Moje sestra, dlouholetá veganka, má dvě odrostlé veganské děti (už v pubertě), které jsou naprosto zdravé, nejsou tlusté a na rozdíl od svých vrstevníků nemají ani žádné alergie nebo ekzémy, nemocné jsou velmi málo a jsou nadpůrměrně inteligentní. Pan profesor by si měl dát pozor na paušalizace, dost tím deklasuje svoji lékařskou autoritu.
Třetina veganů má veganství pouze jako pózu ve společnosti, v soukromí normálně konzumují maso a zbytek pomocí lží a polopravd zakrývá svoje soustavné neveganské prohřešky, je to něco jako když věřící zamlčuje svoje hříchy, neboť se mu nehodí do krámu. Najít vegana který skutečně pět a více let nepozřel nic než veganskou stravu je velmi obtížné.
Měl jste na sestru včas zavolat sociálku, § 196, dítě není hračka nebo experimentální subjekt.
Ivane, opět rozvíjíte svoje nepodložené myšlenky a lži? A co vy doma potají děláte, když si myslíte, že vegani mají také takové potřeby? Kolik znáte veganů, když si troufáte hodnotit všechny?
Jistě má každý právo na svůj názor, ale vykládat lži a vznášet falešná obvinění není správné. Zkuste se nad tím zamyslet.
Do boje, vegani vegetariání, paleožrouti.......
A co tak dát si na co mám chuť a případně vyzkušet něco nového, není to potěšení, než si odpírat a jíst donekonečna to samé?
Miluji cestopisy s kuchařem a představa, že někde na Borneu grilují prase na exotickém koření a já si dávám svúj "oblíbený" banán vylepčený o bambusové výhonky, je pro mne zdrcující. Život je o něčem úplně jiném a každý by si ho měl užívat a ne sám sebe svazovat nějakými pravidly, které jsem si zvolil. Hřešit je lidské a nic lidské mi není cizí.
tsd
Ale já Vám to neberu, jezte si, co chcete. Nikde jsem neřekla, že nesmíte. Ale proč pořád nutíte svou stravu těm, kdo se stravují jinak?
To že je někdo vegan/vegetarián/paleožrout ještě neznamená, že jí pořád dokola to samé. Nevím přesně, co obsahuje paleo, nikdy jsem to nezkoumala, ale vím, co jím jako vegan a můj jídelníček je opravdu hodně bohatý. A co je na tom ještě lepší? Chutná mi to! Narozdíl od masa, které mi nechutnalo už jako malému děcku a nikdy jsem ho jíst nechtěla. Ale přesto mi ho pořád někdo nutil a to samé se děje i teď. Masožravé okolí věčně vnucuje svoje maso a milion nepravdivých argumentů. A kolik z těch lidí má nějaké znalosti o výživě? Skoro nikdo.
Vy máte rád cestopisy s kuchařem, tak prosím, dívejte se na ně a jezte si u toho, co je Vám libo.
Já mám ráda zvířata a tak je s prominutím jíst nebudu.
Nepotřebuji s nikým bojovat a vnucovat někomu svůj názor, jenom bych ocenila to samé od masožravého okolí.
Když někdo napíše, že zná děti, které jsou od mala na veganské stravě a jsou chytré, zdravé a v pořádku, tak na to přece nikdo nemusí psát, že kdyby jedly maso, byly by na tom třeba ještě líp. Ano, třeba by na tom byly lépe, ale třeba by na tom byly hůře, nebo dokonce úplně stejně! Jde mi pouze o toleranci.
Pivo je good. České, regionální, nepasterizované. Proti mléku také nic. Vyrostl jsem na něm, maminka ho nestíhala kupovat. Takže se nestávalo, že se v těch pytlích za 2 Kčs mohlo zkazit. I dnes je fajn a tady od kraviček od naproti ho mé děti mohou pít, co hrdlo ráčí.
Ale nějak nemůžu uvěřit, že se kojenec dočká normálního vývinu bez živočišné stravy, bílkovin. A minerálů, které jsou hlavně v mase a v živočišných produktech. To se rostlinnou stravou snad nedá dohnat. Zejména s ohledem na množství a stravitelnost.
Tedy vegan, proč ne, ale až v dospělosti. Děti rostou, dospělí se můžou jen udržovat.
A co je na lásce ke zvířatům špatného? Nerozumím.
Ne, cíleně komáry nezabíjím a myš mi ve špajzu nikdy neřádila. Ovšem i kdyby řádila, lze se jí zbavit i jiným způsobem, než jejím zavražděním.
Jsem ráda, že uznáváte, že je to moje volba. Ovšem líto mě Vám být nemusí. Já vím o co se připravuji. Připravuji se o něco, co mi nechutnalo a navíc k tomu ještě něco získávám.
PS: Některé pivo můžu. ;-)
Ráda bych se pana profesora zeptala, kolik hodin výuky o výživě je zařazeno ve studijním plánu budoucích lékařů. Nemám na mysli nižší zdravotnický personál.
Co se přítomnosti mléka týká, sušené mléko, mléko v práškové formě, sušená syrovátka, laktóza jsou přidávány i tam, kde by nemusely. Od průšvihu s melaminem v kojeneckém mléce v Číně v roce 2008 uběhlo už sice pár let, ale nikdo nám zákazníkům písemně nedá, že potravina neobsahuje melaminový prášek. Na to je svět příliš globalizovaný. Do uměle vyrobených pochutin, navržených v laboratorních podmínkách, se těch chemických látek vejde mnoho. Nota bene když se celosvětově neví, co s melaminem.
Výživa pro život člověka není vůbec důležitá, člověk je robustní stroj, který si poradí jak s nedostatkem potravy, tak s jeho přebytkem i když s přebytkem je to horší, protože evolučně byl spíše nedostatek potravy.
V podstatě na tom jak se stravujete, nezáleží. Větší význam stravě přikládají lidé nemocní, ale oni jsou tak nastaveni, nemocní chtějí být, chtějí, aby o ně bylo pečováno a proto utíkají do nemoci, a protože o ně nikdo v tomto smyslu nepečuje, pečují o sebe alespoň sami. Ale to je jen taková forma narcismu, milují sami sebe skrze jídlo.
Přesně tak, Však vegetariánská jídla jsou proto tak rozšířená, že vám prodají méněcenné potraviny za cenu masných nebo mléčných výrobků. Proto vzniká tolik vegetariánských jídelen, že na tom královsky vydělají a nepotřebují dodržovat tolik hygienických předpisů. Je to pro ně výhodnější a snadnější. A taky se nemusejí starat, aby to bylo dobré, protože lidi, co fanaticky dodržují různé diety jsou ochotni i trpět pro zdraví.
Vetsina clanku mi neprisla nejak priserna, o incidenci ruznych alergii ci intoleranci ma smysl se bavit a odkazovat treba populacni studie. Zaujal me zde akorat ten test na laktozovou intoleranci, protoze podle daneho popisu muze tento test pouze odhalit nulovou "aktivitu" laktazy, ale jiz neodhali jeji "pouze" snizenou aktivitu. Schopnost travit laktozu neni binarni (0/1) velicina, je to o mnozstvi.
Ale ten konec je takova nebetycna hloupost, ze to vypada az jako reklama vyrobcu mleka. Pan profesor by se mel drzet imunologie a neplest se do vyzivy, pokud neni ochoten ji studovat.
Mimochodem k tomu, ze laktazovou intoleranci skoro nikdo v Evrope nema uvadi Rational Wiki
"It can be found in 80% of European-descended humans. Lactase persistence also sprang up separately in Kenya around 3,000-6,000 years ago"
(http://rationalwiki.org/wiki/Lactase_persistence)
S tim souhlasi i mapa laktazove persistence z UCL
Nevím, kde pan doktor přišel na to, že intoleranci má u nás jen 1% lidí... kromě mě vím minimálně o dalších dvou z mého okolí, kdo ji má. I jinde na internetu se uvádějí daleko vyšší čísla.
A ke zjištění intolerance není potřeba dělat složité testy - sklenice běžného mléka = cca do půl hodiny sedím na záchodě. Sklenice bezlaktózového mléka = nic se nestane. U mě menší problémy způsobovaly třeba i některé syrovátkové proteiny nebo dokonce mléčná tatranka :)
Naštěstí existuje jednoduché řešení - kapsle s enzymem laktázou. Dají se sehnat v obchodě s potravinovými doplňky, na internetu stojí už od necelých 2,- za kus a když si jednu dám spolu s třetinkou klasického mléka, tak jsem nikdy neměl problém.
Chtěl bych dát poznámku k jedné jediné věci. Alergie na mléko a nesnášenlivost laktózy není tak úplně totéž. Intolerance laktózy je v klinické praxi pouze dominantně sledovanou a diagnostikovanou formou alergie na mléko. Zajímalo by mne naopak jak je to s jinými alergiemi na složky mléka, ale článek v tomto ohledu mlčí.
To máte samozřejmě pravdu, Vidíte jak mi terminologie celého článku prosákla do podvědomí. Ono vlastně - alergii na mléko opravdu skoro nikdo nemá. Ale ne z důvodů, které uvádí v článku pan profesor, ale prostě proto, že nesnášenlivost laktózy vůbec není formou alergie. Jste to celé vlastně úžasně vyřešil. :-)
Ono vlastně - alergii na mléko opravdu skoro nikdo nemá. Ale ne z důvodů, které uvádí v článku pan profesor, ale prostě proto, že nesnášenlivost laktózy vůbec není formou alergie.
Nevím, co se Vám nezdá. V článku (minimálně v citacích pana profesora) se jasně odlišuje intolerance laktózy a alergie na mléko. Co se týče laktózové intolerance, pan profesor se v článku vyjádřil snad jasně: Naše bělošská populace si udržuje laktázovou aktivitu i v dospělosti, její nedostatek je prokazován u méně než jednoho procenta lidí.
Zkušenosti mnohých cyklistů a také jedna studie (možná, že je jich víc, nezkoumal jsem to) potvrzují, že mléko je skvělá náhrada energetických nápojů(těch bez kofeinu) nejen pro cyklisty. Pozorována byla vyšší výkonost a subjektivně menší pocit únavy. To je jeden z mnoha důkazů, že mléko je dobrý zdroj živin a u zdravých lidí nezpůsobuje únavu a pokles výkonosti, jak argumentují různí odpůrci mléčných výrobků...
Z rostlinné stravy je nejhodnotnějším zdrojem vápníku mák (ještě více než mléko) a lněný olej. Pokud ty veganky žerou pořádně a neschovávají za tu rostlinnou stravu svoji mentální anorexii, tak to ještě jde. Sám jsem spíše laktovegetarián. Mou oblíbenou svačinou je namazaný kus chleba se sýrem, trocha zeleniny a lahvinka (0,3 l) bílého vína. Je to vynikající kombinace už od staré Mezopotámie.