S přibývajícími lety klesá hladina pohlavních hormonů nejen u žen, ale také u mužů. Zatímco termín menopauza je všeobecně dobře známý, stejně jako nepříjemné projevy, které ženský přechod doprovázejí, o mužích se v tomto ohledu mluví méně.
Co se dozvíte v článku
Už v padesáti podrážděný „dědek“
Přitom i andropauzu, což je termín pro mužský přechod, doprovázejí různé tělesné, ale i psychické změny. Muž v andropauze může být podrážděný, vzteklý a nic se mu nelíbí. Někteří jsou mlčenlivější a vyhledávají samotu. Zavírají se třeba do garáže, kde si něco „kutí“.
Někteří bručí, jiní dávají hlasitě najevo, co se jim nelíbí (a že se jim nelíbí kde co!). Konflikty vyhledávají a těší se, když mohou někoho třeba i ztrapnit nebo se mu vysmát. Bohužel jsou jejich oběťmi zejména jejich blízcí.
Zatímco ženská menopauza je jednoznačně dána ztrátou menstruačního cyklu a s tím spojeným poklesem pohlavních hormonů, andropauza takovou jednoznačnou charakteristiku nemá.
„Muž pozná andropauzu podle prořídnutí tělního ochlupení, zvětšení prsou, může pociťovat zvýšenou únavu, změny nálad, ale také deprese, obezitu, návaly horka, nechuť k pohlavnímu životu,“ vyjmenovává některé typické projevy Monika Purmová z pražské urologické kliniky UroKlinikum.
Za vším hledejte hormony
Hormony zásadně ovlivňují naše životy, to, jak se cítíme, jaké máme nálady. Ženy se s tím setkávají celý život a znají moc dobře, co dokáže kolísání hormonů v průběhu jejich cyklů.
Jsou to právě hormony, které mohou i u mužů za andropauzu. Jen to u nich není tak skokové. K poklesu pohlavních hormonů dochází pozvolna zhruba již od třiceti let, a tento úbytek se obvykle začne projevovat okolo 50. až 55. roku života.
Nedostatek testosteronu má též skrytá rizika. Muži s nedostatkem testosteronu mají vyšší výskyt cukrovky, vysokého krevního tlaku, závažných onemocnění srdce a cév a dalších nemocí.
Nejen psychika, objevuje se inkontinence a potíže s erekcí
Jako důsledek změn hladiny testosteronu se ke zmíněným potížím často přidávají i problémy související se zvětšenou prostatou. Takzvaná benigní hyperplazie prostaty (označovaná též BHP) postihuje přibližně čtyřicet procent mužů po padesátce.
Proč je to problém? Zvětšená prostata utlačuje močovou trubici a vede k častému močení, což narušuje i spánek, protože muži musejí na toaletu i několikrát za noc.
Proud jejich moči je slábnoucí či přerušovaný. Někdy se může objevit náhlé nutkání na močení. „U většiny pacientů, kteří mají obtíže s močením, registrujeme i obtíže v sexuální oblasti. Především snížené libido a zhoršenou erekci. Pacient je unavený z přidružených obtíží s močením, méně vyspalý kvůli močení v noci. Zároveň častěji dochází i ke zhoršení hygieny u muže pro únik moče do prádla. Pacient má menší sebevědomí a potřebu komunikace s okolím,“ říká urolog Vladislav Klemenc z UrologiePro v Praze.
Pánové by se neměli v těchto případech obávat návštěvy urologa. Po padesátém roce by měli každoroční preventivní prohlídky zařadit do kalendáře se stejnou železnou pravidelností, jako by ženy měly docházet ke gynekologovi.
Obezita a zvětšování břicha
S přibývajícím věkem často dochází (u obou pohlaví) i k přibývání na váze. Člověk už si nemůže dovolit jíst tak, jako dřív. Každá pečená husa spláchnutá dvanáctkou je znát. K udržení tělesné váhy je potřeba zvýšit výdej energie anebo snížit její příjem. A zejména jíst nikoli nutně méně, ale zato kvalitně.
Ve starším věku přibývá tuková hmota, zatímco ta svalová se naopak snižuje. U mužů se tuk koncentruje především v oblasti břicha. Jak ale poukazují odborníci, ani s přechodem člověk nutně přibrat nemusí, tématu se podrobněji věnujeme v článku Jak nepřibrat po padesátce? Největší omyl je, že bychom měli méně jíst.
Vzhledem k tomu, že se zvyšujícím se věkem stoupá i riziko rozvoje onemocnění, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak či vysoký cholesterol, je změna stravovacích návyků způsobem, jak se těmto nemocem vyhnout nebo je zmírnit.
Nevymlouvat se a vzít to do svých rukou
Mužský přechod je sice biologickým procesem, který patří k přirozenému stárnutí, přesto mohou muži do určité míry průběh své andropauzy ovlivnit.
Proti depresi, psychickým potížím, ale i obezitě jednoznačně pomáhá pohyb venku na čerstvém vzduchu. „Jděte se projít do lesa,“ říká pacientům jeden z mých oblíbených lékařů. S tím souhlasí i uroložka Purmová: „Cvičit, zkusit podle potřeby držet si váhu či zhubnout, být na čerstvém vzduchu, případně navštívit lékaře.“
Ostatně změna životního stylu, například snížení hmotnosti či sportování, změní nejen nálady, ale i erektilní dysfunkci k lepšímu.
Urolog vyjmenovává byliny, které mohou pomoci
Muži mají možnost ovlivnit změny organismu, které s přibývajícími roky přicházejí, prostřednictvím některých přírodních prostředků.
„Mezi byliny, které pomáhají při problémech s potencí, řadíme tyto: Maca (Lepidium Meyenii), známá od dob Inků jako bylina posilující potenci, vitalitu a libido. Dále sibiřský ženšen neboli čertův kořen (Eleuterococcus Senticocus) srovnává fyziologický cyklus organismu,“ popisuje urolog Vladislav Klemenc a proti zvětšování prostaty doporučuje slivoň africkou (Pygeum Africanum).
Všechny byliny jsou k sehnání v obchodech se zdravou výživou nebo v bylinkářství.
Odborná spolupráce:
MUDr. Vladislav Klemenc
Urolog, provozuje urologickou ordinaci UrologiePro v Praze.
MUDr. Monika Purmová
Uroložka, působí na pražské urologické klinice UroKlinikum.