Angín je poslední měsíce více, než bývá v tuto dobu obvyklé, šíří se mezi dětmi i dospělými a léčba často vyžaduje antibiotika, přičemž těch nejvhodnějších – penicilinových – je dlouhodobý nedostatek. Angínu se přitom rozhodně nevyplácí podceňovat.
Co je angína?
Pojmem angína (odborně tonzilitida) se označuje zánět krčních mandlí. Zánět navíc postihuje nejen samotné madle, ale i lymfatickou tkáň v jejich bezprostředním okolí. Tato oblast funguje v podstatě jako „filtr“, který zachytává vdechnuté patogeny. Krční madle obsahují buňky imunitního systému, které patogenní bakterie a viry eliminují, čímž pomáhají předcházet zánětům dýchacích cest.
U některých pacientů se na krčních mandlích usazují tyto patogeny ve zvýšené míře, což vede k rozvoji více či méně rozsáhlého zánětu.
- Angína bývá nejčastěji bakteriálního původu, ale setkáte se i s herpetickými nebo mykotickými angínami.
- Mezi nejpostiženější skupiny patří děti, které se nejčastěji nakazí od vrstevníků ve školce nebo škole.
- Kvasinkové angíny se objevují u imunosupresivních jedinců, diabetiků, onkologických pacientů nebo osob s onemocněním AIDS.
Angíny se nejčastěji objevují v zimě nebo na přechodu podzimu a zimy, kdy je lidský organismus vystaven zvýšené zátěži. Například streptokoky totiž míváme běžně v organismu, aniž by způsobovaly nějaké zdravotní problémy. K propuknutí nemoci pak dochází při silném oslabení nebo vyčerpání organismu, což může kromě klimatických změn způsobit také stres. [1, 2, 3, 4, 5, 6]
Jak si léčíte bolest v krku?
Jaké má angína příznaky?
Mezi typické příznaky angíny patří:
- silná bolest v krku,
- obtížné a bolestivé polykání,
- zduřelé krční mandle s šedobílým nebo žlutobílým povlakem,
- bílé tečky na mandlích (čepy),
- bílý povlak na jazyku,
- horečka a zimnice,
- bolesti hlavy,
- zduřelé mízní uzliny pod dolní čelistí a před ušima,
- celková slabost a malátnost,
- nechutenství.
Na výše uvedené příznaky se ovšem nelze stoprocentně spoléhat. Každý organismus se s infekcí vyrovnává trochu jinak, žádnou výjimkou tudíž není například angína bez teplot. Hnisavé čepy na mandlích se objevují spíše u streptokokové angíny. U infekcí virového původu se čepy neobjevují, ale lze pozorovat bělavý povlak na jazyku. [7, 8, 9, 10]
Druhy angín
Akutní angína
Vyznačuje se rychlým nástupem klinických příznaků, přičemž nejčastěji bývá způsobena streptokoky. Jako první se objeví silná bolest v krku a později lze zaznamenat bílý povlak na jazyku, případně hnisavé čepy na mandlích.
Chronická angína
Má kolísavý a dlouhodobý charakter, pro pacienty jde o mimořádně vyčerpávající typ angíny. Projevuje se neustávajících pocitem tlaku v krku (někdy mají pacienti pocit cizího tělesa) a nepříjemně zapáchajícím dechem. Nemocní jsou také hodně unavení. Tento typ angíny navíc není úplně snadné diagnostikovat.
Bakteriální angína
Angína bakteriálního původu bývá někdy označována jako streptokoková nebo hnisavá angína. Důvodem je to, že ji ve valné většině případů způsobují streptokoky, konkrétně Streptococcus pyogenes. Mezi další možné původce bakteriální angíny patří stafylokoky, pneumokoky a hemofily.
Bakteriální angína mívá oproti virové angíně dramatičtější průběh. Silná bolest v krku může vystřelovat až k uším a pacientům znemožňuje polykání. Často se objevuje horečka a zimnice, u dětí může docházet i ke zvracení. Krční mandle jsou silně zduřelé, prosáklé a často bývají pokryté čepy.
Spálová angína
Na streptokokovou infekci někdy navazuje tzv. spálová angína. Je způsobena pyrogenními toxiny, které produkuje Streptococcus pyogenes. Tyto toxiny pak vyvolávají další nepříjemné příznaky. Pro spálovou angínu je charakteristická sytě rudá vyrážka na pokožce, ale někdy lze zaznamenat pouze výrazné zhrubnutí pokožky bez změny zabarvení.
Vyrážka nejvážněji postihuje kožní záhyby. Nejprve se objevuje na břiše, přes hrudník se pak šíří do podpaží, loketních jamek, dlaní a zasahuje také oblast stehen. Po přibližně 4 dnech začne kůže hrubnout a odlupovat se. Proces odlupování může přitom trvat i několik týdnů, není ovšem bolestivý.
Dalším jasným příznakem spálové angíny je tzv. malinový jazyk. Jazyk je nejprve pokryt bílým povlakem, který postupně mění svou barvu na červenou. Mezi další příznaky patří bledá kůže v okolí rtů (Filatovův příznak), nápadně zarudlé tváře a zvláštní bílé pupeny vyseté kolem nehtů a na ušních boltcích (Šrámkův příznak).
Virová angína
Bývá nejčastěji způsobena herpetickými viry (rodu Herpes simplex, případně EBV), proto se jí někdy říká herpetická angína. Mohou ji ovšem vyvolávat i chřipkové viry. Oproti bakteriální angíně má o něco mírnější průběh. Pacienti mohou zaznamenat bolest v krku, zarudnutí hrdla, bílý povlak na jazyku, kašel a chrapot. Často je trápí také zvýšená teplota, rýma nebo průjem. Mandle většinou nebývají potaženy povlakem ani se na nich neobjevují čepy. [11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23]
Angína: nakažlivost, přenos a inkubační doba
Angína patří mezi kapénkové infekce, což znamená, že se šíří vzduchem. Je také možné nakazit se fyzickým kontaktem s předměty, na kterých patogeny ulpěly. Inkubační doba se zde pohybuje v rozmezí 1–4 dnů s ohledem na druh infekce. U bakteriální angíny bývá člověk nakažlivý 24–48 hodin od okamžiku nasazení antibiotik. Pokud se antibiotika nenasadí, může být nakažlivý až 2 týdny. [24, 25, 26]
Angína: léčba
Při podezření na angínu je důležité co nejrychleji navštívit lékaře. Ten provede výtěr z krku a odebere krev. Na základě laboratorních výsledků pak nasadí vhodnou léčbu. Pokud se zjistí, že je angína bakteriálního původu, nasazují se antibiotika, nejčastěji penicilin. U pacientů alergických na penicilin se pochopitelně volí jiný druh antibiotik (makrolidová antibiotika). Pro zmírnění příznaků se doporučuje vyzkoušet také Priessnitzův zábal.
Doba léčení se zde pohybuje kolem 7–10 dní. K tomu musíte připočítat ještě dobu rekonvalescence, která trvá 7–14 dní. U pacientů, kterým se angína vrací několikrát do roka (třikrát nebo čtyřikrát), lze přistoupit k chirurgickému odstranění krčních mandlí (tonzilektomii). Zákrok se provádí v celkové anestezii.
Pokud je angína způsobena viry, antibiotika se nepoužívají, protože na viry nepůsobí. Virová angína má většinou mírnější průběh, proto lékaři doporučují doplňkové léky, které pomáhají mírnit příznaky onemocnění. Na snížení teploty lze užívat antipyretika, ke zmírnění bolesti analgetika. K dezinfikování ústní dutiny se používají různá kloktadla a spreje (například Stopangin). Od škrábání v krku ale mohou docela dobře ulevit i bylinné pastilky.
Neléčená angína a komplikace
Léčba bakteriální angíny se může značně protáhnout, pokud lékař antibiotika nenasadí. Je potřeba upozornit také na případné komplikace, které mohou nastat u neléčených a opakovaných angín. Nejčastější komplikací je absces, který vzniká, pokud se infekce rozšíří hlouběji do tkáně. Postižené místo je nutno v těchto případech chirurgicky vyčistit.
Přechozená angína může dokonce vést k revmatickému postižení srdce, zatímco u malých pacientů může zanedbání angíny způsobit také náhlé postižení ledvin. [27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37]
Angína u dětí
Kojenci prakticky netrpí streptokokovými angínami, objevují se u nich spíše virové záněty. U dětí starších 3 let se už objevuje bakteriální angína poměrně často. Je to dáno tím, že se jejich krční mandle teprve vyvíjí. Klinické příznaky jsou zde podobné jako u dospělých, ale mohou se k nim přidružit ještě bolesti bříška nebo zvracení. Děti bývají mrzuté, unavené a nemají chuť jídlu. Zbytnělé krční mandle mohou navíc způsobovat potíže s dýcháním. [38, 39, 40]
Angína v těhotenství
Angína je v těhotenství poměrně častým jevem. V tomto období je organismus ženy vystaven velké zátěži, je tudíž náchylnější k propuknutí nejrůznějších infekcí. Důležité je, aby žena navštívila lékaře včas a řídila se při léčbě jeho pokyny. V dnešní době naštěstí existují antibiotika, která nepředstavují riziko pro plod, a lze je tudíž užívat i v těhotenství. Pokud se potvrdí, že jde o bakteriální angínu, lékař předepíše právě tento druh antibiotik. [41, 42, 43]
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com, raisingchildren.net.au, americanpregnancy.org, pennmedicine.org, my.clevelandclinic.org, nhs.uk, cdc.gov, medicinenet.com, healthline.com, nzip.cz, cpzp.cz, pediatriepropraxi.cz, solen.cz, ftn.cz