Vlákno názorů k článku Antibiotika se musí dobrat, ale proč? od Patrik Chrz - Tak nevím, co si o tom článku mám...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 8. 2014 10:13

    Patrik Chrz

    Tak nevím, co si o tom článku mám myslet. Každý lék, než se dostane na trh musí projít klinickými studiemi, kdy se hodnotí účinnost, vedlejší účinky, účinná dávka a doba podávání.

    A najednou si někdo řekne, že "to ví líp" a že pro všechna antibitotika doporučuje jiný zůsob užívání, než je dnes obecně považován za nejvhodnější.

    Já mám štěstí v tom, že prakticky nejsem nemocný, za posledních 10 let jsem neměl ani den pracovní neschopnosti a nemocný jsem byl jen jednou - pravda, to jsem antibiotika dostal, ale byl to "jen" obyčejný penicilin, který jsem, samozřejmě, bral dle pokynů lékaře, protože si říkám, že je to asi lepší, než si dávkování a dobu podávání ordinovat sám.

    A diskuse tomu opravdu dala korunu - zejména diskutující, co si myslí, že místo k lékaři bychom měli jít do modlitebny.

  • 6. 8. 2014 10:43

    Autor (neregistrovaný)

    Účelná doba podávání antibiotik je přímo závislá na bakterii, kterou jimi chcete zasáhnout. Již z tohoto faktu a z různosti bakterií je nutně patrné, že optimální doba podávání stejného ATB by měla být u každého patogenu v podstatě jiná. Používají se tedy v praxi doporučení, která zajišťují pro většinu případů dostatečnou bezpečnost a účinnost, což je vždy spojeno s určitým % případů, kdy tato doba v rovině materiální pravdy byla zbytečně dlouhá a neúčelná v daném konkrétním případě. Vaše interpretace "ví líp" se opravdu míjí obsahem toho zpochybnění, které článek obsahuje.

    Pokud Vám z článku vyplynulo, že antibiotika by se měla podávat jen krátce a nerespektovat dnes daná doporučení, tak je to opravdu omyl, který jsem bohužel asi formulačně zapříčinil. Proto jsem navrhl stažení článku.

  • 6. 8. 2014 11:43

    bez přezdívky

    ... no a opět autor někomu polechtal nervovou soustavu - "dochtor" řekl 10 dnů, tak to je svaté, chjo - přečtěte si opět článek, psal ho lékař a nebyla tam ani zmínka o tom, že on "to ví líp" ...

    Jako laik si představuji, že Vámi uvedené studie na lécích vykazovaly dejme tomu údaje o tom, že někomu lék pomohl hned třetí den, někomu až 14-tý den, ale většině pokusných osob pomohl někde mezi 6-tým a 9-tým dnem. Výrobce pak napsal do příbalové informace jakousi "průměrnou" účinnost 7 dní. Nevidím nic špatného na tom, že mezi námi existují jedinci, kteří mají tak dobrou imunitu, že jim stačí brát ATB 3 dny. Tak se totiž nejenom uzdraví, ale vyhnou se i nežádoucím účinkům antibiotik, a že jich je požehnaně ...
    Vy si myslíte, že by tito lidé měli brát předepsaná antibiotika celých 10 dnů - jak pravil Bůh, opravuji - lékař a přivodit si tak další onemocnění?

  • 6. 8. 2014 11:58

    jenicek (neregistrovaný)

    Jestli nebude v první řadě problém v tom, že nemyslíte?
    Sdělení článku vlastně je, že starý dobrý přírodní výběr stále funguje stejně.

  • 6. 8. 2014 14:43

    JB (neregistrovaný)

    Pane Chrzi, já se dočetl v článku spoustu konkrétních důvodů, proč dbát na doporučení lékaře a svévolně nepřerušovat dávkování ATB.

    Jedno obecné a často používané doporučení však autor považuje za nepravdivé a v článku vysvětluje proč.

    Je rozumné strašit někoho nepravdou, přestože tak činíte s dobrým úmyslem? Někdy je rychlejší a údernější postavit na falešných důvodech, ale dlouhodobě si vždy snáze obhájíte pravdivé argumenty.

    Představte si to u dětí. Například když se bojí čerta a vy toho zneužíváte, aby snědly oběd, uklidily pokoj, nevyběhly na ulici. Máte zaděláno na problém, až se jednou dozvědí, že čerti nejsou.

    Podobným způsobem si možná vytvořili vlastní teorie o užívání ATB ti, kteří si je dnes sami dávkují jako cucavé bonbóny. Nejdříve je lékaři strašili rezistencí, pak ale jeden doktor nařídil přerušit dávkování, když ATB nezabírala, rezistence nerezistence...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).