První lék cílící přímo na covid, který pacienti mohou užívat doma, dorazil do Česka na konci loňského roku. Šlo o tobolky s názvem Lagevrio a účinnou látkou molnupiravir.
Druhé tablety proti covidu
Nyní je k mání druhé antivirotikum, které si pacient může odnést z lékárny domů. Jde o tablety léku zvaného Paxlovid s účinnými látkami nirmatrelvir a ritonavir. O jejich dodání do lékáren informovalo v tiskové zprávě Ministerstvo zdravotnictví.
Paxlovid je určený dospělým, u nichž je zvýšené riziko závažného průběhu onemocnění covid-19 a kteří přitom kvůli němu nejsou na kyslíku. Začít užívat by jej měli do pěti dnů od prvních příznaků nemoci.
Lék je jen na žádanku
Lék hradí zdravotní pojišťovny. Dostat jej lze jen na základě žádanky od praktického lékaře nebo specialisty. A vydávají jej pouze vybrané nemocniční lékárny. Jejich seznam najdete na webové stránce Centrálního rezervačního systému. Těchto lékáren zatím není mnoho. Například v Praze si jej lze vyzvednout pouze v Psychiatrické nemocnici Bohnice a Ústavu krevní hematologie a transfuze. V Jihočeském kraji je to zatím 6 míst, v Jihomoravském pak 9 lékáren.
Není vhodný pro těhotné a kojící ženy
Paxlovid zastavuje množení viru SARS-CoV-2 v organismu a tím předchází rozvoji závažné formy onemocnění covid-19. Balení má 30 tablet. Užívají se po dobu 5 dnů s tím, že je nutné po 12 hodinách střídat užívání 2 tablet s nirmatrelvirem a 1 tablety s ritonavirem.
Podle příbalového letáku je třeba dbát opatrnosti při podávání Paxlovidu pacientům s již existujícím onemocněním jater nebo infekcí HIV, protože lék může vést k rozvoji rezistence k léčbě HIV. Užívání ritonaviru může snížit účinnost kombinované hormonální antikoncepce. Paxlovid by neměly užívat těhotné a kojící ženy, přičemž kojení by mělo být přerušeno ještě týden po ukončení léčby.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky Paxlovidu patří pachuť v ústech, průjem, bolest hlavy a zvracení.