Úspěšná léčba hepatitidy C. Neurostimulátor slibuje odstranit problémy s močením. Cena za glukometr pro diabetiky putuje do ČR. Nový implantát pro operace páteřních plotének. V jakých vlastnostech jsou si partneři nejpodobnější? Přinášíme další přehled novinek tuzemských akademických institucí.
Poranění hlavy nepodceňovat
Neurodegenerativní choroby, jako je Alzheimerova porucha nebo jiné formy demence, mohou být způsobeny také poraněními. „Opakovaná poranění mozku, například při nárazu hlavou, vedou s určitým časovým zpožděním k vyšší produkci a hromadění amyloidních prekurzorových proteinů v mozku a ty poté s dalším časovým zpožděním vedou ke zvýšenému riziku vzniku Alzheimerovy choroby,“ uvádí autorka výzkumu Valentina Lacovich.
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně: FNUSA-ICRC odhalilo možný původ degenerativních změn v mozku
Diabetiků přibývá
V České republice – i jinde ve světě – přibývá pacientů s diabetem druhého typu. Před deseti lety u nás žilo zhruba o tři sta tisíc lidí s cukrovkou méně než nyní. V této skupině také neustále vzrůstá počet pacientů mladších patnácti let. Pediatři se stále častěji setkávají s obézními diabetiky, kteří se už v dětství neobejdou bez inzulinu.
Fakultní nemocnice Ostrava: Počet diabetiků roste
Poznámka autora: Ovšem samotné číslo, že před deseti lety u nás žilo méně diabetiků, nemusí být tak vypovídající – roli může hrát stárnutí populace i to, že se zpřesňuje diagnostika apod. (Nebo třeba i nemocní žijí stále déle, takže jich postupně přibývá.)
Úspěšně dokážeme léčit už i hepatitidu C
V České republice žije asi čtyři sta tisíc osob infikovaných virem hepatitidy C a ročně je nově diagnostikováno přibližně tisíc nových případů.
Od roku 2014 jsou pacienti s chronickou hepatitidou C po transplantaci jater v Institutu klinické a experimentální medicíny léčeni zcela novými léky, tzv. přímo působícími antivirotiky, která přímo zastavují množení viru v játrech. Úspěšnost nové metody je vysoká, vyléčí více než devadesát procent případů. I díky tomu je podle IKEMu tato metoda považována za největší pokrok v léčbě jaterních chorob za posledních dvacet let.
V podstatě jde o to, že transplantace jater tělo nezbaví viru, takže nemoc se může vrátit (a pak cirhóza probíhá ještě rychleji). Pacienti léčení předchozí generací antivirotik přežívali dva roky po transplantaci v 82 % případů, nyní je to 97 %. Nová antivirotika dokáží organismus infekce často úplně zbavit, léčba trvá jen tři měsíce a má pouze málo nepříjemných vedlejších důsledků.
IKEM: Světový den hepatitidy (PDF)
Poznámka: Jak se lze hepatitidou C nakazit? V Evropě především nitrožilní aplikací drog; i když existují také jiné cesty (piercing, pohlavní styk, přenos z matky na dítě…), připadá na ně jen menší podíl přenosů hepatitidy C. Velké úsilí se v posledních letech věnuje vývoji vakcíny proti hepatitidě C.
Slitiny do páteře
Do meziobratlového prostoru neurochirurgové dosud vkládali místo ploténky implantát vyrobený z termoplastického materiálu typu PEEK. Primář Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Lumír Hrabálek nyní vyvinul nový implantát ze slitiny titanu, hliníku a vanadu. Implantát z nového materiálu by se měl dokázat přizpůsobovat změnám velikosti prostoru, který má vyplnit, rychleji má rovněž ulevit od bolesti provázející nestabilitu páteře při diskopatii (degeneraci meziobratlových plotének). První operace bederní páteře s využitím nové techniky se plánuje na podzim tohoto roku.
Univerzita Palackého v Olomouci: Olomoucký neurochirurg vyvinul unikátní meziobratlový implantát
Další cena pro glukometr
Studenti ČVUT vyhráli celosvětovou soutěž Microsoft Imagine Cup za vývoj glukometru ve formátu kreditní karty. Samotné zařízení je už staršího data, pod hlavičkou start-upu X.Glu ale od loňského roku došlo také k vývoji dodatečné funkčnosti, která glukometr rozšiřuje o webovou a mobilní aplikaci pro diabetické děti a jejich rodiče (ti mohou dostávat informace o naměřených hodnotách spolu s údajem o poloze dítěte atd.).
ČVUT: Studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze vyhráli celosvětové finále Microsoft Imagine Cupu
Univerzální krabička pro problémy s močením
Lékaři ve Fakultní nemocnici v Motole začali jako první v ČR využívat novou terapii pro léčbu potíží s močením. Tato léčba prostřednictvím neurostimulátoru (malé zařízení implantované do pánevní oblasti) a elektrických impulzů obnovuje normální funkci močového ústrojí. Jedná se o léčbu hned několika poruch – obtížného močení, častého močení i samovolného vyprazdňování (čemuž odpovídá, že tato metoda by mohla nahradit různé dosud používané postupy, i když úplně na všechny případy použitelná není – na neurologické úrovni např. těžko řešit stavy, kdy problémy s močením způsobují mechanické překážky). Implantace neurostimulátoru představuje rychlý, miniinvazivní zákrok.
Fakultní nemocnice Motol: Potíže s močením a inkontinenci řeší unikátní technologie
O podobnosti partnerů
V následující studii nejde přímo o medicínu, spíše o životní styl. Protože párování lidí patří k mediálně atraktivním tématům, zpráva již proběhla i deníky a hlavními zpravodajskými weby, čili jen stručně: Platí pro párování lidí spíše rčení „Vrána k vráně sedá“, nebo „Protivy se přitahují“? Studie zjistila, že se vyhledávají partneři spíše podobní než „opační“. Tento model pravděpodobně příliš nezávisí na kultuře ani na tom, zda jde o heterosexuální, nebo homosexuální páry. Největší podobnost mezi partnery existuje z hlediska míry extroverze/introverze (další základní vlastnosti zkoumané v rámci studie: přívětivost, svědomitost, otevřenost a emoční stabilita). Existují ovšem např. určité rozdíly mezi deklarovanými preferencemi a realitou.
Národní ústav duševního zdraví: Vrána k vráně sedá? (PDF)
Poznámka autora: Téma lze samozřejmě rozvíjet téměř do nekonečna, navrhovat upřesňující hypotézy i testy, které by je mohly ověřovat/vyvracet…
Riziko tataráků – i rybích?
A ještě novinka od našich sousedů: Může konzumace syrových nebo tepelně jen málo upravených ryb ohrozit zdraví? Na přenos parazitických zoonóz se v této souvislosti zaměřuje nový projekt, na němž se podílejí vědci ze Slovenska a Tchaj-wanu. (Údajně nejde jen o východoasijské speciality ze syrových ryb ani o české rybí „tataráky“, málo tepelně upravené bývají např. i makrely, kde to není na první pohled patrné.)
Slovenská akadémia vied: Môže delikatesa z rýb ohroziť zdravie?