Je třeba dodat, že toto prokazatelně snížené riziko se týká všech forem rakoviny prostaty dohromady. Tedy o pozitivní nález při biopsii, který má ve věku 65 let každý pátý muž.
Naopak u těch nejzávažnějších život ohrožujících forem rakoviny prostaty, Finasteride (a Ductasteride) způsobuje (opět prokazatelný) nárůst rizika.
Ve výsledku tedy Finasteride způsobuje zlepšení výsledků testů rakoviny prostaty (o 5% až 30% podle věku a použité diagnostiky – Finasteride navíc často způsobuje zmenšení prostaty, a snížení koncentrace specifických prostatických antigenů), nicméně u těch, kterým byl diagnostikována agresivní rakovina prostaty, pravděpodobnost přežití následujících 10 let klesá (zhruba o 4%).
Problémem většiny studií je ovšem fakt, že tyto léky jsou předepisovány hlavně mladým, ale klinické testy byly prováděny na starší populaci nebo na náhodně vybraném vzorku.
Hormonálně podmíněná alopecie, na kterou jsou tyto léky předepisovány, je často podmíněna vysokou hladinou testosteronu, což je již samo o sobě rizikový faktor.
Bylo by tedy dobré testy zopakovat na prostovlasých mladých mužích.
Předpokládám, že v budoucnu budou vynalezeny genetické a hormonální testy, které dokážou toto riziko to značné míry předpovědět ještě před předepsáním léku.
Mně známý doporučil zahušťovač Toppik a nemůžu si stěžovat. Když jsem to správně pochopil, jedná se o nějaké vlákna podobné vlasu. Vypadá to jako prášek a když si to dám na moje "problémová" místa, pleš je najednou ta tam. :-) Není to sice trvalé řešení ale, zato ani žádná chemie nebo operace. A na jejich stránce jsou taky články jak na plešatění (www.toppik.cz)