A krom rakoviny prsu ukazují na mnohem závažnější vedlejší účinky hormonální antikoncepce, a tou je zvýšená tvorba krevních sraženin a tedy hrozba embolií, které mohou být i smrtelné. Navíc jsou zde rizikové faktory pro játra a ledviny. Dále je třeba si uvědomit, že organismus ženy je během užívání hormonální antikoncepce stále „v jináči“, takže mnoho žen uvádí i sníženou sexuální apetenci, tlak v prsou, žaludeční nevolnosti apod.
Na jedné straně samozřejmě všechny poznatky z praxe vedou k evoluci stávajících preparátů tak, aby vedlejší účinky byly eliminovány. Například hormonální dávky se postupem času podstatně snižují, byť nemohou být principiálně nikdy nulové.
Na druhou stranu je pravda, že embolie představují vedle zvýšeného rizika nádorového onemocnění prsu jisté rozhodně nezanedbatelné zdravotní riziko.
Na stranu třetí jsou i zdokladovány pozitivní přínosy hormonální antikoncepce, zejména pak snížení pravděpodobnosti nádoru děložního čípku, což je mimochodem jedna z pěti nejčastějších příčin úmrtí žen v ČR.
Většina růžových časopisů dopopručuje zahájení pohlavního života za použití kondomu, ale osobně se domnívám, že to není právě dobrá rada. Mladí muži, silně vzrušiví a vlivem toho dost zbrklí, mají velké problémy s tím kusem hnusu nějak smyslupně nakládat, je to rušivé, odporné a vytváří to situaci pro potencionální odklad celého aktu. Což je pro ně z biologického hlediska přirozeně osobním selháním. Vlivem toho se snaží „to nějak nasadit“, čímž účinnost kondomu v roli antikoncepce prudce klesá (špatně nasazený, sklouzne, praskne…).
Pro nezkušené mladé páry si myslím, že je hormonální antikoncepce ideální po dobu, než získají alespoň minimální sexuální zkušenosti. Bohužel, nic na světě není zadarmo a bez rizika.
K otázce, zda hormonální antikoncepce dala svobodu ženám nebo mužům – ženy nemusí absolvovat interrupce a nemusí rodit děti, které tak úplně nechtěly. Po této stránce svobodu vyměnily za jistá zdravotní rizika (přičemž jiných se zase zbavily).
Muži se konečně mohou milovat se ženami i jinak, než přes něco. I těm dala hormonální antikoncepce svobodu, ale rozhodně si nemyslím, že na úkor žen. K milování jsou totiž potřeba vždycky dva…
podle vasich vlastnich slov
1. kondom – kus hnusu, je to rušivé, odporné
2. HA – rakovina prsu, zvýšená tvorba krevních sraženin a tedy hrozba embolií, rizikové faktory pro játra a ledviny. organismus ženy je během užívání hormonální antikoncepce stále „v jináči“, sníženou sexuální apetenci, tlak v prsou, žaludeční nevolnosti apod.
Strucne receno jsou to obe dve svinstva. Jak tedy muzete tvrdit ze z techto svinstev vznikne ve finale neco pozitivniho? Vzdyt je to jako uvarit dort z otravene mouky. Bude porad jedovaty i kdyz bude velmi hezky vypadat.