Příčiny vzniku rakoviny prsu nejsou přesně známy, postupně jsou však určovány rizikové faktory, které se na vzniku onemocnění podílejí. Mluví se například o stresu (přečtěte si rozhovor: Rakovinu prsu mají často ženy, které o někoho pečovaly), genetických mutacích, životním stylu. Riziko nádoru stoupá i s množstvím vypitého alkoholu – a jak se nyní ukazuje, poměrně značně.
Dvě sklenky vína zvedají riziko o třicet procent
Studie již potvrdily souvislost konzumace alkoholu se zvýšeným rizikem rakoviny prsu, postupně se upřesňuje vliv konzumovaného množství, frekvence pití a další. Na nová zjištění v této oblasti upozorňuje Karel Nešpor, primář Psychiatrické nemocnice Bohnice, který se specializuje na léčbu závislostí. „Zeisser a spol. provedli kritickou analýzu studií, které se zabývaly rakovinou prsu u žen a spotřebou alkoholu. Tito autoři konstatovali, že řada studií mezi abstinující ženy zahrnovala i ty, které pily příležitostně, nebo ženy, které přestaly pít ze zdravotních důvodů,“ uvádí Karel Nešpor.
Autoři zmíněné analýzy dospěli k závěrům, které jsou pro konzumentky alkoholu, a to i v množství celkem mírném, alarmující:
„U zmíněné studie existuje paralela s výzkumem kardiovaskulárních chorob. I tam byli mezi abstinenty často zařazováni lidé, kteří dříve pili problémově, nebo ti, kdo pili nárazově vysoké dávky alkoholu,“ dodává Karel Nešpor.
Příčin souvislosti mezi pitím a rakovinou prsu je podle něj více. Tou první je hormonální nerovnováha, kterou alkohol v těle ženy vyvolává. „U žen zneužívajících alkohol jsou častější i sexuální poruchy,“ upozorňuje lékař v této souvislosti. „Alkohol také zvyšuje hladinu prolaktinu, což je hormon, který stimuluje mléčnou žlázu. Další příčinou je acetaldehyd. Tato látka vzniká v těle při odbourávání alkoholu. Acetaldehyd zvyšuje riziko rakoviny také v trávicím systému, což se týká žen i mužů.“
Problém je pravidelné i nárazové pití
Některé faktory, ovlivňující riziko onemocnění rakovinou prsu, musí působit dlouhodobě. Patří k nim i konzumace alkoholu. Ovšem nárazové pití vyšších dávek má zase jiná rizika, např. úrazy, nepravidelnosti srdečního rytmu nebo cévní mozkové příhody.
Uvedená riziková množství alkoholu ve vztahu k rakovině prsu možná překvapí. Vždyť alkoholu v mírných dávkách bývají přiznávány příznivé vlastnosti. Karel Nešpor s tím ale nesouhlasí: „K nejčastějším příčinám smrti po alkoholu patří úrazy a násilí. Jejich riziko zvyšují už malé dávky. Ke dvěma třetinám domácího násilí dochází v Česku za situace, kdy jsou jeden nebo oba účastnící pod vlivem alkoholu.“ Podle primáře existuje velmi mnoho lidí, pro které je abstinence zvláště důležitá:
Kdo by měl od alkoholu zcela abstinovat
- Těhotné ženy nebo ženy, které se chystají otěhotnět. Plod je vůči alkoholu nejzranitelnější na počátku těhotenství, kdy o graviditě žena často ani neví.
- Děti a dospívající. Otravy u nich nastávají i po malých dávkách, závislost vzniká rychleji a alkohol zvyšuje riziko problémů s ilegálními drogami.
- Lidé s chorobami, které alkohol zhoršuje (nemoci jater, epilepsie, onemocnění slinivky břišní atd.).
- Ti, kdo jsou léčeni léky, jež se s alkoholem nesnášejí.
- Ti, kdo řídí automobil nebo se věnují jiným rizikovým činnostem.
- Lidé se zhoršeným sebeovládáním a sklony k násilí.
- Lidé závislí na alkoholu.
- Závislí na drogách. Alkohol může způsobit recidivu drogové závislosti nebo kombinovanou závislost.
- Patologičtí hráči, protože alkohol zhoršuje sebeovládání.
- Dospělé děti rodičů s návykovou nemocí a další lidé se zvýšeným rizikem závislosti.
U žen vzniká závislost dříve než u mužů
Spotřeba alkoholu je u nás vysoká. „České ženy naštěstí pijí méně než muži. Mají k tomu pádné biologické důvody. Ženský organismus je vůči alkoholu zranitelnější. Závislost vzniká rychleji a dříve se objevují zdravotní postižení,“ říká lékař.
„Jak známo, ženy jsou proti některým nemocem odolnější, dožívají se vyššího věku, zkrátka jsou silnějším pohlavím. Ve vztahu k alkoholu to však neplatí. Ženy mají menší játra, méně enzymů, které štěpí alkohol, a nižší obsah vody v těle (alkohol se rozpouští ve vodě a je z největší části odbouráván játry),“ uvádí v knize Zůstat střízlivý, která je voně dostupná na webu www.drnespor.eu. Závislost na alkoholu u žen lze úspěšné léčit, ale léčba by měla začít včas.
Literatura
Fillmore KM, Stockwell T, Chikritzhs T, Bostrom A, Kerr W. Moderate alcohol use and reduced mortality risk: systematic error in prospective studies and new hypotheses. Ann Epidemiol. 2007 May;17(5 Suppl):S16–23.
Zeisser C, Stockwell TR, Chikritzhs T. Methodological biases in estimating the relationship between alcohol consumption and breast cancer: the role of drinker misclassification errors in meta-analytic results. Alcohol Clin Exp Res. 2014;38(8):2297–306.