Tak nevím, co si o tom článku mám myslet. Každý lék, než se dostane na trh musí projít klinickými studiemi, kdy se hodnotí účinnost, vedlejší účinky, účinná dávka a doba podávání.
A najednou si někdo řekne, že "to ví líp" a že pro všechna antibitotika doporučuje jiný zůsob užívání, než je dnes obecně považován za nejvhodnější.
Já mám štěstí v tom, že prakticky nejsem nemocný, za posledních 10 let jsem neměl ani den pracovní neschopnosti a nemocný jsem byl jen jednou - pravda, to jsem antibiotika dostal, ale byl to "jen" obyčejný penicilin, který jsem, samozřejmě, bral dle pokynů lékaře, protože si říkám, že je to asi lepší, než si dávkování a dobu podávání ordinovat sám.
A diskuse tomu opravdu dala korunu - zejména diskutující, co si myslí, že místo k lékaři bychom měli jít do modlitebny.
Účelná doba podávání antibiotik je přímo závislá na bakterii, kterou jimi chcete zasáhnout. Již z tohoto faktu a z různosti bakterií je nutně patrné, že optimální doba podávání stejného ATB by měla být u každého patogenu v podstatě jiná. Používají se tedy v praxi doporučení, která zajišťují pro většinu případů dostatečnou bezpečnost a účinnost, což je vždy spojeno s určitým % případů, kdy tato doba v rovině materiální pravdy byla zbytečně dlouhá a neúčelná v daném konkrétním případě. Vaše interpretace "ví líp" se opravdu míjí obsahem toho zpochybnění, které článek obsahuje.
Pokud Vám z článku vyplynulo, že antibiotika by se měla podávat jen krátce a nerespektovat dnes daná doporučení, tak je to opravdu omyl, který jsem bohužel asi formulačně zapříčinil. Proto jsem navrhl stažení článku.
... no a opět autor někomu polechtal nervovou soustavu - "dochtor" řekl 10 dnů, tak to je svaté, chjo - přečtěte si opět článek, psal ho lékař a nebyla tam ani zmínka o tom, že on "to ví líp" ...
Jako laik si představuji, že Vámi uvedené studie na lécích vykazovaly dejme tomu údaje o tom, že někomu lék pomohl hned třetí den, někomu až 14-tý den, ale většině pokusných osob pomohl někde mezi 6-tým a 9-tým dnem. Výrobce pak napsal do příbalové informace jakousi "průměrnou" účinnost 7 dní. Nevidím nic špatného na tom, že mezi námi existují jedinci, kteří mají tak dobrou imunitu, že jim stačí brát ATB 3 dny. Tak se totiž nejenom uzdraví, ale vyhnou se i nežádoucím účinkům antibiotik, a že jich je požehnaně ...
Vy si myslíte, že by tito lidé měli brát předepsaná antibiotika celých 10 dnů - jak pravil Bůh, opravuji - lékař a přivodit si tak další onemocnění?
Pane Chrzi, já se dočetl v článku spoustu konkrétních důvodů, proč dbát na doporučení lékaře a svévolně nepřerušovat dávkování ATB.
Jedno obecné a často používané doporučení však autor považuje za nepravdivé a v článku vysvětluje proč.
Je rozumné strašit někoho nepravdou, přestože tak činíte s dobrým úmyslem? Někdy je rychlejší a údernější postavit na falešných důvodech, ale dlouhodobě si vždy snáze obhájíte pravdivé argumenty.
Představte si to u dětí. Například když se bojí čerta a vy toho zneužíváte, aby snědly oběd, uklidily pokoj, nevyběhly na ulici. Máte zaděláno na problém, až se jednou dozvědí, že čerti nejsou.
Podobným způsobem si možná vytvořili vlastní teorie o užívání ATB ti, kteří si je dnes sami dávkují jako cucavé bonbóny. Nejdříve je lékaři strašili rezistencí, pak ale jeden doktor nařídil přerušit dávkování, když ATB nezabírala, rezistence nerezistence...