavic z toho materiálu.
S jakým druhem alergie se potýkáte?
Když vadí cizí slzy i sliny
Zatímco alergie na sperma není častá, ale občas se objeví, akvagenní kopřivka (neboli aquagenic urticaria), tedy alergie na vodu, je velmi vzácná reakce organismu na kontakt s vodou. Po styku s jakoukoli její formou, včetně slz, potu, deště či třeba slin jiné osoby, může dojít k nepříjemné kožní reakci.
Podle studie z roku 2018 se projevy vyskytnou do 30 minut po kontaktu s vodou a mohou trvat i dvě hodiny s tím, že nejčastěji se objevují na trupu a horních končetinách. Obvykle jde o kopřivku, svědění, otoky nebo puchýřky. První případ byl popsán v roce 1964 a trpí jí, alespoň co se známých případů týče, okolo 50 lidí na světě.
Zatím neexistuje postup, který by alergika jeho nemoci zcela zbavil. Terapie se soustředí zejména na omezení kontaktu s vodou, případně podávání antihistaminik či zklidňujících mastí.
Alergie na vlastní pot? Spíš vyrážka
Cholinergní urtikarie. Další ze série kožních reakcí na vnější podnět. Jedná se obvykle o kopřivku a výsev puchýřků v důsledku zvýšení tělesné teploty po fyzické námaze či v okamžiku stresového vypětí. Přestože se tento stav často označuje jako alergie na pot, o klasickou formu alergie ale nejde, je to vlastně vyrážka z potu.
Nejčastěji se objevuje v oblasti obličeje, dekoltu, na pažích, hýždích, stehnech, v loketních jamkách či v podpaží. V takovém případě nejlépe pomůže postižené místo omýt čistou vodou, lze použít i trochu nedráždivého mýdla. Úlevu mohou přinést chladivé gely a vhodné je nošení prodyšného oděvu, který zamezuje zapařování.
Alergie na slunce hrozí hlavně u moře
Polymorfní světelná erupce neboli sluneční alergie je stav, kdy tělo nepřiměřeně reaguje na první setkání s prudkými slunečními paprsky. Po vystavení kůže slunečnímu záření dochází k chemickému procesu a výsledné látky napadají kožní buňky. V důsledku toho se pak vyseje člověku nepříjemná kopřivka.
Nejčastěji se alergie objeví při prvním jarním ozáření silnějšími paprsky, případně pak také při silném oslunění v létě, zejména při pobytu u moře. Na kůži se do několika hodin objeví krupička, kopřivka, případně až mokvající puchýře. Nejčastěji alergie postihuje ženy se světlou pletí (fototyp 1) mezi 20 až 40 lety.
Pomáhá aplikovat opalovací přípravky s vysokým faktorem a následně také krémy po opalování. V případě akutní reakce můžete použít pro zmírnění příznaků třeba zásyp, tekutý pudr či volně prodejný gel proti svědění.
Jak žít s alergií na nikl
Víte, co je společným jmenovatelem knoflíku, zipu, brýlí, sóji, fazolí, kakaa, plic kuřáků nebo třeba elektroniky? Odpověď je jasná: nikl. Stříbřitě bílý kov, využívaný v celé řadě odvětví, patří mezi nejčastější příčinu alergické kontaktní dermatitidy. Velké rozšíření této alergie souvisí pravděpodobně právě s tím, že se nikl vyskytuje v různých podobách prakticky všude a kontaktu s ním se tak téměř nelze vyhnout.
Mezi projevy patří hlavně vyrážka, svědění, podráždění, případně bolestivé mokvání v místě kontaktu s alergenem. To mnoho lidí odrazuje také od nošení šperků – tady má smysl ptát se po těch, které ho neobsahují. Alergie na nikl je neléčitelná, je proto třeba omezit kontakt s alergenem.