Angelina Jolie po nedávné preventivní ablaci obou prsou podstoupila další těžkou operaci. Tentokrát si preventivně nechala vyjmout vaječníky. To vše z obavy před rakovinou, které podlehla její matka v padesáti šesti letech. Jak se k tomuto druhu prevence staví gynekolog a porodník Blanka Vavřinková z První české lékařské společnosti?
Riziko karcinomu je 85 %
Jak již dříve Angelia Jolie uvedla pro New York Times, je nositelkou vadného genu BRCA1. Přitom 85 % zdravých nosičů mutací genů BRCA1 nebo BRCA2 onemocní karcinomem prsu během svého života. Riziko je tak značné, a to i v případě onemocnění karcinomem vaječníků, které se pohybuje pro nosičky mutací genů BRCA1 a BRCA2 kolem 20 – 40 %. Je tedy přibližně 10× – 20× vyšší než riziko běžné populace.
Čtěte k tématu: Preventivní mastektomie, zákrok, který podstoupila i Angelina Jolie
K odejmutí vaječníků a vejcovodů došlo údajně v minulém týdnu, a to po dlouhých rozpravách s lékaři a hledáním alternativních postupů. Nakonec dala herečka a matka šesti dětí na rady lékařů, kteří jako jedinou prevenci ovariálního karcinomu vysoce rizikovým ženám doporučují bilaterální profylaktickou adnexektomii (preventivní odstranění vaječníků). „Studie prokázaly snížení rizika karcinomu ovaria a vejcovodu a primárního peritoneálního karcinomu o 96–98 % a riziko rakoviny prsu až o 53–76 % v závislosti na věku, ve kterém byl zákrok proveden. Optimální věk pro provedení tohoto výkonu se pohybuje mezi 35 a 40 lety, neboť v tomto věku strmě stoupá incidence geneticky podmíněného karcinomu vaječníků,“ říká Blanka Vavřinková.
Po operaci může nastat menopauza
Operace však s sebou nese i některá rizika, především nástup chirurgické menopauzy. Je nutné ženu informovat podrobně o možných pooperačních problémech a o možnosti hormonální substituce, pokud to bude potřebné. Podle serveru iDnes lékaři u devětatřicetileté Angeliny Jolie našli malý nezhoubný nádor na jednom vaječníku, ale žádné známky rakoviny v některé z tkání.